Hava Modelleri, Diyagramlar ve Radar için tıklayınız

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 3 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BİRAZ DAHA SABIR
Değişen döngü yazısında belirttiğim gibi,22-23'ü gibi gelecek soğuk kaçağı Ao'nun negatife inememesi sebebiyle bizi zayıf etkileyecek,soğuğun merkezi kuzeyde kalacak.Fakat kayak merkezlerinde ciddi bir kar yağışı görülebilir.Bunu sağlayacak şey de bizi etkileyecek bir siklon ve ona bağlı soğuk cephe.Kıyı kesimlerde cephe geçişi sırasında sıkı bir yağmur olacak gibi.

resimBugünlerde Nao aşırı pozitifte,bu sebeble Azor yükseği Akdeniz çanağına doğru yatay genişliyor,kuzeye yükselemiyor.Bu soğuk havanın bırakın bize inmesini,Avrupa'ya inmesine dahi engel oluyor.Resimde görüldüğü gibi önümüzdeki günlerde bu pozitif ısrar kırılacak,Nao negatife yolculuğa çıkacak gibi.Akdeniz'e yatay uzanan Azor,dikleşip kuzeye doğru yükselmeye başlayacak.Hatta beklendiği gibi aşırı negatife gidiş olursa Grönland yükseği ile Azor yükseği birleşip blokaj oluşturabilir.Bu sayede polar vorteks çevresinde toplanan soğuklar çöller bölgesine kadar inebilir.Aralık'ın 28-29'u gibi Fas ve Cezayir gibi yerlerden kar haberleri alabiliriz.Bunun bize yansıması ilk etapta Akdeniz'e kadar inen soğuk havanın etkisiyle oluşan siklonların sıcak sektörü olabilir.Yani epey ılık ve lodoslu günler bizi bekliyor gibi.

Fakat bu aşırı negatif gidişatın çok uzun sürmeyeceğinin sinyallerini modeller arada veriyor.Nao nötre doğru yükselmeye başladığı zaman bu blokaj doğuya ilerleyecek,bu sayede ciddi soğuklar Türkiye'ye inecek.Gronland-Azor blokajı sayesinde Atlantik'in ılıman havası Avrupa içlerine giremeyeceğinden Avrupa genelinde çok sert kış koşulları görülebilir.Zira Polar vorteks İzlanda-İskandinavya arasına üs kuracak ve burada ciddi bir soğuk hava deposu oluşacak.Negatif Ao sebebiyle bu soğuklar güney enlemlere ziyarette bulunacak.İlk ziyaret noktası Batı ve Orta Avrupa olacak.

Bu yılbaşına karlı girme olasılığımız hiç de küçünsemeyecek durumda.Lakin Nao negatif ısrarına devam ederse soğuk havanın gelmesi 5-6 Ocak'ı bulabilir.

Yeni gelişmeleri başka bir başlıkta değerlendireceğim.
Cevapla
Çok bilgilendirici harika bir yazı olmuş Hakan... Ellerin dert görmesin kardeşim...Emeğine sağlık..


resim
.
Cevapla
(18-12-2014, Saat: 19:21)Serkan Sezenoğlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çok bilgilendirici harika bir yazı olmuş Hakan... Ellerin dert görmesin kardeşim...Emeğine sağlık..

Sağolasın Serkan abi.
Cevapla
Eline bilgine sağlık Hakan güzel bir yazı olmuş.
Hedefi olmayan gemiye hiç bir rüzgar yardım edemez.
Cevapla
(18-12-2014, Saat: 19:23)Mustafa Atıcı Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Eline bilgine sağlık Hakan güzel bir yazı olmuş.
Sağolasın Mustafa abi.
Cevapla
Evet karcı Karsız Hakan Wink kardeşime katılıyorum 2014te durum vahim ama 2014 bize 2015 ilk haftası için ikramını hazırlıyor olabilir yapacağımız tel şey takibe devam a.bların cirit attığı şu günlerde modellerin 4-5 gün sonrası ucubedir.1 hafta sonra taşlar yerine oturacaktır
Cevapla
Yazını şimdi okudum Hakan neredeyse aynı şeyleri yazmışız. Güzel yazı Smile
Mühendislik, gelişimdir.
Cevapla
Birkaç yıl önce AO-NAO ile tahmin yapılmayacağını söyleyenler çoktu. Bu doğru bir yaklaşım değil. Özellikle kış aylarında ülkemiz için AO-NAO ile genel eğilim tahmin edilebilir. Bu açıdan güzel bir yazı olmuş...
KRAL
Cevapla
hemen hemen aynı bilgileri paylaştığınız için burada da tekrarlıyorum ...

Şunu bilirim bunu söylerim , İki endeks de aşırı uçlara çıkmadıkça bize sistem soğuk akım filan gelmez.
Zira bunun örneği geçen sene AO ve NAO konumları boyunca hep bizim lehimize oldu (+1 .+1) ama koca bir kış bırakın karı yağmur bile zor düştü.
Buna da benden bir dip not olsun .
Forum Atmosfer
                             
          https://twitter.com/Kar_Tahmincisi
Cevapla
(18-12-2014, Saat: 23:31)Ahmet Ustaoğlu Kasva Nickli Kullanıcıdan Alıntı: hemen hemen aynı bilgileri paylaştığınız için burada da tekrarlıyorum ...

Şunu bilirim bunu söylerim , İki endeks de aşırı uçlara çıkmadıkça bize sistem soğuk akım filan gelmez.
Zira bunun örneği geçen sene AO ve NAO konumları boyunca hep bizim lehimize oldu (+1 .+1) ama koca bir kış bırakın karı yağmur bile zor düştü.
Buna da benden bir dip not olsun .


+1. Smile
KRAL
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi