HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 3 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ÇOCUKLUĞUMUZ GERİ DÖNÜYOR (MU)?
Sevgili arkadaşlar herkese tekrar selam olsun.. Hem yeni yılınızı hem de mübarek Mevlid Kandilinizi kutlarım.

Hem tahmin sayfasında hem de diğer arkadaşlarımızın bloglarında haritalar paylaşıldığı için aynı şeyleri tekrar paylaşmanın gereği olmadığını düşünüp sistemle ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki her model ve yağış haritasına baktığımda nutkum tutuluyor.. Bizler her zaman önce dağ gibi gösterilip sonra kuşa dönen sistemlerden çok çekmiştik.. Gelecek olan sistem ise tamamen kuştan dağ olan bir sistemdir.. Bu sisteme bloğunda ilk değinen Sistemci Sedat Üstad olmuştu.. Hatta ben de alttaki yorumum da ''gelecek olan sisten yaşadığımız sistemden daha etkili olacak'' demiştim.. Her ne kadar totemimi bozmuş olsam da Big Grin salınımın geliş açısı ve Azor'un konumu bende bu intibayı bırakmıştı.. Ancak itiraf etmeliyim ki şu anda modellerde gördüğümüz 850 hpA seviyesindeki (1500 metre yükselik) -15'ler -20'leri sanırım hiç birimiz tahmin etmemiştik.. 500hPA (5000 metre)'deki -40 ve üstü de cabası..Bu değerler bana çocukluk günlerimi hatırlattı.. Sistemin ömrü şu an için pazartesiden perşembeye kadar sınırlı.. Bazı modeller cumayı da katmış.. O daha sonra netleşir..

Bir karsever olarak buna şükretmemiz gerekir.. Ama yükseklerde 30 Aralık günü iyi kar yapmasına rağmen bana göre pisi pisine, 100-150 km ile kaçırdığımız sistemi düşündükçe belki de genç arkadaşlarımızın hayalarında ilk defa görmüş olacağı bizim ise 85 ve 87'den aşina olduğumuz sahneleri yaşayacaktık.. Sağlık olsun.. İnanıyorum ki bu sistem bütün açlığımızı giderecek..

Şu anda görünen tabloda 4 Ocak günü kısa süreliğine güneyli rüzgarlar geri gelecek.. Ama çok uzun süreli olmayacak.. Aynı günün akşam saatlerinde rüzgar karayele dönük yapacak ve biz sistemin ilk soğuğunu hissetmeye başlayacağız.. 5 Ocak günü yine yıldız ve karayel bizlerle olacak.. Bu süre içinde 5000 metre sıcaklıkarı -30'ların altına düşmüş olacak ki DEK bantlarına zemin hazırlamış olacak.. 4 Ocak gündüz saatlerinde lodosun da etkisiyle yağmur başlayacak ama rüzgar karayele döndüğünde yağış kesilecek.. Soğuk karakterli yüksek basınç üstümüzde olacak çünkü..

5 Ocak akşam saatlerinde rüzgarın yavaş yavaş yıldız ve poyraza dönmesiyle DEK keyfi başlayacak.. 6 Ocak'ta 500 hPA, 7 Ockata da 850 hPA o kadar düşük değerlere geliyor ki hala mevsime göre sıcak olan Karadeniz üzerinde oldukça etkili DEK bantları oluşacaktır.. Fırtına ve yine kuvvetli rüzgarlar olacaktır..

Şunu unutmamak gerekir ki DEK yağışları tahmini en zor yağışlardır.. Bir yerde güneş kendini gösterirken 10 km ileride yoğun kar yağışları olabilir.. Amerika'da Buffalo'da bunun örneklerini lake effect yağışlarında görmüştük.. Bizi umutlandıran ise Karadeniz'in sıcak üst katmanların soğuk olmasından dolayı DEK bantlarının oldukça etkin olacağını düşünmemiz.. Özellikle yıldız ve poyraz olacağı için de Trakya'ya yaklaşan kısmı hariç Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası'nın özellikle merkez kesimlerinin bu sistemde çok etkileneceğidir.. Öyle yerler olacak ki kar başladığı andan son ana kadar durmayacaktır.. Ama öyle de yerler olacaktır ki 10 dakika yağış alıp kesilip sonra tekrar başlayacaktır.. Çok batımız ise 2,3 kere kardan nasiplenecektir.. En son DEK yağışlarından Anadolu kısmı çok üzülmüştü.. Ben bu sefer Anadolu kısmının üzülmeyeceğini düşünüyorum..

YALNIZ BİR ENDİŞEM VAR.. BUNU DA HARİTALI GÖSTERMEM LAZIM:

resim

Bu harita yer basıncı haritası.. İzobarların birbirine yakın olması mükemmel.. Yalnız bu kırmızılar yüksek basıncı gösterir.. Tek korkum bunlar DEKlerimizi yemesin ve kuru soğuk yaşanmasın.. Umarım diğer verilere göre muhteşem olacağını tahmin ettiğimiz bantlar benim bu korkumu haksız çıkartır.. Yoksa gördüğünüz gibi İstanbul'un ne kadar şanslı olacağını korkumla tezat da oluşturan bu resim de apaçık gösteriyor..

Şahsen kar kalınlığı konusunda psikolojik olarak rakamların insanların gerdiğini düşünürüm.. Şöyle söyleyeyim her yer iyi bir şekilde etkilenirse en az kar yapan yerde bile en az ayağınız kara girer.. Yollar tutar.. Kardan adam yapar ve kar topu oynarsınız.. Bu da bize yeter ve artar bile..

Perşembe günü ise istikrarlı bir şekilde Balkanlar üzerinde gelip Anadolu'yu ve bizi saracak olan 1035 mb'lik yüksek basınç gözüküyor.. Ki bu da yağışa elveda demek..Bazı haritalar ise perşembe akşamına da yağışı dahil etmiş.. Daha çok vakit var.. Bekleyip göreceğiz.. Günlük değişimler zaten forumumuzda her daim yer alacak..

Yazımın sonunda hepinize keyifli bir sistem, mutlu bir yıl diler tekrardan Mevlid Kandilinizi kutlarım.

Sevgi ve saygılarımla..
Cevapla
Yazınız çok güzel olmuş Doğan Bey, fakat şu DEK olayı sizin de belirttiğiniz gibi hep sürprizli oluyor.

Aklımızda da hep bir 1987 kışıdır çıkmıyor.

87'nin %25'ini görse yeni nesil arkadaşlar o da yeterli olur bence.
Cevapla
Volkan Bey ben normalde 87'yi sadece yad ederim dile getirmem.. Ama son kaçırdığımız sistemi düşünün.. Bir de gelecek olanı.. Sadece birleşseydi ne olurdu hayal edin..
Cevapla
Alıntı:Volkan Bey ben normalde 87'yi sadece yad ederim dile getirmem.. Ama son kaçırdığımız sistemi düşünün.. Bir de gelecek olanı.. Sadece birleşseydi ne olurdu hayal edin..

Ah işte hep kaçırıyoruz ya yıllardır 100 km'lerle sistemleri.

Bu sebeple zaten artık model vs. bakmaktan vazgeçtim ben.

Birleşseydi efsane olurdu, ama bir türlü birleşmiyor.

İnşallah şu önümüzdeki sistemi yine milimetrik olarak kaçırmayız.

İstanbul için son dakikaya kadar temkinli olmakta faide var.
Cevapla
Doğan abi,eline sağlık.Harika bir yazı.
Cevapla
(02-01-2015, Saat: 13:29)Hakan Solbudak Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Doğan abi,eline sağlık.Harika bir yazı.

Estağfurullah dostum.. Eline su dökemeyiz. Senden daha çok öğreneceklerimiz var. Smile
Cevapla
(02-01-2015, Saat: 13:34)Doğan Elli Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(02-01-2015, Saat: 13:29)Hakan Solbudak Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Doğan abi,eline sağlık.Harika bir yazı.

Estağfurullah dostum.. Eline su dökemeyiz. Senden daha çok öğreneceklerimiz var. Smile

Estağfurullah üstad,benim de sizden öğreneceğim çok şey var.Saygılarımla Smile
Cevapla
Ankara bu sistemden ne kadar etkilenir?
Cevapla
Doğan abi eline diline sağlık Smile
Anlıyorum
Cevapla
(02-01-2015, Saat: 14:19)Tayfun Kocaaslan Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Doğan abi eline diline sağlık Smile

Sağol kardeşim Smile
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi