HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 3 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ ?
(06-10-2015, Saat: 19:16)Ahmet Ustaoğlu Kasva Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Denizlerin en çok buharlaştığı döneme girdiğimizi biliyormuydunuz ? Big Grin

Atlantikte abd nin kiyılarıni vuran kasirgalar icin baslangıç zamani diyebilirmiyiz.
Cevapla
(02-01-2015, Saat: 15:50)Tunahanzorlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Siklon Nedir ?

Tropikal siklonlar dönme hızları çok fazla, yarıçapları ise çok küçük olan anaforlardır. Tropikal siklon türlerinden olan tifon Uzakdoğu’da, hurrikanlar ise dünyanın her yerinde görülür. İkinci tip olan ekstratropikal siklonlar orta ve yüksek paralellerde meydana gelen yağmur veya kar menşeli siklonlardır. İki siklon tipi arasındaki en belirgin fark, tropikal siklonların sıcaklık yapısının homojen oluşudur.

Her iki tür siklonun hareketleri, Kuzey Yarım Küresinde saat yönünün aksinde, Güney Yarım Küresinde ise saat yönündedir. Siklonlar yüksek basınç alanlarında antisiklon olarak cereyan eder. Ekstratropikal siklonlar genellikle büyük hava hareketleri meydana getirerek, batıdan doğuya doğru hareket ederler. Ekstratropikal bir siklonun teşekkül edişinin en iyi habercisi, güneybatıdan esmekte olan siklon öncesi rüzgarın yönünü kuzeydoğuya çevirmesi, bulutlanmanın artması ve basınçta hissedilir bir düşüş olmasıdır. Siklon teşekkül ederken, sıcak hava yükselerek yerini soğuk havaya bırakır. Çok küçük çaplı olan tropikal siklonların teşekkülünü çıplak gözle tespit etmek imkansız olduğundan bu hususta peyk, uçak veya meteorolojik balonlardan faydalanılır.

Sanayideyse akışkanları temizlemek için, akışkan siklonlu bir kaptan geçirilir. Bu sırada sıvının içinde bulunan maddeler yoğunluj farklılığı yüzünden sıvıdan ayrıldıklarından istenilen temizlik temin edilmiş.

Siklon oluşumunu hep merak etmişimdir. Bilgi için teşekkürler

van haber
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi