Hava Modelleri, Diyagramlar ve Radar için tıklayınız

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FORUM ATMOSFER OKULU
Arkadaşlar bu başlık altında Atmosfere ait, bilimsel, Model yorumlamayı, Sayısal verileri, diyagram gibi tahmin bilgilerini paylaşmaya çalışacağız.

Ders saatinde yoklama alacağım devamsızlık yok ona göre Big Grin
Forum Atmosfer
                             
          https://twitter.com/Kar_Tahmincisi
Cevapla
Ahmet hocam bekliyoruz Cool
Cevapla
Vay be, bu kadar hızlı geri dönüş beklemiyordum. Teşekkürler Smile
Cevapla
Basit bir başlangıç yapalım...

Meteoroloji Nedir?

Atmosferde meydana gelen hava olaylarının oluşumunu, gelişimini ve değişimini nedenleri ile inceleyen ve bu hava olaylarının canlılar ve dünya açısından doğuracağı sonuçları araştıran bir bilim dalıdır.


Meteoroloji Uyduları


Uydular sensörleri vasıtasıyla kaydettikleri verileri belirli aralıklarla yer istasyonlarına göndererek, hava olaylarının küresel olarak incelenmesini kolaylaştırırlar.

Sabit Yörüngeli Uydular; Dünyanın dönüş hızıyla aynı hıza sahip bulunduğundan dünya ile göreceli olarak aynı konumda kalmaktadır. Sabit yörüngeli uydular bulunduğu yerde dünyanın görüntüsünü yaklaşık olarak 4-5 km çözünürlükte, kuzey ve güney yarım kürelerinde 65 enlem dereceleri arasında alırlar.

Kutupsal Yörüngeli Uydular; Güneşe göreceli olarak sabit bir pozisyonda bulunmaktadırlar ve sürekli olarak ekvator üzerinden yerel saatle aynı zamanda geçmektedirler. Kutupsal yörüngeli uydular dünya üzerindeki dönüşlerini 1 saat 42 dakikada tamamlamakta ve dünya üzerindeki herhangi bir noktadan 12 saatte bir geçmektedir. Sabit ve kutupsal yörüngeli uydular ile dünya üzerindeki herhangi bir noktanın 6 saatlik aralıklarla günde 4 defa görüntüsü alınabilmektedir.

Kaynak: mgm
Forum Atmosfer
                             
          https://twitter.com/Kar_Tahmincisi
Cevapla
Hocam , vize ve final sınavları tarihleri belli oldu mu Cool
Cevapla
Forum Atmosfer okulun alt yapısı sağlanır sağlanmaz eğitime başlacağız ...
Forum Atmosfer
                             
          https://twitter.com/Kar_Tahmincisi
Cevapla
İnşallah abi sizin öğreteceğiniz bizim de öğreneceğimiz çok şey var dört gözle bekliyorum  Smile
Cevapla
Merhaba Smile

Hazır Azor üstümüze yatıp pide olmuşken ve ortalık durgunken (gördüğünüz gibi burdan okuyarak da bişeyler kapmaya çalışıyorum) , sitenin altyapısı da uygunsa okul açılsa mı acaba artık? Smile
Cevapla
Ahmet öğretmenim,

Öğrencileriniz dört gözle bekliyor   Wink

Not
"Eğer Bir Gün Benim Sözlerim Bilimle Ters Düşerse Bilimi Seçin''
                    Mustafa Kemal Atatürk
Cevapla
'' Mavi rengi görünce kar yağacağını biz de anlıyoruz'' diyenler ve burada birkaç bişey öğrenip adminlere ukalalık yapacak kadar bilgiçlik taslayanlar açıkçası bu konudaki hevesimizi kırdı. Ama yine de merakı olup, birşeyler öğrenmeye hevesi olanlar için birşeyler yapılması gerekir şahsi görüşüm.. Belki de şimdilik soru-cevap şeklinde gitmek daha doğru olacak.. Müsait olan ve bilgisi olan mutlaka cevaplayacaktır.
.
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi