Hava Modelleri, Diyagramlar ve Radar için tıklayınız

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ANKARA 1980-2019 YILLARI KAR YAĞIŞLI GÜNLERİN ANALİZİ
ANKARA 1980-2019 YILLARI ARASI KARLI GEÇEN GÜNLERİN ANALİZİ

Son yıllarda küresel ısınma tehdidi gittikçe artarak devam etmektedir ve bunun etkileri ise en çok kış aylarında hissedilmektedir. Hem hissedilen sıcaklık olarak, hem de kar yağışı bakımından etkileri fazladır. Hatta birçok yer kar yağışı konusunda sınırda kalmaktadır. Ankara adına 1980 yılından başlayıp, 2019 yılına kadar ki süreçte kış aylarının karlı geçen günler sayısının değerlendirmesini yaptım. Hazır kış mevsimine yaklaşmışken bakalım nasıl değişiklikler olmuş. Aslında bunu yapmadan önce Kış aylarının sıcaklık değerlendirmesini yapacaktım ama sıcaklıklar ile zaten başımız dertte birde Kış aylarında ki sıcaklık yükselişlerini bakmamak için bunu yaptım. Gerçi kar yağışı konusunda da iyi bir senaryo yok. Diğer konuyu Kış bitiminde yaparız. Veriler Ankara Esenboğa Havalimanı baz alınarak hazırlanmıştır.
 
İlk olarak Aralık-Ocak-Şubat aylarının ortalaması ile başlayalım.

resim
 
 
1980-1999 yılları arasında kış ayları karlı geçen gün sayısı ortalaması 8,5 gün iken, 2000 ile 2019 yılları arası 6,7 güne düşmüş. Genel anlamda dalgalı bir seyir halinde ilerlemiş ama son 10 yılda bariz bir düşüş var. 2014 yılı ise ülke genelinde kurak geçen bir yıldı zaten ve grafikte göründüğü gibi çok kötü.
OCAK
Şimdi ise tek tek ayları değerlendirmeye başlayalım. İlk olarak Ocak ayı.

resim
 

1980-1999 yılları arasında Ocak ayı karlı geçen gün sayısı ortalama 12,5 gün iken, 2000-2019 yılları arasında 9,5 güne kadar düşmüş. Ocak ayı bayağı bir verimli geçmiş grafikten anlaşılan kadarıyla. Ara ara bazı düşüşler var ama ondan önceki gelen seneler o seneyi fazlası ile telafi etmiş durumda. Son yıllara baktığımız zaman ise bir düşüş var ama öyle çok bir düşüş yok yine de iyi. 1986 ile 1996 arası hemen hemen dengede giden bir Ocak ayı olmuş.
Ocak ayında en çok karlı geçen gün sayısı 23 gün ile 1983 yılında gerçekleşmiş.
 
ŞUBAT
Şubat ayı ile devam edelim.

resim

1980-1999 yılları arası Şubat ayı karlı geçen günlerin ortalaması 9,3 gün iken, 2000-2019 yılları arasında 6,8 güne kadar gerilemiş. Grafiğe baktığımız zaman çok dalgalı bir seyir görüyoruz. Bir sene 10 gün karlı geçmiş iken, diğer sene 2 gün, ondan sonraki sene 17 güne kadar çıkmış ama son yıllarda ki düşüş Şubat ayında bayağı bir sert olmuş. Zaten Şubat’ın yarısı artık İlkbahar mevsimi tadında geçtiği için çok normal. Özellikle son 4 sene durumun ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.
Şubat ayında en çok karlı geçen gün sayısı 17 gün ile 1985 ve 2003 yıllarında gerçekleşmiş.
 
ARALIK
Ve son ay olan Aralık ayı bakalım nasıl geçmiş.

resim
 

1980-1999 yılları arasında Aralık ayı karlı geçen günlerin ortalaması 7,6 günden, 2000-2019 yılları arasında bu sayı 5,7 güne düşmüş. Maalesef yine bir düşüş söz konusu. Genel anlamda incelediğimiz zaman 2000 yılından itibaren iki kere 10 günün üstüne çıkmışız. Yani son yıllarda çokta iyi durumda sayılmayız.
Aralık ayında en çok karlı geçen gün sayısı 18 gün ile 1991 yılında gerçekleşmiş.
 
MART
Birde Mart ayına bakalım nasıl gerçekleşmiş. Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır sözü artık geçerliliğini kaybetmiş olsa da eskiden giderayak Kış mevsimi sert geçermiş. Günümüzde atmosfer Şubat ayı itibari ile İlkbahar hazırlığına başlamış olsa da ara ara soğuk ataklar alıyoruz tabi ki lakin bunlar eski yıllarda ki gibi kar yağışı yapmak için pek yeterli olmuyor özellikle şehir merkezlerinde.

resim

Grafikte görüldüğü gibi 1980 – 1999 yılları arsında Mart ayı karlı geçen günler ortalaması 11,8 gün iken, 2000 – 2019 yılları arasında bu sayı 3,4 güne kadar düşmüş. Çok dramatik bir düşüş var. Küresel ısınmanın en etkili görüldüğü aylardan birisi Mart ayı olmuş sanki. Özellikle 2000 yılından sonra 10 günün üstünde 2 yıl varken, 1980 – 1999 yılları arsında bu sayı 9 yılmış. Çok üzücü.
Mart ayında en çok karlı geçen gün 14 gün ile 1996 yılında gerçekleşmiş.
 
Evet bütün kış mevsimi aylarına baktık ve genel bir değerlendirme yapacak olursak. Özellikle son yıllardaki düşüş ciddi boyutlarda sayılabilecek sayılır. Özellikle şehir merkezlerinde durum daha kötü. Kar yağışları bu gidişle azalmaya devam eder ise göller, akarsular, yeraltı suları, barajlar falan açısından büyük sıkıntı olur. Çünkü su kaynakları en çok kar yağışları sayesinde beslenmektedir. Bu kar yağışlarının düşüşleri ve sıcaklık artışlarının tek sebebi küresel ısınma değil, bunun yanında artan nüfus, şehirleşme, sanayileşme ve belli yerlerde ısı adası etkili olmaktadır. Özellikle ısı adası garip bir olaydır. Örnek verecek olursak aynı rakımlı iki farklı ilçe var diyelim birinde kar yağarken, diğerinde yağmur yağıyor ise bunda ısı adası etkili olmaktadır. Yani diğer ilçede daha fazla şehirleşme, daha fazla nüfus varsa buda doğal olarak sıcaklığı artırıyor ve karşımıza böyle bir olay çıkıyor.
 
 
 
 
 
Bu gönderiye 5 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Beğen 4 Muhteşem
Cevapla
Ahmetcim bravo Bravo
Bu gönderiye 4 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
4 Muhteşem
Cevapla
(11-10-2020, Saat: 21:41)Ümit Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ahmetcim bravo Bravo

Teşekkürler Ümit abi.
Bu gönderiye 4 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
4 Muhteşem
Cevapla
Ahmetçim eline emeğine sağlık. Müthiş emek isteyen bir çalışma. 91-92 yıllarında, Ankara için efsane sayılabilecek o kışlarda ben de Ankara'daydım öğrenci olarak. Bizim Hacettepe Üniversitesi'nin Beytepe kampüsü bilirsin Eskişehir yolu üzerinde, arka taraftan Odtü'ye bitişik dağlık, ormanlık ve rakımı yüksek arazi. Şehirdekinin iki katı kar olurdu. Çoğu zaman kampüsün kapısında bırakırdı otobüsler, içeriye yaklaşık 2-3 km. lik yolu bata çıka karlara basarak giderdik. Zaten büyük ihtimalle vardığımızda da tatil haberi açıklanırdı. Beni o güzel günlere götürdün. Ankara'da uzunca bir süre Dikmen'de kalmıştım. Bilirsin oranın da rakımı bayağı yüksektir. Kar görme açısından şanslıydım. Bir de Ankara'nın Dikmen'i, bi daha gelirsem.. Yok bu o konu değildi.  haha İlk yıllarda ben de Ankara'nın en çok İstanbul'a dönüşlerini severdim ama sonrasında öğrenci için tam yaşanacak bir şehir olduğunu fark etmiştim. Selanik ve Sakarya caddeleri kesişiminde ABC kitabevinde çalışmıştım öğrenciyken 4 sene. Ankara Kızılay'ın, Güven park'ın, Bakanlıkların o kaosunu yaşadık yıllarca. Anılar, anılar... Şimdi ne eski kışlar kaldı, ne eski dostluklar, ne eski insanlıklar. 
Tekrardan arşive bu müthiş katkı için teşekkür ediyoruz.
Bu gönderiye 5 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Beğen 4 Muhteşem
.
Cevapla
Çok özenli bir çalışma. Tebrikler kardeşim.
Bu gönderiye 4 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
2 Beğen 2 Muhteşem
Anlıyorum
Cevapla
(12-10-2020, Saat: 07:59)Serkan Sezenoğlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ahmetçim eline emeğine sağlık. Müthiş emek isteyen bir çalışma. 91-92 yıllarında, Ankara için efsane sayılabilecek o kışlarda ben de Ankara'daydım öğrenci olarak. Bizim Hacettepe Üniversitesi'nin Beytepe kampüsü bilirsin Eskişehir yolu üzerinde, arka taraftan Odtü'ye bitişik dağlık, ormanlık ve rakımı yüksek arazi. Şehirdekinin iki katı kar olurdu. Çoğu zaman kampüsün kapısında bırakırdı otobüsler, içeriye yaklaşık 2-3 km. lik yolu bata çıka karlara basarak giderdik. Zaten büyük ihtimalle vardığımızda da tatil haberi açıklanırdı. Beni o güzel günlere götürdün. Ankara'da uzunca bir süre Dikmen'de kalmıştım. Bilirsin oranın da rakımı bayağı yüksektir. Kar görme açısından şanslıydım. Bir de Ankara'nın Dikmen'i, bi daha gelirsem.. Yok bu o konu değildi.  haha İlk yıllarda ben de Ankara'nın en çok İstanbul'a dönüşlerini severdim ama sonrasında öğrenci için tam yaşanacak bir şehir olduğunu fark etmiştim. Selanik ve Sakarya caddeleri kesişiminde ABC kitabevinde çalışmıştım öğrenciyken 4 sene. Ankara Kızılay'ın, Güven park'ın, Bakanlıkların o kaosunu yaşadık yıllarca. Anılar, anılar... Şimdi ne eski kışlar kaldı, ne eski dostluklar, ne eski insanlıklar. 
Tekrardan arşive bu müthiş katkı için teşekkür ediyoruz.

Teşekkürler Serkan abi. 91-92 yıllarında ben daha dünyaya gelmemiştim o efsane kışı kaçırdım maalesef zaten ondan sonrada adam akllı kar yağmamış. Ama siz yaşamamışsınız ne güzel en azından kar sever birileri yaşadıya o bile güzel birşey. Valla sizin öğrencilik hayatı güzel geçmiş karda bata çıka yürümeler, gittikten sonra tatil haberi falan bunları düşünmesi bile insana huzur veriyor. Hemde yüksek yerlerde kalmışsınız. Hem kampüs yüksek yerde, hemde kaldığınız yer yüksek yerde muhteşem ikili. Ankara'lı değilsiniz ama 4 sene de bir Ankara'lı gibi olmuşsunuz. Birde o Beytepe ve çevresi Odtü'nün orman arazisi şehir içinde saklı cennet gibi yer. Hatta orman içinde birde göl var Eymir gölü. İki hafta öncede oraya gittim orman içinde bir yürüyüş yaptık, göl kenarında falan yürüdük ve doğa ile vakit geçirmenin bir kere daha ne kadar güzel birşey olduğunu anladım. Hatta kavak ağaçları vardı birkaç tane onlarda baktım yaprakları tepeden sararmaya başlamış ve hafiften dökmeye başlamıştı. Eskilerin deyimi ile kış sert geçecek ama son söz atmosferde bakalım nasip kısmet.
Bu gönderiye 3 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
2 Beğen 1