HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2018 OCAK AYI TAHMİNİ
Herkese merhaba,

  Tahmin yazıma öncelikle bitirmek üzere olduğumuz aralık ayının değerlendirmesini yaparak başlayacağım. 
Kasım ayının başında aralık ayının mevsim normallerinin üzerinde geçeceğini, ocak ayı ile gidişatın bize döneceğini söylemiştim. Aralık ayının ılık geçtiği herkes tarafından kabul gördü sanırım zaten alt taraftaki görselden de anlaşılıyor.Peki biz ortalamanın üstünde geçiyorsak bu soğuklar nerede ? Doğu ABD, Asya'nın kuzey doğusu ve batı Avrupa ortalamanın altında bir aralık ayı geçiriyor. Buradan doğu ABD'yi cımbızlayarak bir alt paragraftan devam ediyorum.  

resim

   ABD'ye parantez açmamın sebebi  bu bölgenin ve coğrafyamızın korelasyonu yani sistemler arasındaki istatiksel ilişkisi. Son dönemde kuzey amerikanın doğusu mıknatısla çeker gibi bütün soğukları üzerine çekiyor ve kuzey yarım küredeki soğukların önemli bir kısmı buraya birikiyor. Bu soğuklar haliyle doğuya doğru ilerlemeye çalışıyor. İşte bizi ilgilendiren kısım burada devreye giriyor. Amerika'nın doğusundan Atlantis okyanusuna giren soğuklar yüksek seviye ve yer seviyesi arsındaki basınç farkından dolayı alçak basınç alanları oluşturarak  doğuya doğru ilerliyor bu da Azor'un yükselmesini engelliyor. Azor'un yükselemediği anda batı avrupa soğuk kısımda kalıp, doğu avrupa yüksek basınç alanında kalıyor çünkü normalde Azor adalarından yükselmesi gereken hava yükselemeyince ilk fırsat bulduğu yerden orta Afrika'dan üzerimize yükselmeye çalışıyor. Altta ki görselde ab alanını ve sıcak havanın yükselmeye çalıştığı noktayı işaret ettim. 

resim

  Amerikanın doğusunda bu denli soğuklar olduğunda forumumuz da gizli ılıkçıların meydana çıktığınıda gözlemleyebilirsiniz. Ocak ilk 15 çöp tezini çürütmek için elimden geleni yapacağım, dayanın kuzeyin lordları Smile

Pekii, ne zaman gelecek bu soğuklar dediğinizi duyar gibiyim. 

 Polar Vortex tam zayıflayacak derken yeniden güçleneceğinin sinyallerini veridi. İyi, güzel veriyor da sadece bizim bölgemize mi veriyor ? tabii ki hayır. Yaklaşık 20 gündür doğu Amerika'yı rehin alan soğuklarda Pw'nin pozitife geçmesiyle  kuzey enlemlere geri çekiliyor. Uzun bir süreliğine değil tekrar yerleşecek ama bu sefer batı amerika bölgesine.

resim

Yukarıda ki görselden de görüldüğü gibi ocak ayının ilk haftası itibari ile bizim için daha uygun olan bir durum oluşuyor. Soğukların batı Amerika'da konumlanması olası gözüküyor. Soğukların batıda konumlanması bölgemiz için doğuya göre daha iyi olacak ve azor işlevini görmeye bizi de kara gömmeye başlayacak. Soğuk batı - soğuk doğu tezime geçmişten örnek verecek olursam en yakın olarak vereceğim örnek 1-31 aralık 2016 tarihine ait. 

resim

Yukarıda ki örneklerden anlaşılan o ki azımsanmayacak kadar Amerika-Türkiye korelasyonu var. Tabii ki her zaman geçerli değil (bu gazla gidip her gün new york'un diyagramını atmayın Smile ) ancak benim bu sene ki beklentime yön veren ve şu zamana kadar yanıltmayan bir korelasyon. 

Ayrıca uzun zamandır takip ettiğim 10mb jeopotansiyel yükseklik haritası aralık ayının başından beri Alaska civarında takılı kalmıştı. Son güncellemeler de ilk defa kuzey Avrupa'ya doğru genişliyor ve kaymaya başlıyor.


resim
  

Hepsinin toplamı ve sonucu olarak kabus gibi gelişen aralık döngüsünün ocak ayının ilk haftasıyla bizim lehimize dönmesini ve sıcaklıkların uzun bir süre mevsim normallerinin altına düşmesini bekliyorum. Yılbaşından sonra gelecek ilk sistem de sıcaklık sıkıntısı yaşayacağız gibi gözüküyor ancak ilk haftadan sonra gelecek her sistemin kar yapma potansiyeli daha da artacaktır. 10 ocakta bir kırılma daha olabileceğini 2 gün önce İstanbul başlığına yazmıştım. Bu tarihlerde kırılma olursa bir sonra ki salınım tarihi muhtemelen 20'li günlerde olur. Tahminlerim bu yönde, umarım bu karamsar dönemde üzerinizde ki negatifi atmanızı sağlamışımdır. Dayanın kuzeyin lordları kış yeni başlıyor Smile

resim
Cevapla
Müthiş bir yazı olmuş en ince ayrıntısına kadar yazmışsıniz gerçekten elinize sağlık.
Pembe hava'ya sevdalı
Cevapla
(25-12-2017, Saat: 03:58)G  Mustafa Sarigül Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Müthiş bir yazı olmuş en ince ayrıntısına kadar yazmışsıniz gerçekten elinize sağlık.

Teşekkür ederim sağolun.
Cevapla
Günaydın;

Elinize emeğinize sağlık.. Ben bile anladım Smile)) Harika.
Cevapla
Uğur Bey, böyle detaylı analizleri okumayı çok seviyorum. Yazınızda çok anlaşılır şekilde tüm yönleriyle konuyu açıklamışsınız. Bu bilgileri paylaştığınız için teşekkürler. Emeğinize sağlık.
Cevapla
(25-12-2017, Saat: 09:45)sevdys Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Günaydın;

Elinize  emeğinize sağlık.. Ben bile anladım Smile)) Harika.

Sevdiye Hanım güldürdünüz Smile

Bu arada emeğine sağlık Uğurcum tekrardan.
.
Cevapla
(25-12-2017, Saat: 09:45)sevdys Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Günaydın;

Elinize  emeğinize sağlık.. Ben bile anladım Smile)) Harika.
(25-12-2017, Saat: 09:47)Onur Y. Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Uğur Bey, böyle detaylı analizleri okumayı çok seviyorum. Yazınızda çok anlaşılır şekilde tüm yönleriyle konuyu açıklamışsınız. Bu bilgileri paylaştığınız için teşekkürler. Emeğinize sağlık.
(25-12-2017, Saat: 09:58)Serkan Sezenoğlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sevdiye Hanım güldürdünüz Smile

Bu arada emeğine sağlık Uğurcum tekrardan.

Güzel yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim Smile
Cevapla
sukur sukur sukur
"Mini Buzul Çağı vardır!!!"  : D
Cevapla
Sevgili Uğur kardeşim ,

Aydınlatıcı ve bilgilendirici paylaşımın için çok teşekkürler  Bravo

Emeğine sağlık ...

" Winter is coming "  Cool
"Eğer Bir Gün Benim Sözlerim Bilimle Ters Düşerse Bilimi Seçin''
                    Mustafa Kemal Atatürk
Cevapla
(25-12-2017, Saat: 11:39)Cem Rıdvan BAŞ Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili Uğur kardeşim ,

Aydınlatıcı ve bilgilendirici paylaşımın için çok teşekkürler  Bravo

Emeğine sağlık ...

" Winter is coming "  Cool

Ne demek Cem abi bende teşekkür ederim değerli yorumunu paylaştığın için  Smile
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi