HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2017-2018 KIŞ MEVSİMLİK HAVA TAHMİNİ
2017-2018 KIŞ MEVSİMLİK HAVA TAHMİNİ

Selamlar
Malum sonbahara girdik ve yağmurlar ile birlikte dolaplardan yağmurluklar ve uzun kollular yavaş yavaş çıkarılmaya başlandı.
Bizler gibi kış mevsimini ve doğal olarak kar yağışlarıyla soğuk havaları seven delilerin akıllarında bu sezon nasıl geçecek diye sorular belirdi.
Amatör meteorologlar harıl harıl veri ararken ben de boş durmadım ve biraz göz gezdireyim dedim ki bakmaz olaydım Smile
Öncelikle söylemeliyim ki bu erken tahminlerin tutarlılık oranları düşüktür çünkü daha OPI verileri gelmedi. Ekim ayının sonu ile birlikte Avrasya kar örtüsü yayılımına ve 500 HPA ortalamalarına tekrar bakmak gerekecektir.
Genel görünüm şu an için dominant izlanda alçak basıncının kuzeybatı Avrupa'da hakim olacağını öngörmekte.
resim
Yukarıdaki haritada bir kısrak başı gibi uzanan Avrupa ve Türkiye'nin iklimini domine edecek olan A ile gösterilmiş alçak basınç alanının baskılayacağı ve Y ile gösterilmiş Yüksek basınç alanının yurdumuza çok fazla sokularak zaman zaman durgun ve ılıman günler geçireceğimiz görülmekte. Bu söylediklerim Ocak ayı için geçerli.
Şubat ayı ile birlikte Sibirya yüksek basıncının güney-güneybatı yönünde salınımı öngörülmekte. Şubat Basınç örüntüsünün fotoğrafını 2. mesajda atacağım bir hatadan dolayı dosya yüklenilmiyor.
Şu anki görüntüde Aralık ayı ortalama üzeri yağışlı, ocak baskın olarak daha kurak ve ılık, şubat ayı ise sıcaklıklar mevsim normalleri altı ve yağışlar ortalamalarda görünüyor. Amatörlerde adettir tahmin yaparken gelecek kışın geçmiş yıllardaki hangi kışa benzeyebileceğini söylemek Smile
2017-2018 kişi için örnek vermek gerekirse 2010 kışına benzetiyorum. Hatırlayanlar o kışın batıda ve istanbul'da yaşayanlar için pek içaçıcı olmadığını bilirler ancak henüz veriler çok ham ve her şey bir anda değişebilir. Ekim ve Kasım aylarının verilerini beklemek gerekli.
Bol karlı ve fırtınalı bir kış diliyorum herkese.
Orçun BOSTANCI
WhatsApp grubumuz yoktur
Cevapla
2018 Şubat ayı 500 HPA ortalamasında sibirya yükseği göze çarpmakta. Bu da ukrayna üzerinden gelebilecek ve yer seviyesi sıcaklıkları oldukça düşük sibirya kökenli atak ihtimalini ortaya çıkarıyor
resim
WhatsApp grubumuz yoktur
Cevapla
@"Orçun Bostancı" hocam karadeniz avucunu yalar desene
Cevapla
(28-09-2017, Saat: 23:02)Hasan Köse Nickli Kullanıcıdan Alıntı: @"Orçun Bostancı" hocam karadeniz avucunu yalar desene
Sibirya etkin olursa şubat ayı Karadeniz için kar açısından şanslı olur. Veriler çok taze henüz, Kasım ayında yeniden değerlendiririz.
WhatsApp grubumuz yoktur
Cevapla
Teşekkürler Orçun.
Şahsen şubat ayında gelecek kışa çok sıcak bakmamakla birlikte, ocak sonu, şubat başı olacak salınımlar keyifli olabilir.
Cevapla
Eline sağlık Orçun abi. Şubat ayının ilk yarısında gelen kar; güzeldir, lezzetlidir. İkinci yarısında beklemeye kalkarsak ötelenir, bizi üzer, biz böyle gördük ve yaşadık Smile Aralık ayında gelen erken soğuk hava dalgasından hep tırstık, amma velakin geçen sene Aralık ayında erken geldi diye kendimizi rolantiye bağlayacakken ocak ayında sistem kaptık Big Grin Bekliyoruz, özlemle <3
Anlıyorum
Cevapla
Veriler çok ham olduğu için tam aksi yönde de değişiklik olabilir zaten Kasım ayında yeniden güncelleme yapacağım. Şu an görünen tablo can sıkıcı olsada Akdeniz kökenli cephe sistemlerinden etkileneceğiz, polar atakla çakışırsa 2004 tarzı bir kış neden olmasın Smile
WhatsApp grubumuz yoktur
Cevapla
Accu olsun iri jamstec olsun ve tum bildigimiz amator sitelerdeki arkadaslarimiz olsun en sıkıcı ve umutsuz kis tahmini.yinede emegenize saglik
Cevapla
İLMETEO kış tahmininde ülkemiz adına alçak basınç altında soğuk bir kış öngörüyor.
Cevapla
Accuweather kış tahminini ucundan gösterdi ve tahmin ettiğim gibi ILIK ve Kurak bir tablo çizmiş.
Patern Kasım ayında değişmez ise geçen seneyi mumla ararız
resim
WhatsApp grubumuz yoktur
Cevapla
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2019 İLKBAHAR TAHMİNİ Serkan Sezenoğlu 7 5,960 17-02-2019, Saat: 16:48
Son Yorum: Cem Rıdvan BAŞ
  2019 KIŞ TAHMİNİ Serkan Sezenoğlu 144 98,192 14-12-2018, Saat: 23:57
Son Yorum: Batuhan Özer
  2018-2019 SONBAHAR - KIŞ TAHMİNİ Serkan Sezenoğlu 140 103,336 11-10-2018, Saat: 11:39
Son Yorum: Yusuf Eski
  2018 YAZ MEVSİMLİK HAVA TAHMİNİ Serkan Sezenoğlu 10 7,487 26-05-2018, Saat: 08:06
Son Yorum: TC Tayfun Akcadag
Information 2018 İLKBAHAR MEVSİMLİK TAHMİNİ Ümit 4 4,139 01-05-2018, Saat: 19:48
Son Yorum: MuratOzkan

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi