HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CEMRE
CEMRE

2020 CEMRE TAKVİMİ

Birinci Cemre Havaya 19-20 Şubat tarihinde düştü. İkinci Cemre Suya 26-27 Şubat'da düşecek. Üçüncü Cemre 5-6 Mart'ta Toprağa düşecek


   


Bugün 19 Şubat; yani ilk cemrenin havaya düştüğü tarih. Ben bilime kafayı takmış biri olarak çocukluğumdan beri bu cemre muhabbetini aşırı saçma bulurdum. Fakat yıllar geçtikçe aslında pek de saçma olmadığını kendime itiraf etmeye başladım. 

Arapçada kor anlamına gelen bu kelime aslında sırasıyla havaya, suya ve toprağa bir ateş topunun düştüğünü ifade eder. Tabii ki meteorolojik olarak 19 Şubat - 26 Şubat ve 5 Mart'ta bir yerlere ateş topu düşmüyor. Fakat aslında cemrelerin bu tarihlerde düştüğüne inanılması atalarımızın yüzyıllardır süregelen gözlemlerine dayanıyor. İstanbul için örnek verecek olursak; gerçekten de 19-20 Şubat gibi ortalama sıcaklıkların hızla yükselmeye başladığını görebiliriz. Eklediğim grafik, geçtiğimiz 40 yılda Aralık başından beri her 10 günlük periyodun ortalama sıcaklığını gösteriyor. İstanbul'da en düşük sıcaklıkların 1 Ocak - 19 Şubat arasında ölçüldüğünü, 20 Şubat'tan sonra, özellikle de 3. cemrenin de düştüğüne inanıldığı 5-6 Mart tarihlerine kadar ortalama sıcaklıkların hızla arttığını söylemek mümkün. Zaten son 40 seneye baktığımızda, 200 senede bir gerçekleşebilecek Mart 1987 haricinde, şehrin tamamını etkileyen kayda değer kar yağışlarının hiçbiri 22-23 Şubat'tan sonra gerçekleşmemiş. Bu tarihten sonra en fazla şehrin sadece bir kısmını etkileyen veya yerdeki ömrü 24 saati bile geçmeyen vasat kar yağışları görülmüş.

Bu demek değil ki artık havalar sürekli ısınacak. Ilık günlerin sayısı artsa da soğuk günler de yaşamaya devam edeceğiz.
Bu gönderiye 7 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
6 Beğen 1 İnanılmaz
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi