HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2018 / 2019 Kış Öngörüsü
Blogumun bu sezon için de boş kalmaması için daha önceden yazdığım öngörüleri toparlayarak bir iki güncelleme ile buraya da ilave ediyorum..

(18-08-2018, Saat: 15:24)Ahmet Ustaoğlu Kasva Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sonbahar mevsiminin öngörüsünü deniz suyu sıcaklıklarından nasıl geçeceğini az biraz kestirebiliriz.

resim

Yukarıda ki Global deniz suyu anormaline baktığımız da Kutup okyanusu normallerden -3,5 C az, Atlantik okyanusu normallerin üstünde bir görüntü vermekte olup, Kanada kıyılarının aşırı normal üstü oluşu göze çarpmaktadır. Aynı şeklide Akdeniz çanağına normaller üstü bir sıcaklık söz konusu...

Sonbahar mevsiminde nem aktivitesi fazlalaştığında, Sıcak denizler üzerinde oluşturacak derin Alçak basınç alanları vurduğu yerlere hatrı sayılır bir yağış bırakması hatta oluşabilecek kararsızlık dahilinde denizlerimizde hortum, dolu yağışları söz konusu olabilir.

Atlantik okyanusunun SST anomali normallerden yaklaşık 1 C farklı olduğu için geçen seneki kasırgaların olacağını düşünmüyorum. Ancak Büyük Okyanus normallerinden ortalama 2,5 C kadar fazla sıcak olması Asya ülkelerini sıkıntıda bırakacak kasırgalar oluşabilir..

Deniz suyu sıcaklıklarına bakıldığında sezonun El Nino olarak geçirebileceğimiz gözlemlese de  ben Nötr / zayıf El Nino olacağı kanaatindeyim..

Kış Sezonu için çok erken ancak geçen sene efsaneyi kapan kıta Amerika'sı bu sezon Asya kıtasına bakarak iç çekebilir. Bu  ne demek oluyor? Belki klişeleşmiş olacak ama bu sene Sibirya baskın bir yıl öngörülebilir...

(09-10-2018, Saat: 02:06)Ahmet Ustaoğlu Kasva Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 18 Ağustos da global su sıcaklıklarına baktığımız da Pasifik Okyanusun Atlantik okyanusundan daha sıcak olduğunu ve buna bağlı Asya kıtasın da Tayfunların daha aktif olacağını belirtmiştim. Nitekim tayfunlar Asya ülkelerini vurdu.

Şimdi güncel Global su sıcaklıklarına tekrardan bir göz atalım;

resim

Kuzey Atlantik okyanusunun sıcaklık değerleri Ağustos ayından bu yana 1 derece kadar düşerek  Grönland çevresi mevsim normal sıcaklık değerlerine inmiştir. Doğu Amerika Kıtasının kıyılarının anormali 1,5 derecede seyrediyor.
Şu anki sıcaklıklara göre konuşursak, zayıf El Nino hadisesi sınırında.

Ancak kuzey Pasifik okyanusunda sıcaklık değerlerin de herhangi bir değişiklik olmamasına karşı Bering boğazında ki SST Anormali sıcaklığı +4,5 derece olarak uç noktaya yükselmiştir.

Sibirya üzerindeki soğuk hava, Pasifik okyanusunda tepki olarak oluşacak Alçak Basınç alanları kurtarmak için sürekli salınmalar olacak.

Pasif İzlanda, İskandinav üzerinde oluşacak Yüksek Basınç alanı ile Sibirya dan sağlam bir sistem indirme potansiyeli (hatta blokajlı) olan bir sezon olabilir.

10 hPa Sıcaklıkları 15 gün içerisinde -72 derecelere çıkarak mevsim normalleri altına iniyor. Buda alt seviyelerin daha da erken soğumasına işaret.

Bu arada dip not düşmeden edemeyeceğim. Alıntı yaptığım yorumumda bir Allah'ın kulu da çıkıp demiyor ki Büyük okyanus güney yarım kürede  ne alaka  oha
Düzeltme yapıyorum o da Kuzey Pasifik olacaktı... haha

9 Ekim de belirtmiş olduğum Bering boğazında ki anormal sıcaklığın oluşturacak tepki  alçak basınçların Sibirya bölgesini güçlendireceğini belirtmiştim.  Güncel sinoptiğe baktığımızda ;

resim

Kuzeyimizde oluşan 970 lik Alçak basınç alanları belirgin bir şekilde dediğimize geldiği görülüyor. Sezon öncesi hiç bir materyal sitelerin (AccuWeather, ECMWF, İlmeteo vs.vs.) kış öngörüsünü açıklamadan yapmadan yazmış olduğumuz öngörü, diğer materyal sitelerin sonradan yapmış olduğu öngörü ile hemen hemen aynı çıkması ekip olarak bizim ne kadar başarılı olduğumuzun ispatıdır...

Aynı şekilde en basit örneği olarak geçen senenin verilerini baz alarak 10 hPa sıcaklığı, 500 hPa Basınç dizilimi ve sıcaklığı, 850 hPa sıcaklığını göz önüne alırsak Stratosferin sezon öncesi hazırlıklarını tamamladığını net bir şekilde söyleyebiliriz...

Geçen sene aynı dönemlerdeki 10 hPa sıcaklıkları -70 derecelerdeyken bu sene -80 derece ve üstünü zorluyor. Aynı şekilde 500 hPa basınç dilimi ve soğuğu kuzeyimizde ve Asya kıtasında toplanmış durumda. Geçen seneki kıta Amerika'sının sömürdüğü soğuklar şu anda tamamı ile bize çalışacak şekilde konumlanmış...

Mevcut patern bozulmaz ise tekrar tekrar yazıyorum bu sezon tarihi bir sezon olacak...
Bu gönderiye 20 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
11 Beğen 9 Muhteşem
Forum Atmosfer
                             
          https://twitter.com/Kar_Tahmincisi
Cevapla
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2017 / 2018 Kış Öngörüsü Ahmet Ustaoğlu Kasva 7 6,515 10-11-2017, Saat: 20:02
Son Yorum: kazablanka özgür
  EL NİNO ETKİSİ 2015 – 2016 Kış Öngörüsü Ahmet Ustaoğlu Kasva 15 27,804 21-11-2015, Saat: 16:23
Son Yorum: Orçun Bostancı
  2015 Kış Öngörüsü Ahmet Ustaoğlu Kasva 17 12,633 22-12-2014, Saat: 10:54
Son Yorum: mustafa çancı

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi