Hava Modelleri, Diyagramlar ve Radar için tıklayınız

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 3 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
30-31 ARALIK VE YILBAŞI SİSTEMİ ANALİZİ.
resim

Şu saatlerde Türkiye'nin batısını etkileyen siklon,hamleli rüzgarları ile kuzeye tırmanmaya başladı.Pusuda bekleyen soğuk hava siklon kuzeye tırmandıkça Trakya'dan itibaren ülkemize dalmaya başladı.

resim

Görüldüğü gibi soğuk cephe bu saatlerde doğuya ilerleyişini sürdürüyor,cephe hattı boyunca kuvvetli yağışlar görülüyor.Rüzgarın batı bileşeni arttı ve soğuk usul usul İstanbul'a girmeye başladı.İlerleyen saatlerde yağış zayıflacak ve soğuk havanın etkisi artacak.

resim

Akşam saatlerinde 850 seviyesindeki jet rüzgarları batıya dönünce Trakya'da başlayacak kar yağışı İstanbul'un batı semtlerine ulaşacak,ve yükseklerinde de görülmeye başlayacak.

resim

850-1000 hpa seviyesindeki kalınlık değerlerine baktığımızda akşam saatlerinden sonra kar için şartlar uygun hale geliyor,ılık katmanlar polar jet tarafından süpürülüyor.Bu katmanlarda su buharının kar'a dönmesini engelleyecek sıcak hava hücreleri süpürülmüş oluyor.Akşam saatlerinde İstanbul'un batı semtlerinden ve yükseklerinden kar haberi alabiliriz.Saatler ilerledikçe soğuk cephe Batı Karadeniz'e ilerleyeceği için Doğu Marmara'da da kar için uygun şartlar sağlanmaya başlayacak.

resim

Bu akşam saatlerinde Çiğ noktası(dew point) ile parsel sıcaklığı arasındaki sıcaklık mesafesi artacak,bu yoğunlaşma depresyonunun büyümesi ve yağışların zayıflaması demek.Ayrıca 800 hpa seviyesindeki enverziyon da cephe karakterli yağışların bu saatlerde olmayacağı anlamına da geliyor.

resim

Bu gece saatlerinde İç Ege'den kuzeye tırmanmaya başlayacak bir siklon Marmara'da yoğunlaşma depresyonunu yeniden düşürüp yoğun yağışlara sebep olacak,bu siklon doğulu bir rota izlediği için sıcak cephesiyle Marmara'yı ısıtamayacak ve yağışlar kar şeklinde olacak.Yağışlar siklonun konumu sebebiyle sabitleşecek ve istasyoner(durağan) cephe sebebiyle Orta ve Doğu Marmara'da uzun süreli tipi görülebilir.Bu yağışlar deniz etkisiyle desteklenmiş siklonik yağış(sea enhanced) tarzında olacak.Yani siklonik sistemin daha konvektif karakterli olanından.100 metreden yüksek kesimlerden itibaren kar'ın birikim yapması da olası,sahil kesimlerde ise kar tutsa dahi tatsız olacaktır.

resim
resim

Yarın gece saatlerinde bu siklon kuzeybatıya doğru kaymaya başlayacak.Dolayısıyla bu siklona bağlı sıcak cephe de kuzeybatıya kaymaya başlayacak ve özellikle Doğu-Güney Marmara hattında sıcaklıkları yükseltmeye başlayacak.Polar jetler tarafından Anadolu'ya itilmiş ılık hava yeniden batıya doğru kaymaya başlayacak.Soğuk havaya Trakya'ya doğru çekilmeye başlayacak.Çarşamba günü kar yağışı Trakya'da hayatı felç edecek gibi duruyor.Kuzeybatıdaki yüksek basıncın altından yaklaşacak siklon sebebiyle izobarlar yatacak ve rüzgar gündoğusuna yakın poyraza meyledecek.Ilıman denizden esecek rüzgar sebebiyle kar yağışı Beylikdüzü-Çatalca hattına kadar çekilecek gibi.Yağışın kıyılarda sulu kar ve yağmura dönmesi muhtemel.

Yılbaşı saatlerine en azından sahil kesimlerinde kar ile girmemiz epey zor gibi.O saatlerde Trakya'da yoğun kar olacak.

resim

1 Ocak sabah saatlerinden itibaren siklon ve dolayısıyla sıcak cephe yeniden doğuya kayacak,rüzgarın yönü yeniden yıldız ve karayele dönmeye başlayacak.Balkanlar'daki soğuk hava yeniden İstanbul ve Doğu Marmara geneline yayılmaya başlayacak.Polar jet yeniden devreye girip ılık katmanları süpürecek ve kalınlık değerleri yeniden uygunlaşacak.1 Ocak gece yarısından itibaren siklon ve oklüzyon cephe uzaklaşacak,yağışlar zayıflamaya başlayacak.

resim

Bu sisteme dair başka bir anektod da dikey hareketlerin çok kuvvetli olması.Özellikle Doğu Marmara'daki istasyoner cepheye bağlı olarak sürekli gelişecek yağışlar sırasında dikey hareketler çok kuvvetli olduğu için sıcak cephe girdiğinde dahi bir süre kar yağabilir.Bu 700 hpa seviyesinde donmuş halde bulunan su buharının yer seviyesine erimeye fırsat bulamayacak şekilde hızlı inmesi demek.Fakat yere yaklaşınca su oranı artacak taneler sebebiyle sahil kesimlerinde sıcak cephe etkili yağışlar etkili olmaya başladığı anda kar'ın tutması çok ama çok zor.

Sistemle ilgili teknik analizlere ek uyarı olarak;

Batı Karadeniz,Marmara,Ege ve Batı Akdeniz'de görülebilecek poyraz ve yıldız fırtınasına;
Marmara genelinde,Ege'nin iç kesimlerinde ve Batı Karadeniz'in iç ve yüksek kesimlerinde etkili olacak yoğun kar yağışı;
Ege ve Akdeniz kıyılarında görülebilecek şiddetli yağışlara karşı dikkatli olunmalı.


İstanbul'da bu akşam ilerleyen saatlerden yarın gece yarısına kadar yer yer yoğun kar var,bu kar yağışı yükseklerde örtü oluştaracak gibi.Yarın en yüksek sıcaklık Bakırköy-Maltepe gibi sahillerde 3,5-4 derece civarında,Ümraniye,Kurtköy,Beylikdüzü gibi yerlerde 2,5 derece civarında seyredecek.

Çarşamba günü İstanbul'un sahil semtlerinde sıcaklık 5 derece civarında olacak gibi,bu yağışın yağmura ve sulu kar'a döneceğine dalalet.Yüksek kesimler 3,5-4 derece civarında sulu kar ve kar yağışlı olacak.

Perşembe soğuk yeniden girecek gibi,sahiller 3-4 derece civarında,yüksekler ise 1-2 derece civarında seyredebilir ve orta kuvvete kar ve sulu kar olacak.

Kısa vadede son olarak,
Bu sistemde 850 hpa seviyesi 1400 metrelere kadar inecek gibi,yani 850 hpa seviyesindeki soğuk hava yer seviyesine daha yakın olacak gibi.

Daha uzun vadede;

Pozitiften tekrar nötr ve negatife meyledecek Ao sebebiyle 5-6'sı gibi soğuk hava yeniden üzerimize dalabilir,ayrıntılar önümüzdeki günlerde belli olur.

Saygılarımla...
Cevapla
Bomba.. Emeğine sağlık..
Cevapla
(29-12-2014, Saat: 15:10)Doğan Elli Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bomba.. Emeğine sağlık..

Teşekkür ederim abi.
Cevapla
İşte bu eline bilgine emeğine sağlık kardeşim mükemmel bir analiz olmuş.
Hedefi olmayan gemiye hiç bir rüzgar yardım edemez.
Cevapla
Sağolasın Mustafa abi.
Cevapla
Tek kelimeyle mükemmel...
Cevapla
(29-12-2014, Saat: 15:38)Aarslan Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Tek kelimeyle mükemmel...

Çok teşekkür ederim.
Cevapla
Abi yazacak bir şey bırakmadın ki öve öve kelime kalmadı Big Grin Eline sağlık ull ustası Smile
Anlıyorum
Cevapla
(29-12-2014, Saat: 15:48)Tayfun Kocaaslan Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Abi yazacak bir şey bırakmadın ki öve öve kelime kalmadı Big Grin Eline sağlık ull ustası Smile

Tayfun'um teşekkür ederim kardeşim Smile Sizlere layık olmaya çalışıyoruz.
Cevapla
Sözün bittiği yer Smile
                                    İlim kendin bilmektir.
Cevapla
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  18-19 OCAK SİSTEMİ Hakan Solbudak 66 31,135 17-01-2016, Saat: 21:27
Son Yorum: Adnan Menderes Kulluk

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi