HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KÜRESEL SICAKLIK ARTIŞI NEREYE GİDİYOR?
Konuyla ilgili 2 yeni haberle karşılaştım. 

İlki, Manisa'da mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıklar yüzünden kiraz ve erik ağaçları çiçek açtı.. Osmancık mahallesinin muhtarı Salim Çetin "30 yıldır çifçilik yapıyorum, ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum" dedi. 

https://www.manisakulishaber.com/m/gunde...66775.html

İkincisi :
İtalya, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı itibarıyla iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma derslerini okullarda zorunlu ders olarak müfredata alan ilk ülke olmaya hazırlanıyor.
İtalya böylece bir ilki gerçekleştirmiş olacak.

https://www.iklimhaber.org/iklim-degisik...luyor/amp/
Bu gönderiye 5 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
3 Beğen 2 Muhteşem
.
(06-11-2019, Saat: 20:30)Serkan Sezenoğlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Konuyla ilgili 2 yeni haberle karşılaştım. 

İlki, Manisa'da mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıklar yüzünden kiraz ve erik ağaçları çiçek açtı.. Osmancık mahallesinin muhtarı Salim Çetin "30 yıldır çifçilik yapıyorum, ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum" dedi. 

https://www.manisakulishaber.com/m/gunde...66775.html

İkincisi :
İtalya, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı itibarıyla iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma derslerini okullarda zorunlu ders olarak müfredata alan ilk ülke olmaya hazırlanıyor.
İtalya böylece bir ilki gerçekleştirmiş olacak.

https://www.iklimhaber.org/iklim-degisik...luyor/amp/

Konu güncellenince daha iyi olmuş Serkan abi ellerine sağlık tekrardan. Çimento konusunda Türkiye'nin de ilk sıralarda yer alması çok üzücü. Bu iki yeni haber ise ilk haber de çiftçi ilk defa böyle birşey ile karşılaşıyorsa bunun sonu hiç iyi değil. İkinci haber ise sevindirici ben bizim ülkemizin de örnek alıp yapması gereken birşey. Bugün genellikle günüm dışarıda geçti. Ben üstüme yinede bir hırka aldım ne olur ne olmaz diye ama almasam da olurmuş gerçekten. Ağaçlar az birşey yaprak dökmese kendimi yeni kış mevsiminde çıkıp ilkbahara girmiş gibi hissedecektim yani. Bakalım bunların sonu ne olacak ama doğa bizden intikamını çok kötü alacak gibi.
Bu gönderiye 2 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
2 Beğen
Dogu akdeniz içinde durum pek parlak görünmüyor. Gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkı alısılmadık derecede fazla. 20 25 gün daha tahminler yağış olmayacağını söylüyor. Kahramanmaraşta ilk akşam saatlerinde ağustos böceklerinin sesleri duyuluyor. Mevsim itibari ile yumurtlama alanı olan doğu akdeniz ve iskenderun körfezine gelmesi gereken balıklar gelmedi. Deniz yeterince soğumadı. Yaşadıgımız sürecin sadece biz insanları değil diğer tüm canlıları fazlasıyla olumsuz etkileyecek gibi gözüküyor. Kendimi insan olarak bilgisayarda basmamam gereken tuşa ısrarla basan çocuklar gibi hissediyorum. Ve o bilgisayara format atma lüksümüzde yok.
Bu gönderiye 3 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
3 Beğen
Rezaletin son perdesi. 
2m temp anomali haritası ...
07.11.2019

1 İnanılmaz 4 Üzgün
.
(07-11-2019, Saat: 13:38)Serkan Sezenoğlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Rezaletin son perdesi. 
2m temp anomali haritası ...
07.11.2019

Hadi bizim coğrafya ve çevresini geçtim de en kötüsü Sibirya tarafı ve Himalaya'lar tarafının böyle rekor bir seviyede olması çok üzücü özellikle de bu mevsimde şurada kış mevsimine az bir zaman kala oraların tam tersi aslında azda olsa normaller altında olsa iyi olurdu.
Bu gönderiye 3 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
3 Beğen
Tuzla için bugün ölçülen 28.5 derece , kasım ayı için 1929 yılından şimdiye kadar ölçülen en yüksek değer.Daha önceki rekor 3 Kasım 2003 27.2 dereceydi.Malum ardından gelen 2004 kışı. En son 10 kasım 2016 26.8 dereceydi. Malum ardından gelen 6 ocak 2017 extrem sistemi.Acaba bu kadar extrem sıcakların ardından?? 

4 İnanılmaz 1 Üzgün
.
Sistem tahminini ilk Serkan abi yaptığı için eğer sistem gelirse ismini şimdiden koyalım. Büyük ihtimalle buda Ocak ayında gelebilir ama bellide olmaz yine gelecek sistem adı Aralık veya Ocak tarihli 2019/2020 SS (Serkan Sezenoğlu) Sistemi. Hayırlı olsun.
O rekor fazla uzun sürmez,13-14 Kasımda bunu da kırar bu gidişle.Ben 13 kasımda mangal yakabileceksiniz diyordum ama bi bakmışsın 13 kasımda Tuzla'da denize girmişsin haha Olmayacak iş değil yani,deniz suyu sıcaklıkları da ortada.
Şimdi sosyal medyada bazı arkadaşlar mevsimine göre bu anormal ötesi sıcak havalara hepimiz gibi çok şaşırıp inanamadığından,deyim yerindeyse samanlıkta iğne arayıp elle tutulur bir şeyler bulup,umut etmeye çalışıyor.Erken strosfer ısınması veya Serkan'ın bahsettiği konu.Yani konu öyle bir hal aldı ki,'evet anormal gidiyoruz ama bu anormallik tamamen tersine de dönebilir ve mevsimsel tahminler tamamen yanılabilir'
Olabilir tabi neden olmasın? Ama olmayadabilir.Elde şu anda bu döngünün tersine döneceği,mevsimsel tahminlerin alt üst olacağına dair net bir veri yok.Aralık başı,kasım sonu bahsedilen o sert soğumanın bize gelmeme ihtimali daha yüksek.
Havanda su dövüyoruz kısaca.Hepimiz şaşkınız,hepimiz bir çıkış yolu arıyoruz,bir ışık görmeye çalışıyoruz,ancak gerçek şu ki hala kısa kollularla,çorapsız ayakkabıyla gün içinde dışarda pişiyoruz.
2007'den bile daha kötü bir sonbahar geçiriyoruz.İşin kötüsü insan alışmaya da başlıyor.Sanki yaz bitmemiş, İstanbul'da değilde görev icabı sıcak bir memlekete taşınmış gibi hissetmeye başladım napim Günler erken kararmasa tadından yenmeyecek haha
1 Beğen 3 Hahaha 1 Üzgün
''GULYABANİ VARDIR''
(08-11-2019, Saat: 15:19)Serkan Sezenoğlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Tuzla için bugün ölçülen 28.5 derece , kasım ayı için 1929 yılından şimdiye kadar ölçülen en yüksek değer.Daha önceki rekor 3 Kasım 2003 27.2 dereceydi.Malum ardından gelen 2004 kışı. En son 10 kasım 2016 26.8 dereceydi. Malum ardından gelen 6 ocak 2017 extrem sistemi.Acaba bu kadar extrem sıcakların ardından?? 

Serkan abi bu verileri nereden aldın bilmiyorum. Ama MGM'nin sitesinde İstanbul için Kasım ayı rekor sıcaklık için 11.11.2015 tarih ile 27.8 derece ölçülmüş. Sizin bilginizi yalanlamak için yazmıyorum. Bir yanlışlık var herhalde. Ankara'da ise 01.11.1932'den beri 24.7 dereceyi geçememiş. Ankara için uzun yıllardır Kasım ayı için rekor kırılmıyor.
(08-11-2019, Saat: 17:29)Ahmet Uğur Aktaş Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(08-11-2019, Saat: 15:19)Serkan Sezenoğlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Tuzla için bugün ölçülen 28.5 derece , kasım ayı için 1929 yılından şimdiye kadar ölçülen en yüksek değer.Daha önceki rekor 3 Kasım 2003 27.2 dereceydi.Malum ardından gelen 2004 kışı. En son 10 kasım 2016 26.8 dereceydi. Malum ardından gelen 6 ocak 2017 extrem sistemi.Acaba bu kadar extrem sıcakların ardından?? 

Serkan abi bu verileri nereden aldın bilmiyorum. Ama MGM'nin sitesinde İstanbul için Kasım ayı rekor sıcaklık için 11.11.2015 tarih ile 27.8 derece ölçülmüş. Sizin bilginizi yalanlamak için yazmıyorum. Bir yanlışlık var herhalde. Ankara'da ise 01.11.1932'den beri 24.7 dereceyi geçememiş. Ankara için uzun yıllardır Kasım ayı için rekor kırılmıyor.

Benim verdiğim rakamlar Tuzla için Ahmetçim. Gözünden kaçtı sanırım. İstanbul için değil. İstanbul için AHL verileri kabul görüyor. Avrupa yakası 25 dereceyi pek aşamadı bugün. Anadolu yakası, Pendik, Tuzla tarafları, kuzeyde Çekmeköy, Şile tarafları ilçe bazında rekorlar kırdı.
Bu gönderiye 2 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
2 Beğen
.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  KUZEY KUTBUNDA TARİHİ SICAKLIK Ahmet Uğur Aktaş 2 3,757 24-06-2020, Saat: 10:01
Son Yorum: Ahmet Uğur Aktaş
  2015-2020 YILLARI ARASI KÜRESEL SICAKLIK ARTIŞI Serkan Sezenoğlu 16 6,695 23-06-2020, Saat: 12:55
Son Yorum: Tayfun Kocaaslan
  1880-2017 YILLARI ARASI KÜRESEL SICAKLIK ANAMOLİSİ GRAFİĞİ FA Tahmin Uyarı Merkezi 13 9,841 10-02-2019, Saat: 00:46
Son Yorum: Zafer Yüce

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi