HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AMATÖR TAHMİNCİLİK TARİHİ VE MODELLERİN GÜVENİLİRLİĞİ
AMATÖR TAHMİNCİLİK TARİHİ VE MODELLERİN GÜVENİLİRLİĞİ...

Bu konuda eminim birçok kişinin söyleyecekleri vardır.

Çocukluğumdan beri tutku haline gelmiş kar sevgisi ve meteoroloji hadisesi, benim gibi başka kar manyaklarının da olduğunu keşfettiğim 2008 senesi,  CNNtürk internet meteoroloji sayfası altındaki yorumlarla bambaşka bir boyut kazandı.

Zaten hasretle beklediğim kar hadisesini,  10 gün 15 gün önceden tahmin edenleri görünce, neredeyse bütün günümü  boş kaldıkça bu yorumları okumak almaya başlamıştı. Ariftarif, yılan, çınar,tarantula,prince (Ümit Kartacihan, Havacity'nin kurucusu) , emayfa ve daha birçoğu. O zamanlar ilk trollcülük yılanla başlamıştı sanırım, tarihin ilk meteorolojik trolü olabilir kendisi Smile  

Uzun vade tahminleri, modelleri, diyagramı falan ilk orada duymuştum. Sonra wowturkey ve havaturka ziyaretçi defterini keşfettim. Ben de çok ilgi duydum bu işe ve yıllar içerisinde model ve uzun vade tahmincilik hakkında kafa yormaya başladım.

Havaturkada Ariftarif'in yazılarını iple çekerdik. Acayip gaz verirdi,  hep İstanbul'a 1 metre kar yağdırırdı. Bir de inatçıydı. Sistem girse bile hala bekleyin, bekleyin göreceksiniz diye umut dağıtırdı.  '' Sistem aktif radarı takip edin'' sözü efsane olmuştu. Gerçi şu anda kendisinin Gani Müjde olduğu da su götürmez bi gerçek. Bizim @Sistemci Sedat Demir'le ve @Efsane Semih Mesut Aşan'la kankaydılar. Mesut sonradan oradan ayrılıp, Havaforum'un baş karakteri oldu. Biz bir şekilde Sedat'la yakınlaştık,  hatta Ariftarif & sistemci diye havaturkaya ilk facebook sayfasını da ben kurmuştum onlara.

Wowturkey ise ayrı bir alemdi. Ayda yılda bir ortaya çıkan @OrcunBostancı 'nın yorumlarını çölde vaha bekler gibi beklerdik.Bir gün ismini görünce aha sistem geliyor diye heyecanlanmışken' 'iyi kandiller'' mesajını görünce iptal olmuştum. Zafer Yüce vardı,  müthiş uzun vade nokta atışları yapıyordu. Zaten oradaki trollere karşı bir gün kendisini savunurken kendimi banlanmış buldum. Her işte bir hayır vardır,  daha sonra kendisi ve Yasin Sarıcı (karekare) ile facebookta '' İstanbul kar tahmincileri'' diye sayfa kurup,  zamanla bugünlere geldik. Ahmet Ustaoğlu vardı. Kendini hep çırak olarak gösterir ama hep usta işi tahminler yapardı. Müh. Ozi harika tahminler yapardı. Doğan Elli, Emre Sarıyer, Kardanadam Emin, Hunili karhastası Hakan, Tayfun, Serkan Durmaz, Ergün, Orçun Kutluad, @"Harun74" @"Volkan_Funda", @"kazablanka özgür", Gençtan Erman Uğur, ismini hatırlayamadıklarım. Sonradan Hakan Solbudak olduğunu öğrendiğimiz  harika tahminci ve nowcasting uzmanı Hakan Güven. Wowturkey'den banlananlar olarak birlikte facebookta Snowpark cafe diye bir grup da kurup,  sabahlara kadar yazışırdık. Müzik, siyaset, spor, meteoroloji üzerine paylaşımlar yapıp yorumlardık. Bu müthiş sinerji sonrasında benim ön ayak olmamla buluşmalara ve forum kurmaya kadar gitti. 3-4 sene içinde onlarca kez aramızda görüşüp buluşmalar gerçekleştirdik. Bu yüzden forumumuza da forumatmosfere ailesi imajı oturttuk belki de. Admin,  moderatör grubu hemen hemen herkes birbirini yüzyüze tanıma şerefine nail oldu. Taa gidip Susurluk'ta Tuğba'yla bile görüşme şansım oldu. Forumla ilgili sorunları ve kendi hayatımızla ilgili sıkıntılarımızı da paylaşıp, dertleştiğimiz 24 saat yazışılan bir grubumuz da var. Dolayısıyla Allah'ın izniyle bu birlikteliğin yıkılması çok zor görünüyor.

Gelelim bu süreçteki modellerin tutarsızlığına. Yukarıdaki anlattığım süreçte uzun vade tahminci olmak çok daha kolaydı. Çünkü modeller bu kadar tutarsız değildi. AO -  NAO'ya  bakıp 10-15 gün sonrasına öngörülerde bulunabiliyorduk. Çünkü sistemler az çok göründüğü gibi geliyordu. 10 gün önceden görünüp aynen göründüğü gibi gelen çok sisteme şahit oldum.

Bir uzun vade tahmincisi, ya endexlere bakar, ya tecrübesini katar, ya sistematik tarih aralığına veya istatistiklere bakar, ya da sinoptik yorumlama gücüyle olabilecekleri az çok tahmin eder ve tarih aralığı verir. Mesela böyle bir amatör tahmincilik heyecanını da Havadelisi tayfası yok etmiştir. Yok bilimsel dayanağın ne, yok öyle birşey olamaz diye garanticiliğe oynaya oynaya bu konudaki becerikli insanları da köreltip uzaklaştırdılar bu camiadan. En başta da bizim @"ozan DENİZ ETKİSİ" mesela. Kendisi 1997 yılından beri model inceleyen canlı bir fosildir Smile

Son üç dört yıldır gözlemlediğimiz olay ise sistemin girmesine iki üç gün kala bile nerdeyse 180 derece değişimler. Sonuçta bizde sadece halihazırdaki model ve verileri yorumlama yeteneği veya bilgisi var uzun vade tahminciliği yeteneği dışında. Şimdi böyle bir durumda kendi yaşadığın hüsrana mı üzülürsün, etrafına verdiğin bilgilerin tutmayınca onların gözündeki güvenilirsizliğin zedelenmesine mi? Bu forum işine girdikten sonra buradaki onbinlerce kişinin sevinç ve hayallerine gem vurmak en büyük korkum. Kendim ve ailemdeki hayal kırıklığını atlatabiliyorum bir şekilde ama tanımadığınız insanlar, size güven duyup çocuğuyla kartopu oynama hayalleri kuran ve çocuklarına bu yeni durumun açıklamasını dahi yapamayacak insanların hayal kırıklığını atlatabilmek inanın çok zor. Sonuçta bu işten hiçbir kazancımız yok, sadece bu işi bilenleri keşfettiğim ilk günlerdeki heyecanı ve kar haberi beklentilerini şimdiki bilgimle o çaresiz ne olacak acaba diye bekleyen insanlara bilgi vermek gibi bir düstur edinmekti tek amacımız burada yorum ve tahminler yaparken. Sonuçta başarılı olduğumuz ölçüde güven duyulan insanlar oluruz bu konuda.

Peki ne oldu da bu modeller bu kadar tutarsız oldu?  Bu kadar teknoloji ilerlemesine rağmen her geçen gün daha da geriye gider olduk. Benim tahminim modellerin çözünürlüğü arttı ve girdi miktarları çoğaldı. En ufacık ayrıntılı girdi hatası geçen gün Cem Rıdvan abimizin dediği gibi,  kelebek etkisiyle bir  anda basınç konumlarının modellemede yanlış çözümlendiği anlaşılıyor herhalde,  farklı girdilerle,  farklı sonuçlar elde ediliyor.  Sonuçta atmosferdeki hava olayları üç gün kala karar değiştirmiyor. Değişen şey,  bunu çözümleyemeyen modeller.
Bu gönderiye 1 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Muhteşem
Cevapla
Çok güzel bir yazı olmuş Serkan abi, eline sağlık. Benim atmosfer ve kar sevdası furya süreci babaannemle başladı aslında. Çocukluktan gelen kar sevdam babaannemin sürekli trt 2 ve ntv'deki hava durumu saatini bana ezberletmesiyle perçinleşti. "İstanbul'a bak İstanbul'a bak, saat geldi açsana Tayfun televizyonu" şeklinde babaannem bana talimatlar veriyordu. Sonra internet ortamına atıldım bilgisayar alınınca. Bu yazıları yazdığım laptop ile geçirdiğim ilk sene wowturkey ile tanışmıştım. Gönül isterdi ki cnn türk'e yetişebileyim ama imkan olmamış ne yapalım Smile Wowturkey'de yavaştan ortama ayak uydurmaya çalışıp sorular sorardım forumdakilere. Abi bu nedir, nereden bakıyoruz, şunlar ne diye diye. İlk sorularımı hunili hakan'a ve harun74 abimize sormuştum çok iyi hatırlarım. Harun abi wetterzentrale ile ilgili bilgi vermişti sağ olsun. Orçun abi arada atılımlar yapardı Serkan abinin de bahsettiği gibi, beklerdik sürekli yazılarını sigara Zafer abi uzun uzun diyagramları anlatırdı. Serkan abi de keza öyle diyagramcı tayfamız Big Grin Mühendis Ozi'miz de kendini geliştirme aşamasında sıkı takipteydi ancak o da sürekli yorum yazmazdı. Doğan abi de yine temkinli davranır, hoş bir üslup kullanırdı. Ahmet abi ise uzun vade nokta atışlarını çok sever, o da teknik konuşurdu. Ergün abi de akıcı üslupla yüzeysel ve bilgilendirici konuşurdu. Orçun Kutluad abimiz de ao nao'cu tayfadan Big Grin Emre abi de fazla yazı yazmazdı ama o da biraz tekniğe kaçmayı severdi. Herkesin tahminde güvendiği bir dal var ve bizim grubun da fikir çatışmasında harmanlaşmasının sebebi bu. Mehmet hocamızı yani KRAL'ı pek hatırlayamıyorum, o daha çok Cnn Türk'te aktifmiş. Hakan Solbudak ise 45 yaşlarında bir abimizdi, sonradan reenkarne olduğunu öğrendik Big Grin Ermanex, Mustafa abi, ve Serkan Durmaz abi de benim gibi tahmincilerin yazılarını beklerdi forumda. Sonradan Facebook sayfaları ile birlikte ortak sevdamızda buluştuk. Ara ara bize yan çizmeye çalışanlar oldu ama biz sımsıkı dimdik Big Grin ayakta durduk. Özel gruplar açtık, takıldık. Kendimize ayrı sayfa kurup yolumuza devam ettik. Son olarak forumumuzu kurmayı başardık ve buralara kadar geldik. Bu aile ortamı ve bu bütün üyelerin samimiyeti inanın kendimize has. Kısa sürede güzel sohbetler kurduk. Nice karlı yıllara Cool
Anlıyorum
Cevapla
2008 Yılında CNN TÜRK Hava Durumunun altındaki yorumları ben de okuyordum. Ariftarif, sistemci ve Serkan'ın da bahsettiği birçok yazarı ilgiyle takip ederdim. Ariftarif sistemleri abartarak tahmin yapardı. O sene kış ılık bile geçecek olsa soğuk geçecek derdi. Efsane sistemler getirirdi. Bulutluluk Özlemi isimli bir kişi vardı. Hep olumsuz yorumlar yapardı. O dönemde forumlar fazla yoktu. Amatör tahmincilerin yorumlarını oradan okurdum. Tahmin yapamasam da takip etmeyi seviyordum. Sonradan da forumlara üye olmadım. Bazı forumları üye olmadan okudum. Bu forumu da önce üye olmadan okumuştum. Daha sonra üye oldum. Formun tahmincilerini biliyorum. Bu forumda iyi tahminciler var ve güzel tahminler yapılıyor. Forumdaki ortam da seviyeli herkes birbirine saygılı. Ara sıra bozmaya çalışanlar olsa da izin verilmiyor. Modellere bağlı olarak tahmin yapıldığı için tabi ki son anda bile sistemlerde değişim olabiliyor. Bu tahmincilerin hatası değil. Ancak son zamanlarda bazı tahminciler sistemlerde son anda meydana gelen bozulmalardan dolayı tahmin yapmak istemez oldular. Siz yine tahminlerinizi yapın. Tahminlerinizi ilgiyle takip ediyorum.
Cevapla
Eline sağlık Serkan abi çok güzel bir yazı Smile Umarım tahmin tutmadığında kafası karışan arkadaşlarımız olursa neden tutmadığına dair açıklamayı bu yazı içinde tamamen bulmuşlardır Smile
KEŞKÜL
Cevapla
Güzel bir konu teşekkürler. Google'a tesadüfen kar yazdığımda arama sonuçlarında kar sevdalıları wowturkey çıkınca bir göz atayım dedim. bir de ne göreyim benim gibi kar manyakları forumda
kıyasıya tahmin ve tartışma içindelermiş haberimiz yok. boks
orçun bostancı, zafer yüce,tarantulam ahmet,mühendis ozi ve ismini yazamadığım birkaç tahmincinin yazılarını keyifle okurdum.bir süre işlerimden dolayı 3 sene Mısır da yaşadığım için takibi bırakmıştım.
yurda döndükten sonra wowda tahminci kimse kalmadığını öğrendikten sonra Forum atmosferi bulup hemen üye oldum.
kaliteli admin ve moderatör kadrosunun
yanında seviyeli ve seçkin üyelerimiz var.
iyiki varsınız..

modellerin tutarsızlığı konusundaki düşüncelerinize katılıyorum.lakin işin içinde
amatör ruh olunca kimi zaman duygular tahminlere karışabiliyor ister istemez.
Artı olarak bazılarımız sistemi inatla gösteren modele
takılıp sürükleniyoruz.son anda sistemi yok edince büyük hayal kırıklığı yaşıyoruz.halbuki birkaç model mütabık olduğu halde kaçan sistemler de oldu.
mesela 6 ocakta alçak basınç konumu nedeniyle 3 gün kala sistemin gücü net değilken burda herkes etkili bir kar yağışı
olacağı konusunda hemfikirdi. 26 ocak sistemciği normal şartlarda yanılma payının
az olduğu bir yapıdaydı ama 3 gün kala patladık maalesef.sonuç olarak kimsenin evinde
uydu gözlem istasyonu yok herkes aynı modellere aynı verilere bakıyor.ünlü meteorolog 26 ocak için 6 ocağın üçte biri kadar demişti ama 30 da 1 i bile olmadı.
Bence bu işin tadı da burda zaten. Wink
Cevapla
Eline sağlık abi. Gfs paralel olduktan sonra batırdı. Yazılımlarla çok fazla oynayınca sonuç hüsran oluyor...
KRAL
Cevapla
Elinize saglik,harika bir yazi.

Bence cok veri,cok detay sadece ormana bakip agaclari gormelerine engel oluyor
Cevapla
Serkan kardeşim ,

Biz kar sevdalılarını , böyle seviyeli ve keyifli bir " atmosfer " de  Wink  buluşturduğunuz için , başta sana ve emeği geçen yönetici/moderatör arkadaşlara teşekkür ederim.

Yazını çok beğendim.Duygularını yalın bir şekilde ve içtenlikle paylaştığın için teşekkürler.

Doğrusu ForumAtmosfer , artık bağımlılık yarattı  Wink

Sizlerden aldığım bilgileri ,alıntı yaparak  " CRB bildiriyor " başlığı ile yakın arkadaşlarım ile paylaşıyorum  Smile

ForumAtmosfer'de adım verilen " CRB sistemi " , her ne kadar fos çıkan bir sistem olsa da  Big Grin  , " CRB bildiriyor " arkadaş çevremde bir fenomen olma yolunda emin adımlar ile ilerliyor   Wink

Tamamen amatör bir ruhla oluşturulan ForumAtmosfer ailesinin bir üyesi olmaktan çok mutluyum  Wink

Emeği geçen herkese tekrar teşekkürler ...

En yakın bir zamanda tanışmak üzere , sevgi ile kalın ...

Yazımı gene Doğan kardeşimin totemi ile bitiriyorum  Big Grin

" Yağmaz , yağmaz "  Cool
"Eğer Bir Gün Benim Sözlerim Bilimle Ters Düşerse Bilimi Seçin''
                    Mustafa Kemal Atatürk
Cevapla
Eline sağlık Serkan Abi.Çok güzel bir yazı olmuş.Benim ilk deneyimim "Forum Atmosfer" oldu.Bu işlere merak salınca karşıma ilk siz çıktınız.İyi ki de öyle olmuş.Yüz yüze bir kere görüştük çoğu yönetici abi ve kardeşimle ama buna rağmen sanki her gün görüşüyor gibi samimiyiz.Bende elimden geldiğince kendimi geliştirmeye çalışıyorum,bilgim kadarı ile arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum,sanırım bu beni Moderatör görevine getirdi Smile Taklacı modellere inat ortak sevgimiz kar ve atmosfer.Biz hep buradayız.Sevgiler,saygılar,selamlar...
Cevapla
Hepimizin bu işle ilgili geçmişimizi özetleyen süper bir yazı olmuş. Bu forumdakilerin bir çoğu aynı süreçlerden geçerek en sonunda kendisini burada bulmuştur. Ben de en başlarda; özellikle de 2008-2012 yılları arasında bu modeller, veriler vs. kafayı fena bozmuştum, fakat bir yerden sonra pes edip bu işin daha delilerini takip etmeye başladım (isim vermeme gerek yok, zaten hepsi burada olduğu için ben de buradayım).

Bu yıl kar hastalığımla ilgili internet üzerinden takip etmeye başlamanın 11. yılı. Bu kadar yıldır bir çok forumu takip ettim. Ancak bunların arasında forumatmosfer son olarak katıldığım forum ve en sevdiğim yer. Ahmet sayesinde haberim oldu ve geldim. Forumatmosfer ve bu ailenin üyelerine çok saygı duyuyorum.

11 yıllık bu süreçte sistem takip ederken ve sistemi yaşarken en keyif aldığım yer burası. Buradaki arkadaşlarla nöbetin de ayrı bir keyfi var.

Saygılar... Smile
Kar topluyorum!
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi