Hava Modelleri, Diyagramlar ve Radar için tıklayınız

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KORONAVİRÜS İLE İLGİLİ GERÇEKLER,ÖNLEMLER
Bu yazıyı kaleme almak için ülkemizde ilk resmi vaka'nın açıklanmasını bekledim.Şimdi küslükler,fikir ayrılıkları bir kenara,küresel yeni bir İspanyol gribi kapımızdan içeri girmişken,dünyayı yeni bir resesyon (durgunluk) bekliyorken bu yazı elzem olmuştu.En sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim.Bu salgın,yaşlı hastalığıdır.Dünya nüfusu artık kendini besleyemez duruma geldiğinden,savaşlarla ölümler yetmediğinden,bir nevi temizlik operasyonudur.Virüs yeni tip olarak tanımlansa da ve hatta neredeyse tüm dünyayı sarmış olsa da ağırlıklı olarak 70 yaş ve üzerini öldürmektedir.Virüsün yayılma hızıyla öldürme oranı yüzdesi çok düşüktür.Bu gece sağlık bakanının biz de ilk vakanın görülmesini açıklamasıyla Türkiye,dünyada bu vakanın görüldüğü 116.ülke olarak kayıtlara geçmiştir.Şu haritayı bir inceleyelim


resim

Bu haritadan görüleceği gibi Avrupa'da şu ana kadar sadece Karadağ ve Arnavutluk'ta vaka bildirilmemiştir.3 gün kadar önce Bulgaristan,2 gün önce Kıbrıs Rum kesimi,dün KKTC ve nihayet Türkiye'de resmi vaka açıklanmıştır.Asya'da Çin'den sonra İran,Avrupa'da uzak ara İtalya bu virüsün merkezi haline gelmiştir.
Komşularımız arasında Suriye de de HTŞ savaşçılarında bu virüs nedeniyle ölümler rapor edilmiştir.Zaten orada İdlib,Suriye savaşı nedeniyle sağlıklı test yapmak mümkün değil.Orta Asya da ise Kazakistan,Tacikistan'da sözde vaka yoktur.İşin özü bu virüs tüm kuzey yarım küreyi sarmış durumda.
Ancak dünya genelinde yaşa göre ölüm oranına baktığımızda şu tabloyu görüyoruz


resim

Kanser genelde 70 yaş üzeri ölümcül hastalıktır.Grafikten göreceğiniz gibi bu virüs daha ötesini  hedeflemektedir.En fazla ölüm 80 yaş üzerinde görülmektedir.Çünkü Gelişen teknoloji ile insan ömrü uzamaya başlamıştır.İtalya'da ölümlerin çok daha fazla olmasının sebebi yaşlı nüfustur.Ölen genç nüfus ise bağışıklık sistemi zayıf olan kesimdir ve oran çok çok düşüktür.
Geldiğimiz noktada Türkiye'de de ölümler görülecektir.Ancak belirtmekte fayda var özellikle 70 yaş ve üstü büyüklerinizi evden mümkün oldukça çıkartmayın ve temel ihtiyaçları için siz alışveriş yapıp onlara ulaştırın.
Açıkçası bu virüs bahar ve yaz aylarının gelmesiyle güney yarım küreye kayacak ama  kış başında tekrar kuzey yarım küreye gelecek,yok olmayacak ta ki aşısı bulunana kadar.Uzmanların genel kanısı bunun artık bir insan virüsü şeklinde kalıcı olacağı yönünde.Daha önce görülen diğer virüslerin aksine,burası önemli.
Tabi bu durumu değerlendirenler de var.Ciddi bir küresel kriz dünyayı bekliyor.Resesyon(durgunluk) geliyor.Turizm bu yıl dünya genelinde çok büyük darbe yiyecek,insanlar sanal ortamda yalnızlaştırılmışlardı,şimdi bu gerçeğe dönecek.İşsizlik artacak önleminizi alın.
Eskiden kar yağsa da mikroplar kırılsa inancı vardı,burada durum tam tersi,çünkü virüsten bahsediyoruz,mikroptan değil.
Suudi Arabistan ile Rusya'nın girdiği petrol savaşları ise işin cabası.İki ülkenin sidik yarışı petrol fiyatlarını düşürdü ise de bu global anlamda hayra alamet değil.

CORONADAN NASIL KORUNURUZ?

Buraya yazacağım önlemleri hepiniz bir tarafınızla gülersiniz.

TOPLU TAŞIMA KULLANMAYIN
Nasıl olacak o?Bu ülkede,İstanbul gibi şehirde nasıl uygulanır?

KALABALIK ORTAMLARDAN UZAK DURUN
Hadi uygulayın 18 milyonluk şehirde de görelim

işin özü şu; Otobüs,metrobüs,metro kullanıyorsanız belki de çoktan kaptınız virüsü. E 14 gün kendinizi karantinaya da alma şansınız yok.

En azından 60 derece üstü kolonya taşıyın,virüs ölüyor.Maske takmak,siz hasta değilseniz çare değil.

Üst akıl çok uzun yaşamaya başlayan insanoğlu için bir plan yapmış,aşının uygulanması 1 ila 1,5 yılı bulacak uzmanlara göre.

Bu arada yeni tedbirler alınacaktır ülkemizde de.Okul tatilleri vs.

En başta söylediğime tekrar geliyorum...Biz büyüklerimize saygı gösteren bir milletiz.Özellikle 70 yaş üzeri büyüklerinizi koruyun,onların ihtiyaçlarını karşılayın.Kalp ve solunum yolu hastalığınız var ise kendinize ekstra önem gösterin.
Bu,dünya nüfusunu azaltma projesidir.Hijyene özen gösterin.Esas hedef ise ekonomik anlamda bir savaş ve kriz yaratarak dünyayı yeni savaşlara yönlendirme projesidir.
FİLLER TEPİŞİRKEN,BİZ SEVDİKLERİMİZDEN OLMAYALIM...
KALIN SAĞLICAKLA...
Bu gönderiye 4 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
4 Muhteşem
''GULYABANİ VARDIR''
Cevapla
Gezinirken dek geldim Zafer Yüce çok güzel yazmış, neredeyse virüs çıkalı 1 yıl olacak yazalı, 1 milyon bilinen ölü, 330 milyon vaka. Tabi bunlar dağın görünen yüzü testi pozitif çıkan ancak belirti göstermeyen ülkemizde çoktan  sürü bağışıklığına geçti bile, artık kışın ne olur hep beraber göreceğiz, ancak ülkeler artık vakaları ekomik kaygılaradan ötürü saklamaya başladılar 22000 günlük vaka açıklayan fransanın hemen komşusu italyada günlük vaka 2000 ne kadar gerçekçi değil mi?
Bu gönderiye 1 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Beğen
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi