HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

by Serkan Sezenoğlu at 04-02-2023, Saat: 21:39
5-8 ŞUBAT 2023 
DOĞAN ELLİ KIŞ FIRTINASI 


Forumumuz kurucularından, yakın zamanda kaybettiğimiz Doğan Elli'nin adını verdiğimiz, 5-8 Şubat 2023 kar yağışlı sistemi hayırlı olsun! 

5 Şubat 2023 pazar günü ilk saatlerden itibaren önce Trakya'nın orta kesimlerinde, ilerleyen saatlerde İstanbul Avrupa yakasının batısının yükseklerinden itibaren yağışlar kara dönecek. Karayelin etkisine bağlı olarak bazı modellerde kar yağışı sahil kesimlerde sabah saatlerinde, bazı modellerde akşam saatlerinde başlıyor. 

Pazar günü belki de kardan daha önemli olay, tropikal fırtına boyutunda saatteki hızı 80-100 km/h'ı bulacak rüzgar olacak. Hamlesiyle belki de 120 km/h'ı bulabilecek müthiş bir fırtına! Fırtına pazartesi de devam edecek. 

Zaman zaman kar fırtınası özellikle Beylikdüzü, Çatalca'dan itibaren İstanbul Avrupa yakasının batısında pazar akşam saatlerinde çok etkili olabilir. 

Sonrasında pazar gecesinden itibaren tam İstanbul'u ortalayacak sıcak cephe, maalesef soğukları şeker gibi eriterek güneye doğru yönelecek ve Anadolu yakasından itibaren birçok semtte yağışları yağmura çevirecek gibi görünüyor. Bi 50-100 km. doğulasaydı alçak basınç merkezi, İstanbul kara boğulacaktı. Sistem anında bile canlı takiple alçak basıncı takip edeceğiz. Bazen modellerin gösterdiği ile gerçekleşen hava olayı arasında 100-200 km farklılıklar olabiliyor. Yine de süpriz olmasını beklerken, çok da beklentiye girilmemeli. 

Çünkü asıl kar yağışları, deniz etkili kar kütleleriyle, pazartesi akşamından çarşamba gününe kadar görünüyor. Yağışlar oldukça yoğun görünüyor. Muhtemelen geniş ve uzun süreli bant geçişleri olacak. Önceki senelerdeki mezosiklon benzeri yoğun yağışlar görülebilir. Elbette semt semt farklı etkiler olacaktır. Çünkü deniz etkili kar yağışlarının doğası bu. Nereye, ne kadar vuracağı ancak radar takibiyle yapılabiliyor. Ancak icon gibi kar fakiri modellerin bile ciddi kar yağışı göstermesi ve Karadeniz'in çok sıcak olması, kar örtüsü adına hepimizi heyecanlandırmakta! 

Pazar akşamı için özellikle yüksek semtlerde 7-10 cm. örtü ihtimali var. Sıcaklıklar yüksek olsa da, karayel gücü ve yağışın kuvvetli olması, modellerin bu tahminini gerçeğe dönüştürecek mi göreceğiz. Bu durumda sahil kesimlerde de örtü ihtimalini kovalayacağız. 

Pazartesi akşamı-çarşamba sabahı arası için modeller sahil kesimler için ortalama 15 cm. civarı tahminleri var. Bakalım uzun bantları yakalayan şanslı ilçeler neresi olacak?? 

Pazartesi günü okullar belki kar değil ama kuvvetli fırtına dolayısıyla tatil olabilir, ya da yüksek semtlerdeki örtü de göz önüne alınabilir. Muhtemelen salı ve çarşamba günleri de kar tatili olabilir. Bakalım göreceğiz ne olacak. 

   

İstanbul dışında, Trakya'nın özellikle doğu kesimleri ciddi kar örtüsü görebilir! Çanakkale 'nin güneyi, Balıkesir, Bursa yine çok ciddi kar örtüsü alacak yerler. Karadeniz' in iç kesimleri 50-60 cm. kar alabilir. Videoda anlattığım gibi maalesef doğu Karadeniz'de de İstanbul'daki gibi sıcak cephe geçişi var. Bu yüzden sahillerde sıcaklık sıkıntılı. Yağış çok yoğun, sıcaklık sınırda kalmasa efsane yaşayacaklardı. Belki siklon geçişi sonrası Dek ihtimali olabilir. Sonraki günler değerlendirelim bu başlık altında. İç Ege, iç Anadolu 'nun güneyi, doğu Anadolu ve güney doğu Anadolu' da metrelik kar alan yerler olacak. Ankara biraz boşlukta kalıyor, modeller 15 cm. civarı örtü tahmin ediliyor! 

Forum Atmosfer ailesi kar delilerini gece nöbetlerine foruma bekliyoruz. 

DOĞAN ELLİ kardeşimizin ruhu şad olsun! 

YAĞMAZ YAĞMAZ! 

İzlemek isteyenler için, ayrıntılı videolu tahminler:

Orçun Bostancı videolu tahmin:
https://youtu.be/iBsnD6FHDKs

Serkan Sezenoğlu videolu tahmin :
https://youtu.be/oOpiqaP1k6Iby Emre566 at 11-01-2023, Saat: 15:08
Merhaba forum atmosferdeki typic olayından sonra, 2017 fotoğrafları siteden silindi. Bu konuda 2017 kar fotoğrafları  ve videolarını paylaşabilirsiniz. SmileHem de nostalji olur. Fotoğrafların tarihini paylaşmayı unutmayın.  Cool
by Ahmet Ustaoğlu Kasva at 30-11-2022, Saat: 21:20
Yeni sezonu bütün heyecanımız ile beklerken maalesef forum kurucularımızdan olan sevgili Doğan Elli kardeşimizin acı kaybı ile sarsıldık. Hem de öyle böyle sarsırma değil. Üyelerimizin çoğu, eski forumlarda gerek facebook hesabımızda yazdığı şiirsel yazılarla tanır. Siz bir de onu yüzyüze tanısanız Sad ...
Şirinlik abidesi, İstanbul beyefendisi tanımlara sığmayan bir kişilik. Sistemler yaklaştığında panik yapıp her seferinde bize "Arkadaşlar bana kızacaksınız gene" diye başlayan serzenişleri, ilk gol haberlerini, yağmaz yağmaz totemlerini ve en önemlisi temiz kalbini asla unutmayacağız.

DOĞAN ELLİ KIŞ SEZONU

Geldik La nina , gittik La nina
Yattım sağıma La Nina
Kalktım solumdan La Nina
Allah aşkına nedir bu La nina

LA NİNA  nedir?

Her gün gazete manşetlerinde ,TV haberlerinde gördüğümüz yüz yılın kışı geliyor manşetleri...
Bilen var bilmeyen var arkadaş. Yaklaşın hele , alın elinize kahvenizi, çayınızı yaslanın arkanıza bir göz atalım Doğan Elli sezonuna...


La nina hadisesi; Doğu Pasifik okyanusun ekvatoral bölgesinde bulunan alize rüzgarlarının Yeni Zelenda /Avusturalya bölgesine doğru esmesi , okyanus yüzeyindeki sıcak suları batıya süpürmesi ve okyanus dibindeki soğuk suların okyanus yüzeyine çıkma hadisesidir. Bu hadise ile Doğu Pasifik Okyanusu ortalama 5 ile 10 derece daha soğuk olur.

La Nina'nın bizim bölgeye direk önemli bir etkisi yoktur. Dolaylı yollardan belki kışa katkı sağlaması olağandır.

Buradaki asıl soru şu olmalı;

Normalden soğuk olan Pasifik Okyanusunun üzerinde oluşacak Yüksek basınç alanlarının dinamikleri bizde nasıl bir etki oluşturur?

Pasifik üzerinde oluşacak Yüksek Basınç alanı Kutup bölgesindeki soğuk depoyu sırtlanıp Amerika'nın batısı indirir. Adamlar efsane kar yağışı alırken biz burada birbirimize sarılıp ağlarız. Evet! maalesef bu kış Amerika'nın yılı olacak. Geçmiş dönem La nina arşivlerinin hepsi olmasada çoğunu inceledim.La Nina yıllarının çoğunluğu kısır yağışlar, zevksiz hava sıcaklıkları ile gelip geçmiş.
Halihazırda güçlü bir polar vorteks ve baskın bir İzlanda ile karşı karşıyayız.

Buraya kadar moralimiz hepten dibe kadar indi dimi ? Smile
Hadi biraz vites yükseltelim...
Hiç kafaya takmaya gerek yok. Peryodik takvime göre halen daha sonbahardayız. Geçmiş La nina yıllarında öyle bir yıl var ki taaa atalarımıza dayanıyor. EVET 1929 efsane kışı..
Sonrası da var;
1954 kışı   Cool
1972 kışı  oley
2000/2001  xx

Şimdi duyuyorum sizi hocam hani La nina yılları tırt geçmişti  napim

La nina yıllarında ya efsaneyi yaşamışız yada kestaneyi....

Şimdi Doğu pasifik üzerinde oluşacak Yüksek basınç alanı, bize uzun zamandır uğramayan,uyuyan güzel Sibiryayı dinamikleri ile tetikleme yapabilir. Stratosfer ısınmalarını iyice takip emeliyiz. Stratosfer ısınmaları Polar vorteksi ikiye mi böler, aşağı enlemlere kaçak mı verir zaman ile göreceğiz...

Kendi tecrübem ile Doğan Elli Sezonunun Ocak ayının ortasında başlayacağını, sezon içerisinde şöyle sosyetler birliği topraklarından kopup gelmiş bir yoldaşın DOĞAN ELLİ sezonunu taçlandıracağını düşünüyorum...

Şimdilik kalın sağlıcakla  Smile
by Yusuf Eski at 15-11-2022, Saat: 21:04
Arkadaşlar size acı bir haber duyurmak istiuorum malesef forumda Doğan Elli diye tanınan arkadaşımızı elim bir hastalık yüzünden kaybettik hepimizin başı sağolsun.
by Serkan Sezenoğlu at 06-08-2022, Saat: 18:51
Hunga-Tonga Yanardağı patlaması iklimi değiştirecek mi?

Youtube kanalıma abone olup, destek olursanız, bu tarz videolar hazırlamaya devam edeceğim:

NASA bilim adamları, Tonga'daki Hunga Tonga-Hunga Ha'apai yanardağının şiddetli püskürmesinin eşi görülmemiş miktarda suyu doğrudan stratosfere enjekte ettiğini, buharın yıllarca orada kalacağını ve muhtemelen Dünya'nın iklim modellerinin etkileneceğini söylüyor.
Tonga yanardağından, 15 Ocak 2022'deki patlamada, atmosfere karışan büyük miktarda su buharı, stratosferde bulunan normal buhar miktarının kabaca %10'u kadardır ve 58.000'den fazla olimpik yüzme havuzuna eşittir.

NASA'nın Jet Propulsion Laboratuvarı'nda çalışan atmosfer bilimci Luis Millán, "Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik" dedi. Millán, yanardağın gökyüzüne gönderdiği suyla ilgili bir araştırma yürüttü.

Volkan, buhar ve gazları rekor bir yüksekliğe gönderdi

Görüntüler,  su altında yer alan Tonga yanardağındaki patlamanın, 15 Ocak 2022'deki, gökyüzüne inanılmaz derecede geniş bir su buharı bulutu göndermesini ve patlamanın dramatik ölçeğini gösteriyor. Yoğun patlama, Dünya'nın etrafında dönen bir basınç dalgası gönderdi ve Alaska kadar uzaklardan duyulan bir ses patlamasına neden oldu.
Daha önceki büyük volkanik patlamalar iklimi etkilemiştir, ancak bunlar genellikle stratosfere ışık saçan aerosoller gönderdikleri için sıcaklıkları düşürmüşlerdi. 1815'de Tambora yanardağı patlaması, yazsız yıl olarak anılan 1816 yılının yaşanmasına sebep olmuştu.

12 Haziran 1991'de Filipinler'de Pinatubo yanardağının patlaması sonucu ertesi yıl dünya genelinde ortalama sıcaklık 0.5 derece azalmıştı.

Belki de bu yanardağ patlamasının tetiklemesi sonucu, 1992 kışı, son 50 yılın en soğuk kışlarından biri olarak tarihe geçmesine sebep olmuştu!
Bu patlamalarda açığa çıkan aerosoller, bir tür büyük güneş koruyucu tabakası görevi görmüştü.

Ancak araştırmacılar, su buharı ısıyı hapsettiği için Tonga patlamasının, bunlardan farklı olarak, sıcaklıkları geçici olarak biraz yükseltebileceğini söyledi.
Volkanlardan gelen sülfat aerosollerinin stratosferdeki etkisi normalde 2-3 yıl sürer. Ancak 15 Ocak patlamasından gelen suyun tamamen dağılmasının 5-10 yıl sürebileceği ve zaten hali hazırda devam eden küresel ısınma şartlarının daha da artabileceği  belirtildi.
Araştırmacılar, bu zaman çerçevesi ve olağanüstü miktarda su göz önüne alındığında, Hunga Tonga yanardağının, "iklimi, volkanik sülfat aerosollerinin neden olduğu yüzey soğutması yoluyla değil, daha ziyade yüzey ısınması yoluyla etkilediği gözlemlenen ilk volkanik patlama olabileceği söyledi.

Volkan, stratosferdeki suyun 'kalp atışını' kesintiye uğrattı...

15 Ocak patlaması, stratosferdeki (atmosferdeki ozonun çoğunu da barındıran) yıllık su düzenlerini kesin olarak bozdu.
by Serkan Sezenoğlu at 17-03-2022, Saat: 17:52
18-20 MART 2022 KAR YAĞIŞLARI

   

İstanbul'da cuma sabahı - pazar öğlen arası kar yağışı özellikle yüksek rakımlı ve kuzey semtlerde etkili olacak. Sahil kesimlerde sıcaklık sınırda kalıyor, yağışın yoğunlaştığı anlar haricinde tutma ve hızlı erime sorunları olacak sistem boyunca.

Cuma sabah yağış yoğunluğunda tutan yerlerde, yağış kesilince hızlı erimeler olabilir. Öğlen kesecek yağış, cuma gece ve cumartesi gün boyu tekrar aralıklarla etkili olacak. Yağışlar deniz etkili dediğimiz, aralıklı ve bazı semtlere daha bonkör davranan tipten olacak!

Soğuk ve kar tutması açısından cuma geceden, pazar sabahına kadar şartlar daha uygun görünüyor. Kıyılarda yağışın yoğun olduğu anlarda kar tutma ve kesilince erime şeklinde bir döngüye girecek çoğunlukla. Pazar gündüz sıcaklık artışıyla sahil kesimlerde yağış yağmurla karışabilir. Gece yine kara dönebilir. 

Bir şekilde sahillerde süprizler olmasını umuyorum. 
Geçen yıl 24 Mart'ta gelen bu dandik sistem bile bizim Zeytinburnu'nda böyle kar yaptıktan sonra, bundan haydi haydi ne süprizler çıkar. Sistemde örtü açısından en şanslı yerler Çatalca, Başakşehir, Bahçeşehir, Arnavutköy görünüyor. İstanbul dışında Saray, Demirköy, Danamandıra civarları metrelik olabilir.
  • 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ..
  • 51
  • Sonraki 
Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.
Kullanıcı Adı/E-posta:

Şifreniz:


Giriş Yap
Forumda Ara

Forum İstatistikleri
Toplam Üyeler: 5,219
Son Üye: katalog
Toplam Konular: 353
Toplam Yorumlar: 78,224
Kimler Çevrimiçi
Toplam: 103 kullanıcı aktif
0 Kayıtlı
» 103 Ziyaretçi