Hava Modelleri, Diyagramlar ve Radar için tıklayınız

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 3 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ESKİ İSTANBUL SOKAK SATICILARI - 1
Eski sokaklar pek bi' hareketliydi. Adım başı birşeyler satmaya çalışan birilerini görürdünüz.


Onlar şimdikiler gibi altlarında araba ellerinde megafonla dolaşma lüksüne sahip değillerdi ama buna rağmen canla başla, yağmur, kar demeden ekmeklerini taştan çıkararak aile geçindirmeye çalışırlardı.resim


Herkes ve herşey gibi onlar da değişen hayata ve teknolojiye yenik düştüler, bazıları tarihten silindi gitti, kalanlar ise kendisine hala ihtiyaç duyulan semtlerde avuç içi kadar dükkanlarında mesleklerini icra ederek unutulmamaya çalışıyorlar.

Yerim elverdiğince bu nostaljik satıcıları tanıtmaya çalışacağım.


İşte eski İstanbul sokak satıcıları..


1. Yoğurtçu

İki büyük bakraç veya derin bir kaba konmuş yoğurtlarını, ağaç bir askılıkla omuzlarında büyük bir maharetle taşırlardı. Her mahalleden geçiş saatleri belli olduğundan o saatlerde kadınlar kaplarını hazır ederlerdi.


Bıçaklarla kesilen kaymaklı yoğurtlar tartılarak getirilen kaplara konurdu. Şimdiki yoğurtlar gibi uzun ömürlü değillerdi ama zaten kısa sürede tüketilirlerdi.


resim


2. Sütçü

Ellerinde güğümlerle sokak sokak dolaşan sütçülerin hemen hepsi kendi ineklerinden sağdıkları sütleri satar, pek azı çiftliklerden satın alırdı.

Bunların da yoğurtçular gibi geçiş saati belliydi. O zamanki müstakil evlerin alt katlarında oturan kadınların bazıları o saatlerde evde olmadıklarında balkonlarına renkli bez parçaları asarak süt istediklerini belli eder kap ile birlikte üzerine kaç litre istendiği yazılı bir kağıda paralarını sararak kabın içine koyarlardı.

Bunu gören sütçüler istenen miktarı bırakır, parayı alır, para üstünü de aynı kağıda sarıp geri koyardı.

Alınan bu sütler ocakta 1-2 saat kadar '' Mikropları ölsün'' diye kaynatılırdı.

İlk zamanlarda elle taşınan güğümler zamanla önce at/eşeklerle sonra 3 tekerlekli arabalarla taşınır oldu.

Şişe ve uzun ömürlü süt teknolojisi ve 'Süte su katıyorlar' iddiaları karşısında kaybolup gittiler.


resim


3. Hallaç

Ahşap bir çubuğa gerili ip ve tokmakla evlerdeki pamukla dolu yorgan, yastık ve döşeklerin pamuklarını atarlardı. Kadınlar bu güneş altında atılarak puf puf olmuş pamukları tekrardan kılıfların içine doldurur ve dikerlerdi.

Hallaçlar yazın bahçelerde kışın ise evlerin bir odasında işlemi gerçekleştirirdi.

Elyaf, kaz tüyü ve visko elastik teknolojisi karşısında onlar da yitip gittiler.


resim


4. Süpürgeci

Nerede o zamanlar şimdiki gibi 2500 Wattlık elektrikli süpürgeler. Bitki saplarının derlenip bağlanmasıyla elde edilen çalı süpürgelerinin onlarcasını birden taşıyan satıcılarla doluydu sokaklar.

Süpürme işlemi sessizdi belki ama odanın bir köşesinden kalkan tozlar diğer köşesine konar pek de temizlediği söylenemezdi.


Gelişen teknoloji karşısında ancak bazı eski dükkanlarda ve Anadolu'da devam ediyorlar mesleklerine.


resim


5. Baloncu


Bilhassa bayramlarda rengarenk normal ve tavşan balonları biraraya bağlayıp satan baloncular, çocukların yolunu gözledikleri satıcılardan biriydi.

Balon demetleri bazen o kadar büyük olurdu ki bazı hınzır çocuklar en yüksekteki balonu ister satıcının ona ulaşabilmek için demetin içinde kaybolmasını keyifle izlerlerdi.


resim


6. Nayloncu

Leğen, kova, fırça, maşrapa, bulaşık leğeni ve bulaşıklık gibi naylondan yapılma ne varsa bulabileceğiniz bu satıcılar, üç tekerlekli ahşap el arabalarını o kadar tıka basa doldururlardı ki gören naylonların tekerlekleri var sanırdı.

Teknoloji onları da yuttu.


resim
7. Macuncu

3 ayaklı tablaları ve büyük tepsilerinin içindeki çeşit çeşit macunları ile sokak sokak gezerken harçlıklarını yeni koparmış çocukların ilgi odağı olurlardı.

Macunlar bir çubuğa sarılarak verilir çoğunlukla 'Hepsinden karışık' yaptırılırdı.


Satıcının çevresi bazen o kadar kalabalık olurdu ki macun alabilen çocuk şanslı sayılırdı.Şimdilerde ancak bazı turistik bölgelerde bulunmaktalar.

resim8. Kalaycı

Şimdiki gibi 'Kullan, at, yenisini al!' dönemi olmadığı için o zamanki bakır kap ve kaçakların yenilenmesi için kaplama işini yapan kişilerdi.


Genelde 2 kişi çalışırdı. Biri evlerden kap-kaçak toplarken diğeri sokağın bir köşesinde ateşini yakıp hazırlığını yapardı.


Kaplanarak pırıl pırıl olan malzemeler evlere geri götürülürdü. Bu parlaklığın ömrü ancak birkaç ay idi. Dipten bakır göründüğünde yine kalaycı yolu gözlenirdi.


Bu meslek de çelik, teflon, cam ve seramik teknolojisine yenildi.


resim


9. Dondurmacı

3 tekerlekli, tepesinde kocaman şemsiyesi ve genellikle beyaz olan el arabalarının içinde sattıkları kakaolu, vanilyalı, limonlu ve vişneli çeşitleriyle, yazın yolu en çok gözlenen satıcılardı.


Cebinden kuruşlarını çıkaran arabanın peşine takılırdı.Onlar da her mevsim yenen, ithal ve uzun ömürlü hazır büyük dondurma markaları karşısında dayanamadılar. Yapabilenler dükkanlarda devam etti ve bazıları meşhur oldular.


resimBir arkadaşımın hazırladığı yazıdır, çok beğendim ve izniyle alıntı yaptım.


DEVAMI GELECEK Smile
Mühendislik, gelişimdir.
Cevapla
Çok harika bir konu olmuş, tebrikler.
Cevapla
(16-01-2015, Saat: 00:21)emre sarıyer Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çok harika bir konu olmuş, tebrikler.

Teşekkürler
Mühendislik, gelişimdir.
Cevapla
Ozan Bey, beni cocukluguma goturdunuz. Cok ama cok tesekkurler. Muthis bir konu..
Cevapla
Devamını bekliyoruz." Arkası yarın " misali... Efektör Korkmaz çakar Wink varmı radyo tiyatrosunu hatırlayanlar.... Smile
Cevapla
Süpersin Ozan Smile Yalnız yakın bir zaman sonra gözümüz bozacıları da arayacak Smile

Vefa Boooooooooooooooozaaaaaaaaaa
Forum Atmosfer
                             
          https://twitter.com/Kar_Tahmincisi
Cevapla
(16-01-2015, Saat: 00:32)Kuzey Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ozan Bey, beni cocukluguma goturdunuz. Cok ama cok tesekkurler. Muthis bir konu..

(16-01-2015, Saat: 00:42)Vedat Cengiz Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Devamını bekliyoruz." Arkası yarın " misali... Efektör  Korkmaz çakar Wink  varmı radyo tiyatrosunu hatırlayanlar.... Smile

(16-01-2015, Saat: 01:54)Ahmet Ustaoğlu Kasva Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Süpersin Ozan Smile Yalnız yakın bir zaman sonra gözümüz bozacıları da arayacak Smile

Vefa Boooooooooooooooozaaaaaaaaaa

Teşekkürler  Cool
Mühendislik, gelişimdir.
Cevapla
Ozan kardeşim eskileri hatırlattın bizlere teşekkürler. Smile
Cevapla
İtiraf edeyim başlığı görünce Akın Abi yine döktürdü sandım. Ozan'ın açtığını görünce tepemize -20 binmiş gibi şok oldum Big Grin Yaşı yetmez kardeşimin çünkü Big Grin Şaka bir tarafa geçmişe yönelik mükemmel bir çalışma yapmış arkadaşın... İyi ki paylaşmışsın.. Hepimiz çocukluğumuza döndük.. Devamını bekliyoruz.
Cevapla
Ozan KURTOĞLU Smile
Valla ben de Akın abi yeni konu açtı sandım..
Helal olsun eline emeğine sağlık..
.
Cevapla
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ESKİ İSTANBUL SOKAK SATICILARI - 2 Ozan Soyak 2 4,916 21-10-2015, Saat: 18:23
Son Yorum: Ozan Soyak
  Eski Bir İstanbul Sabahında Kar Altında Vasıta Beklemek-V Akın Kurtoğlu 1 3,939 16-04-2015, Saat: 21:01
Son Yorum: Tayfun Kocaaslan

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi