HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5-6-7 OCAK SİSTEM BÜLTENİ
Bugünlerde İspanya civarına çöreklenen Azor yüksek basıncı,subtropik jetlerle birlikte kuzeye tırmanıyor.Halihazırda kuzey Afrika'nın ılıman havasını batı Avrupa'ya çıkaran Azor,İskandinavya'nın kuzeyinde ömrünü sürdüren Polar vorteks'i(kutbi girdap) Balkanlar ve Ukrayna arasındaki bölgeye indirecek.Tabii soğuk da güneye indikçe Rusya steplerinde karasal etki kazanacak ve tüm gücüyle Türkiye'ye inecek.

resim

Bu soğuk havanın bize bu kadar şiddetli inmesini sağlayan şey ise Azor-Kutup yükseği(Sibirya uzantısı)blokajı.Bu blokaj sayesinde polar hava kütlesinin gücünü yitirmesini sağlayacak olası bir Atlantik atağı engellenmiş oluyor.cP(Karasal polar) hava kütlesi böylece polar jet ile Akdeniz'in güney kesimlerine inecek.Bu hava kütlesi epey kuru,sibirya ile aynı karakterde.Fakat Karadeniz üzerinden geçerken nem kazanacak ve kuzey kesimlerimizde ciddi yağışlara sebep olacak.Tabii bu yağış kar şeklinde olacak.

Yarın akşam saatlerinden önce fazla bir yağış görünmüyor.Zira rüzgar şiri buna pek uygun değil,850 hpa seviyesinde de ciddi bir soğuk yok.Fakat kalınlık değerlerine göre ılık katmanlar süpürülmüş,kar şartları sağlanmış durumda.

resim

Salı günü görülecek yağışlar saf deniz etkisi mekanizması ile oluşmayacak gibi.Salı günü Orta Anadolu'dan kuzeye tırmanacak siklon bize uzak kalacak.Fakat modelde İç Batı Anadolu'yu etkilemeye başlayacak bir Ull(Yukarı seviye alçak basıncı) beliriyor.Bu yukarıdaki 500 hpa haritasında bariz belli oluyor.Bu Ull alanı İç batı Anadolu'da yağışlar oluşturacak,bu yağışlar Ull'nin doğu tarafında organize olan üst seviye rüzgarlarıyla güneydoğudan Doğu Marmara'ya taşınacak.Yani Salı günü radarda Bilecik civarından İstanbul'a doğru taşınacak yağışları görebiliriz.Bu yağışlar dek yağışlarına oranla daha geniş alanları etkliyecek.Salı günü klasik dek yağışlarında olduğu gibi hava açmaz,güneş görülmez.

resim

Yukarıdaki skew t çıktısına göre bu yağışların DEK olmadığı aşikar.Zira klasik dek yağışlarında 850-700 hpa seviyeleri arasında bir yerde enverziyon(sıcaklık terselmesi) olmalı.Ama Salı günü enverziyona dair bir emare yok.Bu skew t çıktısına göre Parsel sıcaklığı ile çiğ noktası arasındaki sıcaklık farkı çok düşük,yani yoğunlaşma depresyonu çok küçük.Bu modelde bir siklonun,bir yukarı seviye alçağının veya bir trofun varlığına rivayet.Yine skew t çıktılarına göre Salı akşamdan sonra,geceye doğru 850 hpa seviyesinde bir enverziyon oluşacak.Dek yağışları oluşmaya başlayacak.Bu enverziyon Çarşamba sabahı 700 hpa seviyesine kadar çıkacak.Bu da bulut tepe yüksekliğinin artacağını gösteriyor.Yani saatler ilerledikçe deklerin şiddeti enverziyonun daha yukarı seviyelerine kadar çıkmasıyla artabilecek.

resim

7 Ocak sabahına ait olan bu skew t çıktısına göre 700 hpa civarındaki enverziyonun varlığı çok net belli oluyor.

Salı'yı Çarşambaya bağlayan gece Blokaj biraz daha doğuya ilerleyecek,850 hpa seviyesinde Karadeniz'in kuzeyine -20'ler,İstanbul'un ise hemen kuzeyine -18'ler inecek.

resim

Görseldede görüldüğü gibi Karadeniz normalden sıcak,Karadeniz'e inecek bu hava kütlesi nem advekte olarak Karadeniz kıyılarına taşınacak.Karadeniz'deki aşırı soğuk hava sebebiyle termodinamik konveksiyon epey kuvvetli olacak.Ayrıca Çarşamba günü İstanbul'da negatif(soğuk) adveksiyon var,bu deniz etkisi mekanizması ile gelişen yağışları arttıracak bir etken.Çarşamba günü Avrupa yakasının kuzeyinde bağıl nem,Anadolu yakasına göre daha düşük olacak.Bu Avrupa yakasının kuzeyindeki kütlelerin daha az organize,parça parça olmasına sebep olabilir.Anadolu Yakasındaki kütleler ise görece yüksek olan bağıl nem sebebiyle daha organize olacak gibi.Rüzgar şiri tüm seviyeler boyunca karayele yakın olacağı için,Anadolu Yakası'na daha etkili ve uzun süreli kütleler görülebilir.

İstanbul'daki kar miktarı doğuya doğru gidildikçe artar.

Salı günü İstanbul il genelinde yoğun kar yağışı olur,kıyılarda sıcaklıklar gündüz sıcaklık 0 derecenin altında olmayacağı için yükseklerde daha ciddi birikim oluşacak.En yüksek sıcaklık Kadıköy gibi semtlerde 2,5 derece civarında olur,o da sabah.

Çarşamba bünü İstanbul'da lokal olarak yoğun kar devam edecek,yağışlar Anadolu yakası ve boğaz çevresinde daha yoğun olacak gibi.Kadıköy gibi semtlerde bile gündüz sıcaklığı -2 derece civarında olacak.

Perşembe günü ise yüksek basınç üstümüze genişleyeceğinden lokal hafif kar geçişleri dışında bir şey olmayacak.

Saygılarımla...
Cevapla
Kardeşim öyle bir bilimsellikle yazmışsın ki kimse yazacak bir şey bulamıyor. Bu yaşta bu bilgi, bravo Smile
Mühendislik, gelişimdir.
Cevapla
Hakan bey çok güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.
Cevapla
Altına imzamı atarım. İmzayı da yeni değiştirmiştim Hakan abi Big Grin Bilgi dolu bir yazı, eline sağlık Smile
Anlıyorum
Cevapla
Bu yazıya göre istanbul anadolu yakası sahillerinde örtü oluşumu ancak salı akşama doğru başlayacak, doğru mudur? Çünkü bazı tahminciler kendilerinden çok emin bir şekilde salı sabahı örtüyle uyanacağımızı iddia ediyorlar. Benim anladığım sahil anadolu yakası olarak alacağımız örtü salı akşamı çarşamba sabahı arasında oluşacak.
Cevapla
Benim şuan kafam çok karışık.Ne kadar mgm yi takmasamda pazartesi 5 salı 4 derece en yüksek derece vermiş kafamı iyice karıştırdı şuanda sıcaklık 7 derecelerde inmeye devam ediyo sizce ne olacak ?
ŞEYTUN
Cevapla
Arkadaşım emeğine sağlık ama gözden kaçırdın galiba ''mP(Karasal polar) hava kütlesi'' demişsin,mP denizsel polardır.Karasal polar cP'dir.
Cevapla
(04-01-2015, Saat: 20:16)Tunahanzorlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Benim şuan kafam çok karışık.Ne kadar mgm yi takmasamda pazartesi 5 salı 4 derece en yüksek derece vermiş kafamı iyice karıştırdı şuanda sıcaklık 7 derecelerde inmeye devam ediyo sizce ne olacak ?

Tuna kardeşim sorunun cevabını yukarıda Hakan direk vermiş.. Daha nasıl açıklanabilir ki.. Üstte belki 4 derece değil ama neden salı sıfırın üstünde kalacak sıcaklıklar cevanı net bir şekilde var..
Cevapla
(04-01-2015, Saat: 21:31)kar67 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşım emeğine sağlık ama gözden kaçırdın galiba ''mP(Karasal polar) hava kütlesi'' demişsin,mP denizsel polardır.Karasal polar cP'dir.

Evet hocam,yazımı yazarken silindi,bir daha baştan yazdım.Teşekkür ederim dikkatiniz için.
Cevapla
Bu arada herkese teşekkür ederim arkadaşlar.
Cevapla
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  18-19 OCAK SİSTEMİ Hakan Solbudak 66 35,266 17-01-2016, Saat: 21:27
Son Yorum: Adnan Menderes Kulluk

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi