HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 3 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YAKLAŞAN KIŞ VE İHTİMALLER DENİZİ
Modellerin efsanevi çıktılar verdiği şu günlerde,yılbaşında kar yağacak mı sorusu akılları kurcalıyor.Peki Yılbaşında kar yağma ihtimali ne kadar ?

resim

resim

Yılın son günlerinde negatife inecek endeksler Polar vorteks'in Avrupa genelinde ciddi soğuklar oluşturacağına namzet.Bu ciddi soğukların epey güneye inmesini sağlayacak şey de Azor-Grönland Yükseği blokajı.Azor-Gronland blokajı negatif nao alametidir.

Bkz. Azor-Grönland blokajı;
resim

Endekslerdeki negatife düşüş pek uzun sürmeyeceği için,Azor-Gronland blokajı çabuk dağılacak ve soğuklar doğuya doğru kaymaya başlayacak.Endeksler nötre yükseldikçe Azor-Sibirya blokajı oluşacak.

Azor-Sibirya blokajı;
resim

Resimde oklarla belirttiğim gibi;
Azor Sibirya blokajı sayesinde,Atlantik'in ılıman havası kıta Avrupa'sına ulaşamayacağından Orta ve Doğu Avrupa civarlarında ciddi bir soğuk hava deposu oluşacak,ve yine blokaj sayesinde soğuk hava epey güney enlemlere inecek.Unutmayalım ki blokaj demek soğuk havanın epey güneye ineceği anlamına gelir.

resim

Yukarıdaki Sofya diyagramlarına göre soğuk havanın Balkanlar'a inmekte zorluk çekmeyeceğini anlayabiliriz.Ensemble(ortalama) 850 hpa sıcaklık değerleri dahi -10'lara dayanmış durumda.Modellerdeki ısrar devam ederse soğuk hava buralarda biraz fazla kalacağından termik olarak soğuma meydana geleceğini de tahmin edebiliriz.Yani bu bölgelerde -15'leri(1500 metre seviyesinde) görmek mümkün.Soğuk yüzeyden ilerleyeceğinden yer seviyesinde çok daha düşük değerlerin görülmesi olası.

Ülkemiz ve İstanbul için asıl karışıklık bundan sonra başlıyor.Zira bu kadar aşağılara kadar inen soğuk hava sebebiyle Akdeniz'de siklonlar oluşması olası.Bu siklonların rotaları bizim sistemden nasıl etkileneceğimizi belirleyecek gibi.Bu siklonlar fazla batıda kalırsa soğuma epey gecikecek ve bizi zayıf etkileyecektir.Lakin siklonlar ne kadar doğuda kalırsa Balkanlar'a kadar inmesi neredeyse kesinleşen soğuk hava Trakya'dan içeri haldır huldur girip bizi etkileyecektir.Trakya kuzeyinde geniş kara parçası sayesinde büyük ihtimalle kar yağışı,hatta yoğun kar yağışı alacaktır.

resim

İstanbul diyagramına baktığımızda ciddi bir soğuma olacağı aşikar.Fakat soğumanın kar yapacak düzeyde olup olmadığı muallakta.İşte bu kararsızlığı oluşturan şey siklonların rotası.Benim fikrim bir kaç gün daha beklemek yönünde.Zira her şey pamuk ipliğine bağlı.

Şahsi kanaatim ise;850 hpa seviyesinde bu kadar soğuk olup,bu kadar yakınımıza gelen sistemlerin çoğunlukla bizi de etkilediği,bu sebeple bizim de bundan etkileneceğimiz.

Gelişmeleri,buradan ve genel başlıklardan aktaracağım.

Saygılarımla...
Cevapla
Güzel çalışma Smile kopyamı çektin benden Big Grin
Forum Atmosfer
                             
          https://twitter.com/Kar_Tahmincisi
Cevapla
Arada kopya çekmek lazım abi,yoksa bitmez bu öğrencilik hayatı Smile
Cevapla
çok bilgilendirici mükemmel bir yazı olmuş Hakancım..eline emeğine sağlık...bekliyoruz bakalım..inşallah karlı bir yılbaşı olacak...
.
Cevapla
(24-12-2014, Saat: 23:38)Serkan Sezenoğlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı: çok bilgilendirici mükemmel bir yazı olmuş Hakancım..eline emeğine sağlık...bekliyoruz bakalım..inşallah karlı bir yılbaşı olacak...
Bakalım abi,temennimiz bu.Lakin biraz daha beklemeli.
Cevapla
Hakan sistemi harika yorumlamışsın baştan sona keyifle okudum.
Cevapla
(24-12-2014, Saat: 23:44)Fatih Şen (Ergün Fatih) Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Hakan sistemi harika yorumlamışsın baştan sona keyifle okudum.
Sağolasın Ergün abi,elimizden geldiği kadarıyla işte.
Cevapla
Hakan abi noktayı koymuş ellerine sağlık Smile
Cevapla
(25-12-2014, Saat: 00:03)Kağıthane Bölge Sorumlusu Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Hakan abi noktayı koymuş ellerine sağlık Smile
Sağolasın Hasancım.
Cevapla
Yazının sonundaki fikre katılıyorum: Biraz daha beklemek gerek... Big Grin
KRAL
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi