HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

• 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ..
  • 202
  • Sonraki 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 7 Oy - Ortalama: 4.71
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
6-11 OCAK 2017 HGS SİSTEMİ
6-11 OCAK 2017 HGS(Hakan-Gökhan Sistemi)

Sistemin ismini Hgs koymamızın nedeni hem Hakan'ın ve Gökhan abinin sistemi 15 gün önceden bilmesi hem de sistemin balkanlardan gelip Hadımköy gişelerden Hgs ile üzerimize sürat kesmeden gelmesi nedeni ile koyduk. Biraz garip ama iyi gibi Smile

(22-12-2016, Saat: 22:25)Gökhan Günerler Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ben bu sistemden daha çok  6 Ocak sistemi dikkatimi çekiyor. Azor mükemmel bir konum alıyor. En güçlü  sistem olmaya aday diyebilirim.

(23-12-2016, Saat: 10:44)Hakan Solbudak Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Asıl güçlü sistemin 6-7 ocak gibi gelmesi de ihtimal dahilinde.

(24-12-2016, Saat: 02:28)Buluttanadam(Tayfun Kocaaslan) Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 6-8 ocak arası da bir polar atak emaresi güçlenmeye başladı.

6-11 Ocak 2017 Sistemine Genel Bir Bakış

Merhaba arkadaslar,

Sistemimiz hayırlı olsun. Son yılların en sert ve yağışlı sistemi şu an İskandinav yükseği ile Orta Avrupa'ya yol almış durumda. Soğuğun orta avrupaya inip İtalya'da oluşan siklonun yunanistan üzerine kaymasıyla soğuk balkanlara giriş yapacak. Bu geceden itibaren yunanistan üzerinden geçip İstanbul'a ilerleyecek olan siklon yarın(cuma) sabah saatlerinde çok kuvvetli lodosa neden olacak.

Lodos sabah Çanakkale civarında 100km, öğle saatlerinde ise Bursa ve İstanbul'da saatte 120km hıza ulaşacak, oldukça tehlikeli bir durum aslında. Öğle saatlerinde lodosla beraber başlayacak sağanak yağış akşam saatlerinde rüzgarın yönünün tam karayele dönmesiyle beraber kara dönüşecek. 

Avrupa yakasında yağış akşam 18.00, Anadolu yakasında ise 20.00 civarı kara dönecek. Cumayı C.tesiye bağlayan gece yağışın en kuvvetli oldugu zaman dilimi. C.tesi sabaha kadar yoğun kar yağışı var, muhtemelen hiçkimse uyumayacak o yağışı kaçırmak istemezsiniz Smile C.tesi günü orta şiddette devam eden kar yağışı akşam saatlerinde yavaşlayacak. Pazar sabahı tüm İstanbul 20cm örtüye uyanır.

Pazar günü etkili bir yağış görünmüyor, bu durum canınızı sıkabilir ancak sistemin asıl vurucu kısmı P.tesi ve Salı günleri.

Şu an kesin olmamakla birlikte basınc dizilimi ve rüzgar beklediğimiz gibi olursa DEK'ler ile devam edeceğiz sisteme. Bu kısım için net bir şey söyleyemiyorum ancak beklediğimiz olursa P.tesi ve Salı DEK'leriyle beraner İstanbul'un çoğu yerinde 50cm üzeri örtü hayal değil Smile

Söylediğim gibi Pazar sabahı 20cm örtü olur. P.tesi ve Salı beklediğimiz DEK'ler oluşursa 50cm üzeri kar görürüz.

P.tesi gününden muhtemel bir DEK bantı böyle olur;

Boğaz hattına 6 saatte 31mm yağış Smile

resim

Sıcaklık konusuna da değinecek olursak. Cuma öğlen 10 derece, akşam 0, gece -2

C.tesi öğlen -2, gece -4
Pazar öğlen -3, gece -5
P.tesi ve salı gündüzleri 0, geceleri -2

Kısacası sıcaklık sıkıntısı hiç yok.

Sistemi yaşarken P.tesi ve Salıyla ilgili daha net bilgiler sunarız, şimdilik bu kadar  Cool 

Diğer bölgeler için kısaca özet; Bursa ve Balıkesir bu sistemde rekor kırabilir. Zonguldak ve çevresi de hatırı sayılır bir kar örtüsü alacak. İçanadolu ortalama 10-15cm örtü alır.

Ozan Soyak

-

resim
Bu gönderiye 2 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
2 Muhteşem
Mühendislik, gelişimdir.
(05-01-2017, Saat: 10:57)Zafer Yüce Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Şunu söyleyebilirim merak eden arkadaşlara...Sistemi cuma-pazar olarak görüseniz hata edersiniz.Ama bir hatayı da 1987 ile kıyaslarsanız edersiniz...Sistem CUMA-ÇARŞAMBA arası aktif olacak ve toplamda kar miktarı 2004 ile yarışacaktır.Soğuğunu isterseniz ilk 3 gün 1985 ile kıyaslayabilirsiniz...Bu sistem belki de bu kışın en sert sistemi olacaktır soğuk bakımından.Benim en son hatılradığım buna benzer sistem 2008 şubattı...O bile 1,5 günde gitti.... 5 gün boyunca soğuk kar var...Tadını çıkarın

Zafer Hocam yağış olarak 2004 soğuk olarak 1987 burada hem fikiriz. Tabiki de 87 sistemiyle şu an için bir tutamayız çünkü şu an sistemi tam yaşayamadık derim. Baştan beri belirtiyorum bu sistemde çok sürprizler meydana gelecek ki en önemlisi bence soğuğun uzun süreli olması ve ardından gelenle birleşmesi. Hele ki oluşabilecek siklonları da ilave ederken, 9 ocaktan 10 ocak tarihine bağlanan zaman diliminde ki DEK bantlarınıda hesaba katarsak ben hala diyorum 87 sisteminde ki "kar yağışını" geçebilir. Evet Ege kardeşimizin de dediği gibi öncelikle Avrupa Yakası yağışı 2-3 saat erken yaşayacak ama ardından bütün şehir etkili. Benim tek korkum Pazartesi gününün yağışsız olması bu kaygım var.
yeni başlık ve sistemimiz hayırlı olsun.tahmin için eline bilgine sağlık ozan.umarım bu sistem beklentimizi iyi bir şekilde karşılar.sistemde hem cephe hemde dek olacağı için çoğu yer marmara bölgesinde 30 cm ve üzeri kar biriknitisi alır.özellikle cuma öğleden sonrası cumartesi öğle arası asırı kar ve zaman zaman yoğun etkili bir şekilde yağış olacağından günlük hayatı zorlayabilir.dikkatli olunmalı.
Bu gönderiye 1 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Beğenmedim
Başlığımız hayırlı uğurlu olsun , Bol kar'lı fotograflara , bol kar yağışlarına inşallah Smile
GELOOOOOO
Serkan Bey'in geçen sene kar yağışında Ataşehire çocuğuyla basket maçı seyretmeye geldiği zaman aklımda bir anda belirdi. Nasıl gelicem metro mu oradan taksi mi, gerekirse ben seni alırım dediğim Smile Bence İstanbul'da ulaşım sorunu büyük olucak. Nasıl aşıcaz nasıl keyfini çıkarıp gezebilicez bakalım.
Başlığımız hayırlı uğurlu olsun heyecanla sistemimizi bekliyoruz
Bu arada bundan sonraki sistem ogs olsun Smile
Ozan abi biz sisteme şimdiden girdik.Bugün ki kar yağışı yaklaşık 10cm oldu Big Grin Bakalım 6 ocaktan sonra etkilisi kar yağışı alacak mıyız ...
İç anadolu olarak çok güzel kış geçiyor.
Darısı bu sistemde Marmaraya...
Herkese hayırlı olsun.
Kazalar vs olmaması ve huzurlu bir sistem dileğiyle...
Kuru ayazda kalan genç.

Kar buralara gelmez.(NO Totem.)

Bir İç Anadolu'lu .
Eline, emeğine sağlık Ozan, şiir gibi yazmışsın. sindire sindire çok keyifli okudum.
Tekrar tekrar söylemekte fayda var. Yarın sabah saatlerinden itibaren başlayacak lodos fırtınası çok kuvvetli olacak. Hızı 120 km'yi geçebilir de. Akşama doğru ise siklon İstanbul'un üzerinden geçerken rüzgarın karayele dönüş hareketi ile Balkanlar üzerindeki soğuk üzerimize çökecek.

resim

Sıcaklık hızla düşecek, 0'a inecek ve 0'ın altına geceye ulaşmadan düşebiliriz belki de. Yağışın hunharca yağdığı kısmı kar olarak alacağız. Alçak basınca bağlı olarak soğuğun erken girmesi gibi bir sürpriz olsa fena da olmaz hani  Cool Bu arada gece saatlerinde İstanbul'u aşağıdaki haritada görebilen var mı?  Big Grin

resim

Ozan'ın dediği gibi arkadaşlar, cuma gecesi uyku yok bize cokiyi
Anlıyorum
Bu kadar soğuk mutlaka pazartesi salı da bir şekilde yağış bırakır.
Bu gönderiye 1 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 İnanılmaz

• 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ..
  • 202
  • Sonraki 

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  25-29 OCAK 2017 Deep Impact Sistemi - FORUM ATMOSFER Orçun Bostancı 572 193,263 30-12-2020, Saat: 00:25
Son Yorum: Şerif Burhaneddin Çatalkaya
  11-16 ŞUBAT 2017 YETİ'm SİSTEMİ Serkan Sezenoğlu 161 70,194 16-02-2017, Saat: 17:10
Son Yorum: Serkan Sezenoğlu
  28-31 ARALIK 2016 CRB SİSTEMİ - FORUM ATMOSFER Serkan Sezenoğlu 754 229,133 01-01-2017, Saat: 15:15
Son Yorum: Cem Rıdvan BAŞ

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
9 Ziyaretçi