FA HAVA DURUMU ANDROİD UYGULAMAMIZ TAMAMEN YENİLENDİ. TIKLAYINIZ
Hava Modelleri, Diyagramlar ve Radar için tıklayınız

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 3 Oy - Ortalama: 4.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TÜRKİYE'DE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE METEOROLOJİK AFETLER
Ülkemizde kuraklik ciddi boyutta.
Sessiz ve sakin yağan yağmurlara ihtiyacımiz var ve tabiki kar yağışına.
Toplam yagış miktarı normalden fazla olsa bile bu çözüm olamiyor. Su havzalari azalip nüfus arttikça susuzluk kapıda.
Bu gönderiye 5 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
2 Beğen 3 Üzgün
Cevapla
Yağmur değil acil kar yağmasına ihtiyacımız var yeğmurda etkili ama kar kadar değil. Yoksa durumumuz cok vahim
Bu gönderiye 3 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
3 Üzgün
Cevapla
Bir meteorolog olmasam da iklime takmış durumdayım. Türkiye, son özellikle 5-6 ciddi bir iklim değişikliği yaşıyor. İlginç olan şu ki iklim değişikliğinden en fazla etkilenen ülkelerin başını Türkiye çekiyor sanırım.

Türkiye, maalesef, iklim yönünden tipik bir Kuzey Afrika ülkesi gibi davranmaya başladı. İklim olarak, Mısır'dan, Tunus'tan, Cezayir'den farkımız kalmadı. Bunun sebebi Türkiye'nin artık çok belirgin ve daha da önemlisi geri dönüşü mümkün görünmeyen bir iklim değişikliğine uğramış olmasıdır.

Aralık ayı bitti, Ocak ayı başlıyor, İstanbul, Bursa gibi şehirlerde sıcaklıklar 18 derecelerde geziyor; yağış yok denecek kadar az. 2005'li yıllara kadar, sonbahar ve kış mevsimlerinde yayınlanan hava durumlarında şu cümle hep söylenirdi: Türkiye, Balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı hava sisteminin etkisi altına giriyor. Bu cümleyi yaklaşık son 10 yıldır neredeyse hiç duymaz olduk. Bu cümlenin yerini artık şu aldı: Akdeniz üzerinden gelen yağışlı ve ılık bir hava sistemi.

Evet, Türkiye'ye soğuğu ve yağışı getirecek olan hava akımları artık yok. Buna Omega Blokajı sebep oluyor deyin, küresel ısınma sebep oluyor deyin, ne derseniz deyin, ama vakıa bu.

Benim çocukluğum ve ilk gençliğim Bursa'da geçti. Saatlerce ve hatta günlerce yağan yağmurları hiç unutmam. Yaz mevsimi dışında, yağmur hep uzun süreli ama sakin yağardı. Artık o yağmurlar yok. Bardaktan boşanırcasına yağıyor. Şimdi Rize'de yaşıyorum. Hani şu Türkiye'nin en fazla yağış aldığı söylenen ili var ya, orada. Kalmadı artık o yağışlar. Rize'ye bir ayda toplamda 3 yada 4 sefer bir kaç saat süren yağış ya düşüyor, ya da düşmüyor. Bir ya da iki gün aralıklarla yağsa bile, hemen ardından hava açıyor ve günlerce, bazen haftalarca bir daha yağmur düşmüyor.

Hiç unutmam: İstanbul'a kar yağdığında TV kanallarında "Beyaz çile" haberleri yapılırdı. Adeta nefret diliyle örülürdü bu haber metinleri. Şimdi öyle bir noktaya gelindi ki, bırakın karı, yağmur dahi yağmıyor. Az bir şey bir yağmur yağdığında insanlardan bazıları nasıl sevineceklerini şaşırıyorlar.

New York'a, Tokyo'ya, Tahran'a yağan kar buraya neden yağmıyor diye insan merak etmiyor da değil. İnanır mısınız, üşümeyi özledim. Üşümek özlenir mi? Ben özledim. Çocukluğum ve ilk gençlik yıllarımdaki kış mevsimlerinde sabah uyandığımda gördüğüm buz tabakalarını, kırağıları özledim. Ama artık bunlar yok. Bu ülke bu noktaya nasıl geldi, bunun üzerinde konuşanlar, kafa yoranlar da çok az. Hükümet desen, göstermelik bir iki eylem planıyla bu işi çözeceğine kendini inandırmış durumda. Kaç tane yük taşımacılığı yapan kamyon ve türevi aracın egzos muayenesi adam gibi yapılıyor; kaç tane yolcu taşımacılığı yapan otobüs firması otobüslerinin egzos sistemlerini çevreyi en az kirletecek durumda tutuyor?

Her yıl, bir öncekini aratırcasına daha kurak, daha sıcak geçiyor. Bu trendi kırmanın yollarını aramak, ve daha fazla gecikmeden bir şeyler yapmak zorundayız. Başka çaremiz yok.
Bu gönderiye 7 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Beğen 2 Muhteşem 4 Üzgün
Cevapla
    bunu da atmadan geçmeyelim  Undecided
Bu gönderiye 2 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
2 Üzgün
O BİR AKZAABATLİ :-)
Cevapla
https://www.youtube.com/watch?v=gink4VayIlk

Küresel ısınma iyi bir şeydir diyor genç akademisyenimiz.

Sustum.
Bu gönderiye 1 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 İnanılmaz
Cevapla
Yaģış ayni yerden dünden beri şerit halinde geçiş yapıyor.
Bu nasıl oluyor.
Sonuc 1 aylik yağış 8 saatte düşüyor.resim
Bu gönderiye 2 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Beğen 1 İnanılmaz
Cevapla
Burada (Rize) ağaçlar çiçek açtı. Hava durumunu pek dinlemem. Az önce tesadüfen dinledim. Sıcaklarıkn mevsim normallerinin 5-10 derece üstünde seyretmeye devam edeceği söylendi. Bugün itibariyle bu kış, Aralık'ta 1, Ocak'ta 1 hafta olmak üzere toplamda 2 hafta kış oldu. Onun dışında hep güneşli geçti. Belki de Doğu Karadeniz bölgesi bu kış daha önce hiç olmadığı kadar güneşli bir kış geçirmekte.

Ben şahsen, illa kar yağsıncılardan değilim. Yağarsa ne ala, yağmazsa yapacak bir şey yok. Ama benim asıl derdim artık havaların soğumuyor olması. Rize'de bu yıl sıcaklıklar belki bir kere sıfır dereceye ya inmiştir, ya da inmemiştir. 16, 17 derece sıcaklık ortalaması ile Aralık ve Ocak aylarını kapattık, aynı sıcak değerleriyle Şubat ayını geçiriyoruz.

Bu yıl dikkatimi çeken bir şey oldu. Rize'de yağmurlar ekseriyetle hep gece yağdı. Gündüz yağış neredeyse hiç gerçekleşmedi. Bu çok sıkıntılı bir durumun işareti olarak okunmalı.

Durum Rize'de böyle.
Bu gönderiye 7 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
7 Üzgün
Cevapla
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  TÜRKİYE'NİN ŞİDDETLİ DOLU İKLİMİ Serkan Sezenoğlu 8 4,131 20-06-2020, Saat: 09:37
Son Yorum: Ümit
  2019 YILI TÜRKİYE İKLİMİ VE KÜRESEL İKLİM DEĞERLENDİRMESİ Serkan Sezenoğlu 2 524 06-03-2020, Saat: 22:53
Son Yorum: Serkan Sezenoğlu

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi