HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KARLI YILBAŞI
Bug 
Evet uzun süredir yoğun tartışmalar, uykusuz geceler sonucunda ve akdeniz çukurunda bir ileri bir geri çılgın atan alçak basınç alanı yüzünden rahat nefes alamadık. Ancak son noktayı koymanın zamanı geldi. 29 aralık pazartesi günü iç egeden karadenize tırmanacak olan alçak basınç alanının getireceği yağışlar ve kuvvetli lodos fırtınası ile uyanacağız. Yağış gün içerisinde İstanbul i genelinde etkili olduktan sonra gece saatlerinden itibaren karadenize çıkan trof dönüş hareketi ile Balkanlar'da bulunan soğuk havayı boğaz hattına kadar hızla indirecek. Sıcaklık düşüşü ile birlikte önce Çatalca, Silivri gibi semtlerde başlayacak olan kac yağışı 30 Aralık Salı günü il genelinde etkili olarak devam edecek. Kartal-Maltepe-Kadiköy gibi güney sahilerde sıcaklık oldukça sorun yaratabilir ve yağış daha çok sulukar olarak görülmesi muhtemel. Büyükçekmece-Bakirköy arasında soğuma daha etkili olacağından yağışlar daha çok kar şeklinde görülse de birikim olması için gece saatlerini beklemek gerekecek. 31 aralığa geçişte rüzgar fırtınaya yakın yıldız poyraz bileşenli eserek yağışları il genelinde yer yer tipiye cevirebilir. 31 aralık günü kar yağışı tüm gün zaman zaman yoğun olarak devam etse de 100 metre üzeri Rakımlı yerler örtü açısından daha şanslı. Yeni yılın ilk saatlerinde il genelinde yağışlar poyrazdan gün doğusuna meyledecek rüzgar sebebi ile karla karışık yağmur ve sulu kara dönebilir. Hatta anadolu yakasının sahillerinde yağmur etkili olabilir. 1 ocak günü sadece şehrin en yüksek noktalarında kar ihtimali var ancak değişimlere açık. 2 ocak cuma günü doğuya hareket edecek olan yüksek basınç Karadeniz'den gelebilecek sürpriz DEK leri yaratabilir.
Genel olarak baktığımızda kıyı semtler yağış ve sıcaklığın en uygun olduğu periyot olan 30 aralığı 31 aralığa bağlayan saatlerde 10 cm kar birikimi olabilir. Çatalca, Arnavutköy, Beylikdüzü, Bahçeşehir 20 cm i zorlar. Ümraniye, Beykoz taraflari 15 cm Kurtköy, Aydos tarafında ise 30 cm birikim oluşabilir.. 5-8 ocak tarihleri arasında çok daha etkili fırtına ve kar yağışları gelebilir takipte kalın. .
Mutlu,sağlıklı, kârlı ve KARLI bir yıl dileklerimle.
Orçun Bostancı
WhatsApp grubumuz yoktur
Cevapla
(29-12-2014, Saat: 00:01)Orçun Bostancı Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Evet uzun süredir yoğun tartışmalar, uykusuz geceler sonucunda ve akdeniz çukurunda bir ileri bir geri çılgın atan alçak basınç alanı yüzünden rahat nefes alamadık. Ancak son noktayı koymanın zamanı geldi. 29 aralık pazartesi günü iç egeden karadenize tırmanacak olan alçak basınç alanının getirecoluşanağışlar ve kuvvetli lodos fırtınası ile uyanacağız. Yağış gün içerisinde İstanbul i genelinde etkili olduktan sonra gece saatlerinden itibaren karadenize çıkan trof dönüş hareketi ile Balkanlar'da bulunan soğuk havayı boğaz hattına kadar hızla indirecek. Sıcaklık düşüşü ile birlikte önce Çatalca, Silivri gibi semtlerde başlayacak olan kac yağışı 30 Aralık Salı günü il genelinde etkili olarak devam edecek. Kartal-Maltepe-Kadiköy gibi güney sahilerde sıcaklık oldukça sorun yaratbilir ve yağış daha çok sulukar olarak görülmesi muhtemel. Büyükçekmece-Bakirköy arasında soğuma daha etkili olacağından yağışlar daha çok kar şeklinde görülsede birikim olması için gece saatlerini beklemek gerekecek. 31 aralığa geçişte rüzgar fırtınaya yakın yıldız poyraz bileşenli eserek yağışları il genelinde yer yer tipiye cevirebilir. 31 aralık günü kar yağışı tüm gün zaman zaman yoğun olarak devam etsede 100 metre üzeri Rakımlı yerler örtü açısından daha şanslı. Yeni yılın ilk saatlerinde il genelinde yağışlar poyrazdan gün doğusuna meyledecek rüzgar sebebi ile karla karışık yağmur ve sulu kara dönebilir. Hatta anadolu yakasının sahillerinde yağmur etkili olabilir. 1 ocak günü sadece şehrin en yüksek noktalarında kar ihtimali var ancak değişimlere açık. 2 ocak cuma günü doğuya hareket edecek olan yüksek basınç Karadeniz'den gelebilecek sürpriz DEK leri yaratabilir.
Genel olarak baktığımızda kıyı semtler yağış ve sıcaklığın en uygun olduğu periyot olan 30 aralığı 31 aralığa bağlayan saatlerde 10 cm kar birikimi olabilir. Çatalca, Arnavutköy, Beylikdüzü, Bahçeşehir 20 cm i zorlar. Ümraniye, Beykoz taraflari 15 cm Kurtköy, Aydos tarafında ise 30 cm birikim oluşabilir.. 5-8 ocak tarihleri arasında çok daha etkili fırtına ve kar yağışları gelebilir takipte kalın. .
Mutlu,sağlıklı, kârlı ve KARLI bir yıl dileklerimle.
Orçun Bostancı

Kagithanede yıkılacak abi 15 cm hobaaa Big Grin
Cevapla
Diye diye yağdıracan Kağıthane'ye şu kar'ı Smile
Cevapla
(29-12-2014, Saat: 00:23)emre sarıyer Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Diye diye yağdıracan Kağıthane'ye şu kar'ı Smile

Emre abi ama gerçekten sansliyim Allahım duydu sesimi
Cevapla
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YILBAŞI VE KAR... Orçun Bostancı 15 11,764 28-12-2014, Saat: 00:36
Son Yorum: atillaahmetalp

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi