HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

 • 1(current)
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • ..
 • 12
 • Sonraki 
Konuyu Oyla:
 • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
5-8 ŞUBAT DOĞAN ELLİ KIŞ FIRTINASI
5-8 ŞUBAT 2023 
DOĞAN ELLİ KIŞ FIRTINASI 


Forumumuz kurucularından, yakın zamanda kaybettiğimiz Doğan Elli'nin adını verdiğimiz, 5-8 Şubat 2023 kar yağışlı sistemi hayırlı olsun! 

5 Şubat 2023 pazar günü ilk saatlerden itibaren önce Trakya'nın orta kesimlerinde, ilerleyen saatlerde İstanbul Avrupa yakasının batısının yükseklerinden itibaren yağışlar kara dönecek. Karayelin etkisine bağlı olarak bazı modellerde kar yağışı sahil kesimlerde sabah saatlerinde, bazı modellerde akşam saatlerinde başlıyor. 

Pazar günü belki de kardan daha önemli olay, tropikal fırtına boyutunda saatteki hızı 80-100 km/h'ı bulacak rüzgar olacak. Hamlesiyle belki de 120 km/h'ı bulabilecek müthiş bir fırtına! Fırtına pazartesi de devam edecek. 

Zaman zaman kar fırtınası özellikle Beylikdüzü, Çatalca'dan itibaren İstanbul Avrupa yakasının batısında pazar akşam saatlerinde çok etkili olabilir. 

Sonrasında pazar gecesinden itibaren tam İstanbul'u ortalayacak sıcak cephe, maalesef soğukları şeker gibi eriterek güneye doğru yönelecek ve Anadolu yakasından itibaren birçok semtte yağışları yağmura çevirecek gibi görünüyor. Bi 50-100 km. doğulasaydı alçak basınç merkezi, İstanbul kara boğulacaktı. Sistem anında bile canlı takiple alçak basıncı takip edeceğiz. Bazen modellerin gösterdiği ile gerçekleşen hava olayı arasında 100-200 km farklılıklar olabiliyor. Yine de süpriz olmasını beklerken, çok da beklentiye girilmemeli. 

Çünkü asıl kar yağışları, deniz etkili kar kütleleriyle, pazartesi akşamından çarşamba gününe kadar görünüyor. Yağışlar oldukça yoğun görünüyor. Muhtemelen geniş ve uzun süreli bant geçişleri olacak. Önceki senelerdeki mezosiklon benzeri yoğun yağışlar görülebilir. Elbette semt semt farklı etkiler olacaktır. Çünkü deniz etkili kar yağışlarının doğası bu. Nereye, ne kadar vuracağı ancak radar takibiyle yapılabiliyor. Ancak icon gibi kar fakiri modellerin bile ciddi kar yağışı göstermesi ve Karadeniz'in çok sıcak olması, kar örtüsü adına hepimizi heyecanlandırmakta! 

Pazar akşamı için özellikle yüksek semtlerde 7-10 cm. örtü ihtimali var. Sıcaklıklar yüksek olsa da, karayel gücü ve yağışın kuvvetli olması, modellerin bu tahminini gerçeğe dönüştürecek mi göreceğiz. Bu durumda sahil kesimlerde de örtü ihtimalini kovalayacağız. 

Pazartesi akşamı-çarşamba sabahı arası için modeller sahil kesimler için ortalama 15 cm. civarı tahminleri var. Bakalım uzun bantları yakalayan şanslı ilçeler neresi olacak?? 

Pazartesi günü okullar belki kar değil ama kuvvetli fırtına dolayısıyla tatil olabilir, ya da yüksek semtlerdeki örtü de göz önüne alınabilir. Muhtemelen salı ve çarşamba günleri de kar tatili olabilir. Bakalım göreceğiz ne olacak. 

   

İstanbul dışında, Trakya'nın özellikle doğu kesimleri ciddi kar örtüsü görebilir! Çanakkale 'nin güneyi, Balıkesir, Bursa yine çok ciddi kar örtüsü alacak yerler. Karadeniz' in iç kesimleri 50-60 cm. kar alabilir. Videoda anlattığım gibi maalesef doğu Karadeniz'de de İstanbul'daki gibi sıcak cephe geçişi var. Bu yüzden sahillerde sıcaklık sıkıntılı. Yağış çok yoğun, sıcaklık sınırda kalmasa efsane yaşayacaklardı. Belki siklon geçişi sonrası Dek ihtimali olabilir. Sonraki günler değerlendirelim bu başlık altında. İç Ege, iç Anadolu 'nun güneyi, doğu Anadolu ve güney doğu Anadolu' da metrelik kar alan yerler olacak. Ankara biraz boşlukta kalıyor, modeller 15 cm. civarı örtü tahmin ediliyor! 

Forum Atmosfer ailesi kar delilerini gece nöbetlerine foruma bekliyoruz. 

DOĞAN ELLİ kardeşimizin ruhu şad olsun! 

YAĞMAZ YAĞMAZ! 

İzlemek isteyenler için, ayrıntılı videolu tahminler:

Orçun Bostancı videolu tahmin:
https://youtu.be/iBsnD6FHDKs

Serkan Sezenoğlu videolu tahmin :
https://youtu.be/oOpiqaP1k6IBu gönderiye 30 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
6 Beğen 22 Muhteşem 2 İnanılmaz
.
Cevapla
Elinize sağlık Serkan hocam. Konu hayırlı olsun.
Bu gönderiye 4 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
4 Muhteşem
Cevapla
Avrupa yakasinin batisi olarak bekliyoruz.yagmazzzz diyerek.
Bu gönderiye 6 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
3 Beğen 3 Muhteşem
Cevapla
Bismillah diyelim ozaman serkan abi. Hayırlı olsun tüm kar sevdalılarına.
Bu gönderiye 5 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
2 Beğen 3 Muhteşem
Cevapla
Mgm wrf yarın yağış çalışması.     
Bu gönderiye 4 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Beğen 3 Muhteşem
Cevapla
Konu hayırlı olsun emeğinize sağlık.
Bu gönderiye 5 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
3 Beğen 2 Muhteşem
Cevapla
Yanlız aksiyonu bol, sürprizlere açık, sistem yaklaştıkça olumlu olumsuz ilginç senaryolar içeren, vezir de edebilir rezil de edebilir bir sistem ile karşı karşıyayız. Bu hali bile heyecan verici. Birkaç güne kadar bu kadarını bile konuşmuyorduk.
Doğan Elli ruhu güzel sürprizlere ve bol karlara vesile olsun.
Mecidiyeköy olarak 50cm yağmaz yağmaz diyorum.
Mast
Bu gönderiye 5 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
5 Muhteşem
"Mini Buzul Çağı vardır!!!"  : D
Cevapla
Kocaelinin Gölcük ilçesinde oturan biri olarak tam sahilde olmamamı. Faydasını bir kez daha göreceğim Allah'tan Gölcük merkezde değilimde biraz daha karasal alandayım rakımım 75, Serkan abinin dediğine ek olarak dekler çok ısrarcı olursa bir bölgede 15 cm yi bile devirebiliriz, modelden anlamam ama deniz etkisi yağışların huyundan iyi anlarım. Beklenenden fazlasınıda verebiliyorlar çok şahit oldum
Bu gönderiye 5 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
2 Beğen 3 Muhteşem
Cevapla
Başlık hayırlı olsun. Sistem hayırlı olsun.

Serkan abi bilir bu denli bir fırtına en son 2004 Ocak ayındaki müthiş sistemde gerçekleşti diye hatırlıyorum. Hatta boğaz köprüsünün halatı kopmuştu.

Sisteme gelecek olursak ben sürpriz bekliyorum. Yine de beklentiyi düşük tutmakta fayda var.

Yarın sabah fırtına başlayacak yağış kara dönmeye başlayacak. Hayatı olumsuz yönde etkileyebilir. Özelikle Çatalca Beylikdüzü Silivri gibi ilçeler çok iyi örtü alabilirler. İstanbul’da kar çarşamba öğleye kadar devam edebilir. Bence de okullar tatil edilirse öncelik fırtına sebebiyle edilir. Salı ve çarşamba kar yüzünden edilmesi sürpriz olmaz. Tabi bunun kararını valilik verir.

Salı, çarşamba dek yağışları bir hayli etkili gözüküyor. İyi birikim olabilir. Başlık burada biz buradayız sistem başlığını canlı tutalım sistem hayırlı olsun. Takibe devam edeceğiz değişime açık bir sistem bir gelişme olursa paylaşırız.

“Yağmaz yağmaz”
Bu gönderiye 17 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
7 Beğen 10 Muhteşem
.
Cevapla
Var ya deniz etkisi kar olmasa çok kötü olacaktı,fena yırttık.
Bu gönderiye 4 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
4 Beğen
Cevapla
  
 • 1(current)
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • ..
 • 12
 • Sonraki 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
2 Ziyaretçi