HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

•  Önceki
  • 1
  • ..
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47(current)
  • 48
  • Sonraki 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 3 Oy - Ortalama: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
23-24 ŞUBAT SİSTEMi
Haddim olmayarak Sevgili Ümit Üstad' ımı pas geçmemenizi rica edeceğim.

Bende değerli katkıları ile her daim forumu zinde, ayakta tutan Sevgili Serkan Üstada ve Sevgili Ümit Üstad' ıma teşekkürü bir borç bilirim. İyi ki varsınız değerli arkadaşlar.
Bu gönderiye 10 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
2 Beğen 8 Muhteşem
.
(25-02-2019, Saat: 14:06)Serkan Sezenoğlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(25-02-2019, Saat: 13:42)xmen - Cem Nickli Kullanıcıdan Alıntı: yusuf eski ve xmen-cem i unutmuşsunuz hatırlatayım dedim ve diğer forumdaşlarımızı Smile

Ben yönetim kadrosundan bahsetmiştim ama dediğin doğru, forumun muhtarı jandarma genel kurmay başkanımız Yusuf Eski, bipolar duygudurum bozukluğuyla ve her daim ümitsiz negatif enerjisiyle insanlarda foruma yazma dürtüsü oluşturan Xmen beyefendiye de en derin saygılarımla ve şükranla... Trollükten daimi takipçilğe geçişle gerçekten takdire şayan bir davranış sergiledin. Smile
yalnız itiraf etmeliyim ki  zaten sabah tebrik ettim  olumlu düşüncelerinden dolayı  emeği geçenleri  23-24 şubat benim için milad tır. bakış açımı birazda olsa değiştirdi bu sistem ... huylu huyundan vazgeçmez ama artık biraz daha farklı bakacağım kesin sistemlere modellere  23-24 şubat köşelerimi biraz törpüledi Smile
Bu gönderiye 7 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
7 Beğen
istanbul mu  10 senede  bir yağar. BEKLEME   
Forum atmosferde erken seçim istiyorum yönetime talibim???
Bu gönderiye 7 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
7 Hahaha
(25-02-2019, Saat: 14:27)Kuzey Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Haddim olmayarak Sevgili Ümit Üstad' ımı pas geçmemenizi rica edeceğim.

Bende değerli katkıları ile her daim forumu zinde, ayakta tutan Sevgili Serkan Üstada ve Sevgili Ümit Üstad' ıma teşekkürü bir borç bilirim. İyi ki varsınız değerli arkadaşlar.

Aaa ya gerçekten bu sene aslında en fazla emek veren ve müthiş gelişimiyle ağzımızı açık bırakan Ümit'i nasıl unuturuz. Kısa zamanda gerçekten forumun temel direklerinden biri oldu. Eminim bu sene benden bile fazla yorumu ve emeği vardır. Aklım kuruculara gitti hep. Bu arada Ümit geçen sene sadece normal bir üyeyken, bir olaya kızıp forumdan ayrılmıştı. Ben kendisiyle özelden konuştum ve ikna ettim. Sonra ilginç bir şekilde tahminciliğe başladı ve acayip bir sıçrama yapıp kendini müthiş geliştirdi. İyi ki de gitmemişsin be Ümit üstad. İnsan kaybetmek kolay ama kazanmak çok zor. Seni unuttuğum için özür dilerim
Bu gönderiye 17 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
4 Beğen 13 Muhteşem
.
Arkadaşlar 30 yıl önce vs 0 derede bu şekilde kar yağmış olsaydı rahat 30 40 cm olurdu şimdi ne olduda Bakırköy gibi kıyı ilçelerde sadece çatılar, arbalar belki biraz da çimler beyazladı bunu şu kıçlarının üzerine oturan meteoroloji uzmanları bence bence ülke gündemine getirmeli. Bu şehirleşmenin sonucumu yoksa iklim değişikliğinin bir sonucumu merak ediyorum.
Oncelikle Kuzey hocama cok tesekkur ederim pek yazmasada surekli burda oldugunu bilmek arada yorumlarini gormek cok guzel, bu sene gebze ve bursa bos gecti ama kismetimiz boyle son bir umut 28 i daha var Smile

Serkan hocama teesuf ediyorum ve forumu birakiyorum Smile saka bir yana insanlik hali isimler unutulur bunlar onemli degil onemli olan buradaki ortak sevgiyi paylasmak, eskiden beri soyledigim konu ; kar tutkunuyuz hastaysiyiz belki ama sizden ricam forumumuzun adi atmosfer ozellikle yonetimdeki arkadaslardan yaz kis atmosferi yanliz birakmamalarini rica ediyorum, malesef bazi arkaslarin yorumlarini bu sene gormedim bile biraz daha ilgi lutfen
Bu gönderiye 12 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
4 Beğen 8 Muhteşem
Sürprizlerle dolu bu sisteme dair ben de bir iki satır yazmak istedim.Konumum Büyükçekmece ilçesinin de batısı ,rakım olarak deniz seviyesinde.Kıyıların sıcaklık sorunu yaşadığı sınırda sistemlerde ise eğer gelen sistem Trakya Balkan sistemi ise bazı hallerde bu sorunu Trakya'ya yakınlığı ile aşabiliyor ve kar alabiliyor.Ancak bu yıl 7-8 Ocak'ta Dek yağışına göre çok batıda kalmamız hızlı ve öfkeli karayelli Aralık ayı sisteminde yeterli soğumayı yakalayamamamız nedeniyle bir türlü beklediğimiz kar yağışına kavuşamadık.Geçen yılı da boş geçmemiz nedeniyle 7-8 Ocak sisteminde Boğaz hattının yükseklerinden gelen 10-20 cm'lik fotolara biraz imrenerek biraz kıskanarak baktık.
 Modellerin 24 saat kala bile çözemediği,ECMF'nin Tekirdağ'ın batısına,GFS'nin ise daha da batıya verdiği bu sistemden de pek bir beklentim yoktu.Çoğumuzun aklından geçen azcık doğulu gelir mi düşüncesi ve sınırlı alan modellerinin  bazılarının Cuma gün ki tahminleri ve modellerin sistemi çözmekteki yetersizliği umudumuzu az da olsa yeşertiyor ve acaba dedirtiyordu.
 Bu umutla dışarıda ne oluyor diyerek bir gözüm dışarda camda,diğeri evdeki amatör meteoroloji istasyonunda Cuma akşam saatlerinden itibaren takibe başladık.Siklonlu sistemlerde genellikle lodosla yaşanan sistem öncesi sıcaklık artışı bu kez yaşanmasa da Cuma akşam saat 20 civarlarında sıcaklık 10 derecelerde rüzgar çok hafif ve basınç 1014 mb civarındaydı.Saat 21 civarında rüzgar kuzeyli yönlerden(özellikle k.doğudan) esmeye ve sıcaklık düşmeye başladı.Acaba ne kadar düşecekti yine sınırda mı kalacaktık yağsa da tutmayacak mıydı?Sabah saat 8 civarlarında sıcaklık 1.5-2 dereceye kadar inmiş havada ilk saf kar taneleri görülmüştü.Ancak hiç durmadan düşen sıcaklık orada yaklaşık üç saat takılı kaldı.Yağış ara ara saf kara döner gibi olsa da ağırlıklı kky.du.Tam yine olmayacak acaba Çatalca taraflarına mı gidilse diye düşünürken öğlen saatlerinden itibaren sıcaklık biraz daha ve bu kez 0.5-1 derece aralığına indi ve yağış saf kara döndü.Halen örtü yoktu,ancak akşama doğru saat 16 civarından itibaren sıcaklığın 0 derecelere inmesi ile çatılar,araba üzerleri beyazlamaya başladı.850 hpa'da kaç girdi üzerimize devam eder mi yoksa yarım bir derecelik bir ısınmayla hepsi erir mi diye endişeli bir şekilde bekler ve çevre istasyonların durumuna bakarken örtü giderek arttı.
 Kendi adıma tek talihsizlik C.tesi akşamı Bahçelievler'de gitmek durumunda olduğum aile yemeğiydi.Doğuya doğru gittikçe örtünün kaybolacağını düşünüyor,yol üzerindeki 10 km doğumuzda bulunan 200 metre rakımlı Tüyap Beylikdüzü bölgesini gidişte ve dönüşte görecek olmaya teselli oluyordum.İki yıl sonra evin önünde kar örtüsü vardı ve biz bunu yaşayamadan belki de erime başlayacaktı,zira modeller soğuğun çok da uzun soluklu olmayacağını öngörüyordu.35 km'lik yol boyunca kar ne gidişte ne dönüşte hiç durmadı.Saat 22 civarı Bahçelievler 'de bile beklenmedik şekilde kar topu oynayacak kadar kar örtüsü vardı.Dönüş yolunda da batıya doğru gittikçe ve E5'in kuzey tarafında daha fazla olmak üzere kar örtüsü vardı.Araba termometresi yol boyu 0-1 derece aralığında gezindi,kar hiç durmadı.Dönüşte saat 23 civarı ara sokaklar hatta kısmen ana yollar dahil Sinanoba Mimaroba Güzelce bölgesi karla kaplıydı.Kar Pazar gece 23.30 civarına kadar hiç durmadı.
 Bölgem adına sürprizi bol,Pazar sabahı yer yer 8-10 cm civarı örtü oluşturan harika bir sistem oldu.Gözlemim bu sistem özelinde yükselti kadar batıya yakın olma da belirleyici oldu.Zira çoğu zaman biz havada kar tanesi ararken az doğumuzda fakat 200 metre rakımlı Tüyap bölgesi 8-10 cmleri yakalar. Ancak bu kez deniz seviyesinde olduğumuz halde, batıda olmanın avantajıyla neredeyse 200 metre rakımlı Tüyap kadar örtü gördük.
Bu gönderiye 8 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
5 Beğen 3 Muhteşem
(25-02-2019, Saat: 16:57)Onur Güzelceli Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sürprizlerle dolu bu sisteme dair ben de bir iki satır yazmak istedim.Konumum Büyükçekmece ilçesinin de batısı ,rakım olarak deniz seviyesinde.Kıyıların sıcaklık sorunu yaşadığı sınırda sistemlerde ise eğer gelen sistem Trakya Balkan sistemi ise bazı hallerde bu sorunu Trakya'ya yakınlığı ile aşabiliyor ve kar alabiliyor.Ancak bu yıl 7-8 Ocak'ta Dek yağışına göre çok batıda kalmamız hızlı ve öfkeli karayelli Aralık ayı sisteminde yeterli soğumayı yakalayamamamız nedeniyle bir türlü beklediğimiz kar yağışına kavuşamadık.Geçen yılı da boş geçmemiz nedeniyle 7-8 Ocak sisteminde Boğaz hattının yükseklerinden gelen 10-20 cm'lik fotolara biraz imrenerek biraz kıskanarak baktık.
 Modellerin 24 saat kala bile çözemediği,ECMF'nin Tekirdağ'ın batısına,GFS'nin ise daha da batıya verdiği bu sistemden de pek bir beklentim yoktu.Çoğumuzun aklından geçen azcık doğulu gelir mi düşüncesi ve sınırlı alan modellerinin  bazılarının Cuma gün ki tahminleri ve modellerin sistemi çözmekteki yetersizliği umudumuzu az da olsa yeşertiyor ve acaba dedirtiyordu.
 Bu umutla dışarıda ne oluyor diyerek bir gözüm dışarda camda,diğeri evdeki amatör meteoroloji istasyonunda Cuma akşam saatlerinden itibaren takibe başladık.Siklonlu sistemlerde genellikle lodosla yaşanan sistem öncesi sıcaklık artışı bu kez yaşanmasa da Cuma akşam saat 20 civarlarında sıcaklık 10 derecelerde rüzgar çok hafif ve basınç 1014 mb civarındaydı.Saat 21 civarında rüzgar kuzeyli yönlerden(özellikle k.doğudan) esmeye ve sıcaklık düşmeye başladı.Acaba ne kadar düşecekti yine sınırda mı kalacaktık yağsa da tutmayacak mıydı?Sabah saat 8 civarlarında sıcaklık 1.5-2 dereceye kadar inmiş havada ilk saf kar taneleri görülmüştü.Ancak hiç durmadan düşen sıcaklık orada yaklaşık üç saat takılı kaldı.Yağış ara ara saf kara döner gibi olsa da ağırlıklı kky.du.Tam yine olmayacak acaba Çatalca taraflarına mı gidilse diye düşünürken öğlen saatlerinden itibaren sıcaklık biraz daha ve bu kez 0.5-1 derece aralığına indi ve yağış saf kara döndü.Halen örtü yoktu,ancak akşama doğru saat 16 civarından itibaren sıcaklığın 0 derecelere inmesi ile çatılar,araba üzerleri beyazlamaya başladı.850 hpa'da kaç girdi üzerimize devam eder mi yoksa yarım bir derecelik bir ısınmayla hepsi erir mi diye endişeli bir şekilde bekler ve çevre istasyonların durumuna bakarken örtü giderek arttı.
 Kendi adıma tek talihsizlik C.tesi akşamı Bahçelievler'de gitmek durumunda olduğum aile yemeğiydi.Doğuya doğru gittikçe örtünün kaybolacağını düşünüyor,yol üzerindeki 10 km doğumuzda bulunan 200 metre rakımlı Tüyap Beylikdüzü bölgesini gidişte ve dönüşte görecek olmaya teselli oluyordum.İki yıl sonra evin önünde kar örtüsü vardı ve biz bunu yaşayamadan belki de erime başlayacaktı,zira modeller soğuğun çok da uzun soluklu olmayacağını öngörüyordu.35 km'lik yol boyunca kar ne gidişte ne dönüşte hiç durmadı.Saat 22 civarı Bahçelievler 'de bile beklenmedik şekilde kar topu oynayacak kadar kar örtüsü vardı.Dönüş yolunda da batıya doğru gittikçe ve E5'in kuzey tarafında daha fazla olmak üzere kar örtüsü vardı.Araba termometresi yol boyu 0-1 derece aralığında gezindi,kar hiç durmadı.Dönüşte saat 23 civarı ara sokaklar hatta kısmen ana yollar dahil Sinanoba Mimaroba Güzelce bölgesi karla kaplıydı.Kar Pazar gece 23.30 civarına kadar hiç durmadı.
 Bölgem adına sürprizi bol,Pazar sabahı yer yer 8-10 cm civarı örtü oluşturan harika bir sistem oldu.Gözlemim bu sistem özelinde yükselti kadar batıya yakın olma da belirleyici oldu.Zira çoğu zaman biz havada kar tanesi ararken az doğumuzda fakat 200 metre rakımlı Tüyap bölgesi 8-10 cmleri yakalar. Ancak bu kez deniz seviyesinde olduğumuz halde, batıda olmanın avantajıyla neredeyse 200 metre rakımlı Tüyap kadar örtü gördük.

Tüyap ın oraya gittim. Özellikle Tüyap arkası çok fazla bina var, oralar önceleri soğuktu ama Büyükçekmece den ılık.
iyi akşamlar pazartesi günü trabzon'u kar fırtınası gösteriyor tutarmi acaba?
Bu gönderiye 1 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Hahaha
(25-02-2019, Saat: 20:09)WHIZZARD Nickli Kullanıcıdan Alıntı: iyi akşamlar pazartesi günü trabzon'u kar fırtınası gösteriyor tutarmi acaba?

Cumaya kadar beklemek lazım bence inanmak için. Şu an erken biraz.
Bu gönderiye 1 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Beğen
                                    İlim kendin bilmektir.

•  Önceki
  • 1
  • ..
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47(current)
  • 48
  • Sonraki 

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  4 - 9 OCAK SİSTEMİ Ahmet Ustaoğlu Kasva 1,124 425,831 09-03-2019, Saat: 21:26
Son Yorum: sihirlibardak
  15 OCAK SİSTEMİ Ahmet Ustaoğlu Kasva 184 81,194 16-01-2019, Saat: 03:22
Son Yorum: Zafer Yüce
  25 / 26 ARALIK SİSTEMİ Ahmet Ustaoğlu Kasva 132 61,807 26-12-2018, Saat: 21:26
Son Yorum: Efe Hüseyin Albayrak
  19 ARALIK SİSTEMİ Serkan Sezenoğlu 75 35,542 20-12-2018, Saat: 05:07
Son Yorum: Zafer Yüce

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
5 Ziyaretçi