HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 4 Oy - Ortalama: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ŞUBAT AYININ 2. YARISI SERT Mİ GEÇECEK
Herkese merhaba arkadaşlar mutlu pazarlar;
Son zamanlarda muhalefet yaparak sizleri kızdırdığımı biliyorum bu yüzden hem şu son günlerdeki güncellemelerle kaçan keyfinizi biraz olsun düzeltmek, hem de bir nebze de olsa umut vererek bana olan kızgınlığınızı gidermek istedim ve bu yüzden bir pazar yazısı yazmaya karar verdim.
Öncelikle bu yazı tamamen istatistiki veriler üzerine kurguludur. Yazdıklarım olacak,olabilir diye bir kural yoktur (okuyucunun yarısı yazıyı burada terketti  haha )

Olsun kalan sağlar bizimdir diyerek başlıyorum neden bu başlığı açıp şubat ayının 2. yarısının sert geçebileceğini anlatmaya...

Hiç kar görmediğimiz kışları çıkarırsak yarım yamalak kar gördüğümüz kış aylarında şubat ayının özellikle 2. yarısının sert geçtiğine şahit olduk geçtiğimiz 15 sene içinde.

Yazının bu bölümünde bir dip not düşüp bu kışın patterninin Balkanlar üzerinden bize sokulan soğuk hava dalgalarının kışı olacağı tahmininin yapıldığını ve bunun da şu ana kadar önemli ölçüde tuttuğunu belirtelim.Şimdiye kadar aldığımız yarım yamalak da olsa 5 karlı sistemin Balkanlar üzerinden sokulduğunu biliyoruz.Buradaki sıkıntı soğuğun gücünün yeterli olmamasıydı. Aslına bakarsak bu kış Avrupa'nın da aldığı bir sistem yok biz yine kötünün iyisiyiz.İşte ay sonu İtalya'yı veya batı Avrupayı etkilemesi beklenen sistemin hali ortada.Yani ortada bile değil yok oldu.Tabi bu yazı 20 Ocak 2019 tarihinde yazılıyor ilerleyen güncellemelerde ne olur bilemem fakat pattern Doğu Avrupa ve Balkanlar kışı olarak gözüküyor.

Bir dip not daha; mevsimsel tahminlerde (accuweather) kışın 2. yarısının Doğu Avrupa'da sert geçeceği tahmini yapılmıştı.
Yani Doğu Avrupa,Balkanlar ve/veya oradan bize sarkacak soğuk sistemler...

Bu dip notlardan sonra gelelim hiç kar görmediğimiz kışlar hariç şubata kadar yarım yamalak kar yağışları gördüğümüz örnek kışlara...

Bugün belki de kimsenin hatırında olmayan 2003 şubatı...

22 Şubat-25 Şubat arası etkilendiğimiz o günler.Bakalım soğuk hangi coğrafyayı etkilemiş? 

resim

Peki ya 1 sene sonrası? Meşhur 0cak 2004 kar fırtınasından hemen 3 hafta sonra gelen 13 Şubat 2004 sistemi.Aslında 2004 ayrı bir kefeye konulmalı belki de zira Ocak ayında fazlasıyla kar görmüştük,ama olsun Şubatta kara güzel bir örnek

resim

Biraz daha günümüze gelelim mi? Peki 16 Şubat 2008'e ne dersiniz? Müthiş siklonlu kar fırtınasını unutmak mümkün mü? ( bu kış siklonlar da hazır fink atıyor) Bakalım o sistemde hangi coğrafya soğuktan etkilenmiş? 

resim

Yuh oha mı ? dediniz...Durun bakalım.En son Şubat ayında ne zaman kar gördük? Tabii ki 17 Şubat 2015 sistemi...E hadi bakalım o sistemde hangi coğrafya etkilenmiş?

resim

İşte şimdi  oha diyebilirsiniz belki... Görülüyor ki hepsi karbon kağıdından çıkmış gibi,Doğu Avrupa&Balkanlar ve biz etkilenmişiz.

Dönelim kış öncesi mevsim tahminine.Bu kış Balkanlardan yurdumuza sokulacak sistemlerden etkilenmemiz bekleniyor ve kışın 2 .yarısı Doğu Avrupa'da sert kış koşulları görülebilir...

Acaba tıpkı yukarıdaki karbon kağıdından çıkan örneklerdeki gibi olabilir mi?

Yani diyorum şu aşağıdaki video gibi olabilir mi?  Big Grin 

Bu kadar arşivden bahsedince arşiv görüntüsü koymamak olur mu  Wink

Yazının başına dönüp bitirelim o halde;
Sanıyorum yine nette ilk olacak, arşivimden sizleri 22 Şubat 2003 kar görüntüleriyle baş başa bırakırken bi düşünün derim...3 kıştır Şubat 2. yarısını bırakın şubatta kar görmeyen Şehr-i İstanbul neden bu sene o sene demesin?

Sizi bilmem ama bana fena halde bu şubatın 2. yarısı bir karbon kopya daha çıkaracak gibi geliyor  Wink
Ben değil İstatistik öyle söylüyor...

Forumatmosfer farkıyla unutulan 22 Şubat 2003 Kar yağışı

Bu gönderiye 38 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
13 Beğen 22 Muhteşem 3 İnanılmaz
''GULYABANİ VARDIR''
Zafercim öncelikle emeklerin için çok teşekkürler. Video harika. Köpeklerin bile kar sevinci göze çarpıyor. Çok mutlular. Arşiv konusunda yine farkımızı gösterdik bu 16 yıllık videoyla.

Öngörüne gelirsek, aralık ayında Gökhan Abur hocamızın da belirttiği gibi İstanbul'da asıl kış sömestr tatilinde başlar ve marta kadar devam eder. Şubat son yıllarda sabıkalı olsa da, geçmiş yıllarda harika sistemler almışlığımız da var, senin verdiğin örneklerdeki gibi. Benim merak ettiğim acaba bu örnek verdiğin 10-15 yıllık süreçte batı Avrupa'ya ne kadar sistem indi? Ya da biz kaç şubatı sistemsiz kapattık? Yoksa paterne bakarak şubattan ben de çok umutluyum.
Bu gönderiye 18 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
7 Beğen 11 Muhteşem
.
Zafer ustat bugun iyi tarafindan kalkmis Smile Eline saglik Zafer bey, kisin en sert ayidir şubat sonrasi zaten bahar geliyor, bekleyip yasayip gorecegiz kis hatta hazirandan beyi soguk tarftayiz yagis boldu bunun ben bu kisa yansiyacagini dusunuyorum.
Bu gönderiye 12 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
9 Beğen 3 Muhteşem
O Efsane bu topraklara gelecek başka çaresi yok.
Allah-u Azimüşşan
Öncelikle yukarıda yazdığım,arşivimden bulup montajlayıp paylaştığım videoda gülünecek ne buldular o arkadaşlara sormak isterim.Bu kış için beklenen tahminlerle geçmişte olan öne çıkan şubat ayı sistemlerini paylaştım ve büyük ölçüde örtüştüğünü gördüm...İki cümle yazacağınıza gülünüz madem.
Gelelim Serkancım senin sorunun cevabına...Aslına bakarsan Şubat ayının 2. yarısı istatistik olarak daha çok kar yağışı aldığımız dönemler.Bakın Şubat ayı demiyorum Şubat ayının 2. yarısı ve civarı diyorum,ortaları diyelim...
2003'ten başlayalım örneği videoda
2004 13 Şubat...Onun da videosu var arşivimde.Ama gülerler diye şimdilik paylaşmıyorum...
2005 kışı... 6 Şubat 2005 Çok parlak geçmeyen bir Ocak sonrası... ( yine çok benziyor değil mi)

resim

2006 kışı çok iyi bir kıştı nedense hep es geçilmiştir.Ocak ayının yanı sıra 13 şubat 2006 da da şöyle bir tablo oluşmuştur

resim

2007'yi geçiyorum kimilerine göre milat olmuştur ve rezil bir kıştır
2008 örneğini yazıda verdim (16 şubat)
2009 keza kar görmediğimiz rezil bir kıştır
2010 Ocak ayında kışlığını yapmıştır
İnanmayanlara arşivimden
24 Ocak 2010
resim
Bu arada 2010 yılbaşı gecesi t-shirtlerle yeni yıla girenler parmak kaldırsın.Lodos fırtınası vardı 1 ocakta ama 3 gün sonra kar yağdı

resim

2011 rezalet kışlara örnektir ( kar göremedik mart ayında dallardaki kar taneleri hariç)

2012 malumunuz yağmur yerine kar yağmıştır neredeyse

2013 erken gelen ve erken biten kışların başlangıcı bana göre Aralık ayında alınan sistemden sonra gelen 8 Ocak 2013 sistemi

resim

Buyrun bu da ne yaptığı

resim

Unutuluyor hep bunlar ama bloğumda olduğu için paylaşıyorum

2014..Dedim ya 2013 erken gelip erken giden kışların başlangıcı bana göre diye... Yılbaşından 1-2 gün önce gelip devamı gelmeyen kıştır,istisna olarak tezime uymaz

2015 örneği var yazımda

2016 erken gelip erken giden kışların babasıdır zirve noktasıdır yılbaşı sistemidir (oymapınar) ama tatminkar kar yağışı bırakmıştır bi bakalım ne yapmış yılbaşı gecesi

resim

2017 yine erken ama tatminkar gelen kışlara yazıldı HGS dersem herkes hatırlar

2018 kar göremediğimiz kışlara yazıldı ( 1 Mart gecesi hariç)
Şimdi gelelim bu kışa...Şehir geneli tatminkar bir kar yağışı göremedi...Yazı da zaten bunun üzerine kuruldu.Hiç kar göremediğimiz ya da Ocak ayında tatminkar kar yağışı gördüğümüz kışları çıktığımızda ortaya bana göre istatistiki olarak Şubat ayının ortalarında sert bir sistem almamız yüksek olasılık görünüyor...
Bu arada 2003-2018 arası sağlam bir arşiv yazısı daha oldu.Hadi hep beraber gülelim...
Tayfun bey gibi oldum,onun eline istatistikte eline su dökemem,hoş görsün...
Bu gönderiye 30 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
16 Beğen 14 Muhteşem
''GULYABANİ VARDIR''
(20-01-2019, Saat: 11:23)Zafer Yüce Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle yukarıda yazdığım,arşivimden bulup montajlayıp paylaştığım videoda gülünecek ne buldular o arkadaşlara sormak isterim.Bu kış için beklenen tahminlerle geçmişte olan öne çıkan şubat ayı sistemlerini paylaştım ve büyük ölçüde örtüştüğünü gördüm...İki cümle yazacağınıza gülünüz madem.
Gelelim Serkancım senin sorunun cevabına...Aslına bakarsan Şubat ayının 2. yarısı istatistik olarak daha çok kar yağışı aldığımız dönemler.Bakın Şubat ayı demiyorum Şubat ayının 2. yarısı ve civarı diyorum,ortaları diyelim...
2003'ten başlayalım örneği videoda
2004 13 Şubat...Onun da videosu var arşivimde.Ama gülerler diye şimdilik paylaşmıyorum...
2005 kışı... 6 Şubat 2005 Çok parlak geçmeyen bir Ocak sonrası... ( yine çok benziyor değil mi)

resim

2006 kışı çok iyi bir kıştı nedense hep es geçilmiştir.Ocak ayının yanı sıra 13 şubat 2006 da da şöyle bir tablo oluşmuştur

resim

2007'yi geçiyorum kimilerine göre milat olmuştur ve rezil bir kıştır
2008 örneğini yazıda verdim (16 şubat)
2009 keza kar görmediğimiz rezil bir kıştır
2010 Ocak ayında kışlığını yapmıştır
İnanmayanlara arşivimden
24 Ocak 2010
resim
Bu arada 2010 yılbaşı gecesi t-shirtlerle yeni yıla girenler parmak kaldırsın.Lodos fırtınası vardı 1 ocakta ama 3 gün sonra kar yağdı

resim

2011 rezalet kışlara örnektir ( kar göremedik mart ayında dallardaki kar taneleri hariç)

2012 malumunuz yağmur yerine kar yağmıştır neredeyse

2013 erken gelen ve erken biten kışların başlangıcı bana göre Aralık ayında alınan sistemden sonra gelen 8 Ocak 2013 sistemi

resim

Buyrun bu da ne yaptığı

resim

Unutuluyor hep bunlar ama bloğumda olduğu için paylaşıyorum

2014..Dedim ya 2013 erken gelip erken giden kışların başlangıcı bana göre diye... Yılbaşından 1-2 gün önce gelip devamı gelmeyen kıştır,istisna olarak tezime uymaz

2015 örneği var yazımda

2016 erken gelip erken giden kışların babasıdır zirve noktasıdır yılbaşı sistemidir  (oymapınar)  ama tatminkar kar yağışı bırakmıştır bi bakalım ne yapmış yılbaşı gecesi

resim

2017 yine erken ama tatminkar gelen kışlara yazıldı HGS dersem herkes hatırlar

2018 kar göremediğimiz kışlara yazıldı ( 1 Mart gecesi hariç)
Şimdi gelelim bu kışa...Şehir geneli tatminkar bir kar yağışı göremedi...Yazı da zaten bunun üzerine kuruldu.Hiç kar göremediğimiz ya da Ocak ayında tatminkar kar yağışı gördüğümüz kışları çıktığımızda ortaya bana göre istatistiki olarak Şubat ayının ortalarında sert bir sistem almamız yüksek olasılık görünüyor...
Bu arada 2003-2018 arası sağlam bir arşiv yazısı daha oldu.Hadi hep beraber gülelim...
Tayfun bey gibi oldum,onun eline istatistikte eline su dökemem,hoş görsün...

Eline sağlık abi. Çok güzel bir yazı olmuş.
Bu gönderiye 2 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
2 Beğen
Sanırım 2003 kışı Nisan ayında lapa lapa kar yağmıştı.Bazı yerler ince örtü yapmıştı. Ama hemen erimişti. Çünkü süresi çok kısaydı. Hatta buna dair haberler var.Smile

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/istanb...ari-139013
2 Beğen
.
(20-01-2019, Saat: 11:23)Zafer Yüce Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle yukarıda yazdığım,arşivimden bulup montajlayıp paylaştığım videoda gülünecek ne buldular o arkadaşlara sormak isterim.

Video değil yazının girizgahı komik hocam. Ona gülmüşlerdir

Sonraki yazınızda da hep beraber gülelim dediniz, ben de ona güldüm.
Big Grin

Ama iki yazının da ana teması mizah değildi tabiki. Elinize sağlık çok güzel olmuş. Artık şubat 2. yarısını 4 gözle bekliyoruz.
2 Beğen
                                    İlim kendin bilmektir.
Zafer hocam elinize sağlık.çok güzel bir yazı olmuş.ayrıca bir arşiv niteliğinde.
Alıntı yaparak sayfayı doldurmak istemedim.
Ama benim korkum şudur ki kasımdan beri mevsim normalleri altinda çok gün geçirdik. Ocak sonu veya şubat başı kıytırık bir sistem daha alarak şubatın ikinci yarısını heba edip bahar moduna geçmek.
Bu olasılık canımı sıkıyor.
Badem ve erik ağaçları çok sabırsız.
Bu gönderiye 3 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
3 Beğen
Enterasan bir şekilde kuup yükseği yaklaşıyor karadenize doğru görünmezlik iksiri içmiş kimse söz etmiyor bundan yoksa bir buzul çağımı yaklaşıyor.Derinden sessizce buda bir kenarda dursun arşiflerde yerini alır? Emeğine sağlık sevgili zafer yüce❄
Bu gönderiye 1 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Beğen
Geliyor dediysek gelecek

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi