HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İSTANBUL'A ÇOK YOĞUN KAR GELİYOR.
İstanbul'a çok soğuk hava ve kar yağışı geliyor.Peki bunu sağlayacak mekanizma nasıl işliyor.

resim

İskandinavya civarında oluşan bir yüksek basınç,dağılmış polar vortex parçalarından birini koparıp Rusya steplerinden ülkemize indirecek.Kara üzerinden geçerken oldukça kuru olan bu hava kütlesi,Karadeniz üzerinden geçerken nem advekte olup yoğunlaşacak ve Karadeniz'e kıyısı olan kentlere kar yağışı bırakacak.Klasik Deniz etkili kar yağışları.

Soğuk hava bu gece saatlerinde yavaş yavaş girmeye başlayacak.

resim

Yukarıdaki thickness(kalınlık)değerlerine bakıldığında,İstanbul'da üst seviyelerde karın erimesini engelleyecek ılık katmanların süpürülmüş olduğu anlaşılıyor.Yani yarın sabah saatlerinde üst seviyedeki ılık hücrelerin polar jet güneye indikçe temizlenecek olması ile kar yağışı için uygun şartlar sağlanacak.

resim

Yarın sabah saatlerindeki skew t tablosuna baktığımızda dikkat çeken ilk şey,rüzgarın şirinin düzensiz olması.Rüzgarın açısal değişimi özellikle 700 mb seviyesinden itibaren değişiyor.Ayrıca yarın sabah saatlerinde atmosferin üst seviyelerindeki bağıl nem de düşük.Parsel sıcaklığı ile çiğlenme sıcaklığı arasındaki makas da büyük,yani yoğunlaşma depresyonu büyük.Bundan çıkarabileceğimiz şey şu,İstanbul'da yarın sabah saatlerinde tepe yüksekliği alt seviyelerde olan,sığ ve parça parça kütleler görülmeye başlayabilir.Bu saatlerde Anadolu Yakasında nefesi daha kuvvetli olan,güneye inmekte daha az zorlanan kütleler görülmesi de olası.

Yarın öğle saatlerinden önce sıcaklık yüksek olacağı için gelen sığ deklerin de kıyılarda örtü yapması çok düşük olasılık.

Akşam saatlerinde kutupsal kökenli soğuk hava İstanbul'u kuşatmış olacak.

resim

Yukarıdaki Skew-t verisi de akşam saatlerinden.Görüldüğü gibi rüzgarın açısal değişimi iyice düşmüş durumda.Ayrıca sabah pek ortalıklarda görülmeyen enverziyon da 600 mb seviyesine kadar yükselmiş.Tüm seviyeler boyunca poyraza meyil arttığı için bağıl nem de oldukça yükseliyor.Akşam saatlerinden itibaren radarda daha organize,tepe yüksekliği 4 km'yi bulan dek bantları görmeye başlayabiliriz.Özellikle boğaz çevresinde daha büyük bir bant oluşumu olası.

Yarın gece saatlerinde Beylikdüzü-Başakşehir arasında rüzgar şiri mükemmel bir hale gelmeye başlayacak,rüzgarların seviyeler boyunca değişim açısı çok düşücek ve kavuşum meydana gelecek.Yani yarın gece saatlerinde bir klasik halini almaya başlamış Beylikdüzü-Başakşehir bandı vazifesini yapmak üzere ortaya çıkabilir.Yarın gece sıcaklığın da kent genelinde sıfır ve altına düşmesiyle birikim başlayacak gibi.

Perşembe günü öğle saatlerinde iyice sokulan soğuk hava sayesinde deklerin hep kapsama alanı,hem de şiddeti artmaya başlayacak.

resim

Perşembe öğle saatlerine ait bu çıktıya göre,enverziyon 400 mb seviyelerine kadar yükselmiş,özellikle yüksek seviyelerde nem oranı muhteşem.Fakat Enverziyonun gerçekleştiği seviyelerde rüzgarın batı bileşeni bariz artmış durumda.Bundan çıkaracağımız şey,Beylikdüzü civarını döven bandın yavaş yavaş doğuya,boğaz çevresine doğru kayma ihtimali.Perşembe günü öğle saatlerinde cape endeksinin de yükseldiği,konveksiyonun arttığını görüyoruz.Bu gökgürültülü kar yağışı alameti.


Perşembe saatler ilerledikçe Avrupa Yakasının batı ve orta kesimlerindeki şartlar biraz bozulmaya başlayacak.Rüzgarın batı bileşeni artmaya başlayacak ve kütleler boğaz çevresi-Anadolu Yakası hattına sürüklenecek gibi.Yani Beylikdüzünü döven canavar bant artık boğaz çevresini daha istikrarlı dövmeye başlayacak.

resim

Perşembe akşam saatlerinde Bartın-Sinop arasına bir Ull(yukarı seviye alçak basıncı) inecek.Bu Ull İstanbul'a uzak bir alana inmiş olsa da,Yüksek basıncı bükerek ineceğinden rüzgar yönlerinde değişime sebep olacak.İstanbul'un hemen kuzeyinde poyraz bileşenli esen rüzgar karayele meyledecek.Bu durum da,Anadolu Yakasına daha fazla kütle birikmeye başlaması demek.

resim

Yukarıdaki skew-t çıktısı da yılın ilk saatlerinde Samandıra civarından.Rüzgar şiri gayet düzgün ve rüzgar yönü hafif karayel,Anadolu Yakasının en sevdiği durum.

Özetlemek gerekirse;

-30 Aralık Çarşamba günü İstanbul kıyılarında ciddi bir birikim beklenmemeli.Özellikle akşam saatlerinden önce.
-31 Aralık Perşembe günü üst seviyelerdeki soğuk hava daha çok girecek,bu soğuk hava nem advekte olarak İstanbul'a boşalmaya başlayacak.Kırım civarından yaklaşan bir ull de termik konveksiyonu arttırarak daha ciddi yağışlara sebep olacak.
-1 Ocak Cuma günü batı bileşeni artan rüzgar,yağış bantlarını özellikle boğazın doğusuna yığacak.Avrupa Yakası perşembe gününe göre daha lokal ve kısa süreli kar yağışları alacak gibi.
-Yağışın 2 ve 3 Ocak'ta da devam etme ihtimali var.İhtimal kesinleşirse buradan bildiririm.

İstanbul'da kar kalınlığı 15 cm ile 70 cm arasında değişir.Lokal olarak bunu aşan yerler de olabilir.Özellikle bantların daha ısrarcı olacağı boğaz çevresinin yüksek yerlerinde.

Görülebilecek;

Yoğun kar yağışı ve fırtınaya karşı dikkatli olunmalı.

Saygılarımla...
Cevapla
Eline sağlık abi.

Gölcük için ne düşünüyorsun abi ?
ŞEYTUN
Cevapla
Ağzınıza sağlık
Cevapla
Skew-t üstadımızdan yine muhteşem bir analiz. Eline sağlık kanka Smile
Anlıyorum
Cevapla
Hakan bey ,
Elinize , emeğinize sağlık , çok güzel bir çalışma olmuş.
Artık biz kar sevdalılarına düşen , ilk  " gollllllllllll " haberini beklemek kaldı Cool
Cevapla
Eline, emeğine sağlık hakan kardeşim güzel bir analiz olmuş. Smile Artık biz susacağız sistem konuşacak. Big Grin
Cevapla
Eline sağlık Hakan, harika bir yazı olmuş yine. Özellikle son kısmı tam halk dilinde, anlaşılır ve net.

Minimum 15cm dediğin yer umarım Kadıköy değildir   Fırla
Mühendislik, gelişimdir.
Cevapla
Sağolun dostlar.

Tunahan Gölcük iyi kar alır bence.

Ozan senin orası 20'den aşağı almaz bence kardeşim Smile
Cevapla
Harika bir yazı teşekkür ederim, 2 ve 3 ocak ta Istanbul da kar olarak mı devam edecek yoksa yağmura dönüşme olasılığı var mı?
Cevapla
(30-12-2015, Saat: 01:34)TC Tayfun Akcadag Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Harika bir yazı teşekkür ederim, 2 ve 3 ocak ta Istanbul da kar olarak mı devam edecek yoksa yağmura dönüşme olasılığı var mı?

Henüz net değil.
Cevapla
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YOĞUN KAR YAĞIŞLARI KAPIDA. Hakan Solbudak 65 33,759 13-03-2015, Saat: 00:44
Son Yorum: TC Tayfun Akcadag

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi