HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

 • 1(current)
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • ..
 • 15
 • Sonraki 
Konuyu Oyla:
 • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
2018-2019 SONBAHAR - KIŞ TAHMİNİ
2018 Sonbahar ve 2019 Kış Tahmini başlığımız burası olacak.

Bu sonbahar ve kış nasıl geçecek ? 
2019 kışı nasıl geçecek ? 
Bu kış nasıl geçecek ? 
Bu sene kış nasıl geçecek 2019 ?
2019 kış tahmini
2019 kış tahminleri

Accuweather 2018 sonbahar Avrupa tahminini bugün paylaşarak, bu kış nasıl geçecek sorusunun cevapları hakkında biraz ipucu vermeye başladı. 


Ekim ortası  itibariyle artık direkt kışa yönelik mevsimlik tahminler açıklanmaya başlandığı için, bu başlıkta birleştirdiğimiz sonbahar - kış öngörülerini, artık direkt 2019 kış tahmini başlığı açarak değerlendirmeye başladık. Güncel yorumları buradan takip edebilirsiniz:

http://www.forumatmosfer.com/konu-2019-kis-tahmini.html

Daha önceki öngörülerimiz için aşağıdaki yazıyı ve diğer sayfalardaki yorumları okuyabilirsiniz... Öncelikle bu kış (2019 kışı) için, bizim için iyi olan cp (central pasific) el nino durumunun gelişme ihtimali var. Bu bol yağış anlamına gelebilir. Ancak la ninalı kışlarda da çok kötü bir istatistik yok. Tek başına belirleyici bir olay değil yani yine de. 

resim

resim


Kışa girişte pozitif nao emareleri de var. Bu da bizim için iyi sayılabilir. En azından negatife düşüşlerinde sistem alabiliriz. Hatırlayanlarınız varsa, geçen yılı İstanbul için genel olarak hep negatif indexde geçirdik ve genelde çok zayıf ve kar yapmayan sistemler aldık. Çünkü hep zayıf index hareketleri vardı. Geçen yılki çıkarımlarımızda nao'nun iniş çıkışlarından bir süre sonra ama zayıf ama kuvvetli sistemler geldiği konusunda defalarca haklı çıkmıştık. Sistem tarihlerini yaklaşık 10-15 gün önceden az çok kestirsek de, hemen hepsi en azından İstanbul'da doğru düzgün kar yapmadı. Nerdeyse kış biterken 1 martta görmüştük, zayıf da olsa kar yağışını. 

1987'den bu yana son 32 yılda İstanbul'da mart ayında kar yağan günlerle ilgili arşivimizi de, 1 mart 2018 tarihini de ekleyip, fotoğraf ve videolarla da belgeleyip, güncelledik :
http://www.forumatmosfer.com/konu-1987-2...unler.html

Forumumuzu yeni keşfedenler için, İstanbul'un meşhur kışları, Türkiye'nin en kapsamlı ve dev arşivi için:
http://www.forumatmosfer.com/forum-istan...ur-kislari


resim

Accuweather 2018 sonbahar tahminine gelirsek, genel olarak İtalya'dan Türkiye'ye kadar bizi fırtınalı bölgede göstermiş. Akdeniz' in alçak basınç pompalama sisteminin çalışıp, sonbaharı bol yağışlı geçirebileceğimize dair güzel emare ancak Karadeniz'in kuzeyinden Rusya'ya kadar kurak, Balkanlardan itibaren neredeyse kutuplara kadar genel olarak sıcak ve mevsim normallerinin üzeri tahmini, Trakyayı da biraz içine alacak şekilde az da olsa sıcak tarafta göstermesi, sonbaharın en azından ilk yarısında beklenen serinlemenin gelemeyeceğine dair emareler veriyor. Zaten aşağıda çevirisini yaptığım ayrıntılı açıklamada da, bol yağmurlu ve rüzgarlı gerçek sonbahar şartlarının bizim coğrafyamıza ekim, kasım aylarında geleceği belirtiliyor. En azından geçen yıl sonbahar tahminindeki gibi bizi sıcak ve kurak tarafta göstermemiş. 

Bizi stormy diye göstermesi yağış ve rüzgar, yani bol sistemli bir sonbahar için iyi. En azından, yazı rahat geçirmemizi sağlayan İstanbul'un doğal kliması poyrazın sonbaharda da çalışabileceğini gösteriyor. 
Accuweather geçen yıl kış tahmininde bildiğiniz üzere oldukça başarılıydı bizim topraklarımız için. 


Bildiğiniz üzere geçen yıl sonbahar için Accuweather bizi sıcak göstermişti. Nitekim Eylül ayını da yaz gibi geçirip, Basra ve Afrika'dan sıcak ataklar almış, ekim kasım aylarında da genel olarak mevsim normallerinin üzerinde ve yağışsız geçirmiştik. 

resim


Accuweather dünkü Avrupa sonbahar tahminini bugün ayrıntılandırmış.Elimden geldiğince türkçeye çevirdim. 

Batı Avrupa’nın büyük kısmı ve İngiliz Adalarında mevsim normallerinin çok üzerinde devam eden sıcaklıklar, oldukça sıcak bir yazdan sonra sonbaharda da devam edecek.

Sonbaharda da devam edecek sıcak ve kurak havalar yüzünden, İskandinavya'nın sonbahar  boyunca da orman yangınlarına karşı riskli bölge olmasına sebebiyet verecek. İtalya'dan Yunanistan'a kadar olan bölgede ise fırtınalı ve yağışlı havanın olabileceği tahmin ediliyor. 


İngiliz Adaları, Fransa ve Almanya'da Ekim ayında da yüksek sıcaklıklar devam edecek  

Mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar , yaz boyunca batı Avrupa'nın çoğunda etkili oldu. Bu sıcakların Ekim ayına kadar devam etmesi beklenirken, sıcaklıklar, Britanya Adaları'ndan Fransa ve Almanya'ya kadar normal seviyelerin çok üzerinde olmaya devam edecek.

AccuWeather Kıdemli Meteoroloji Uzmanı Alan Reppert, “Bu sonbaharda, sıcaklıklar bu bölgede normallerin yaklaşık 1-3 derece üzerinde olacak” dedi.

Fransa, Belçika, Hollanda ve Almanya genelinde mevsim normallerinde veya biraz daha üzerinde bir sapma tahmin edilmektedir. 

Kasım ayında yağışların İngiltere'den kuzey Fransa'ya ve batı Almanya'ya kadar daha sık görülmesiyle, sıcaklıklarda da gözle görülür bir düşüş bekleniyor.

Geç gelecek yağmurlar, son aylarda kuraklık koşullarıyla boğuşan bölgelere sadece serinlik değil, aynı zamanda çok ihtiyaç duyulan yağışı da getirecek  

En fazla yağış, batı İrlanda, kuzey İrlanda ve batı İskoçya'ya düşecek; ancak, İngiltere'nin tamamı Kasım ayı boyunca bol yağış alacaktır.

AccuWeather Meteorologu Tyler Roys, "Nehir seviyeleri yavaş yavaş yükselecek ve kuraklık özellikle Galler ve Batı İngiltere 'de azalacak" dedi.

"Bu sonbaharda rüzgâr fırtınaları için en büyük endişe alanımız Portekiz'den batı Fransa'ya kadar iken, bir ya da iki etkili fırtına Kasım boyunca İngiliz Adalarını da etkileyebilir" dedi.

Yağışlı bir kasım ayı, Paris, Brüksel ve Almanya-Köln'de de bekleniyor.

İtalya ve Doğu Akdeniz'in yağışlı ve fırtınalı hale gelmesi

İtalya, Yunanistan ve batıda Balkan Yarımadası'nın bazı kısımlarında yaz boyunca etkili fırtınalar ve yağışlar olurken, diğer yerler sıcak ve kuru bir yaz geçirdi.

Bu model, Ekim ayından Kasım ayına kadar, yağışlı ve fırtınalı hava öngörüyor. Eylül ayında sıcaklar devam ediyor. 

Fırtınalı hava sistemleri, İtalya ve Dinar Alpleri ile Adriyatik Denizi arasındaki Batı Balkan Yarımadası'nın komşu bölgelerinde artan bir sıklıkta olacak. 

Bu yağışlı havalar, mevsim ilerledikçe Yunanistan ve Türkiye’ye doğru genişleyecek, üzücü orman yangınlarına son vermekle birlikte özellikle son yıllarda orman yangınlarına maruz kalan bölgelerde, selle birlikte toprak kayması riskini de beraberinde getirecektir.

Roys, 
"Fırtınaların zarar verme riski en yüksek olan bölgeler İtalya ve Yunanistan arasında olacak."

Artan yağışlı havalar, bölgedeki sıcaklığı da mevsim normallerinin altına çekecektir. Eylül ayının normalden daha sıcak bir ay olması beklenirken, Ekim ayından Kasım ayına kadar sıcaklıkların mevsim normallerinin altına düşmesi bekleniyor.

İskandinavya'da yüksek orman yangını tehdidi ve kar yağışının az görülme ihtimali 

İskandinavya'nın bazı kesimlerinde, son 30-40 yılın bu yılki en sıcak yazı, birçok korkunç yangına da sebebiyet verdi. 

İsveç'te, yaz boyunca 50.000 dönümden fazla yanan ormanın yanısıra, mevsim boyunca kuraklık koşulları daha da kötüleşmiştir.

Bölgede orman yangınları riskinin sonbaharda da yüksek sıcaklıklar nedeniyle devam etmesi beklenmektedir. 

Roys, "İskandinavya'da bu yaz ve sonbahar boyunca kurak ve çok sıcak şartlar göz önüne alındığında, hasadın daha önceki yıllarda olduğundan daha az olmasını, ürünlerin az ve fiyatların yüksek olması bekleniyor." dedi.

Kar yağışı, mevsim normallerinden daha yüksek sıcaklıkların beklenmesi nedeniyle, Kasım ayından itibaren Oslo, Norveç, Stockholm ve Helsinki'de normalin altında olacaktır.

Portekiz, kuzeybatı İspanya ve batı Fransa'yı tehdit eden fırtınalar

Avrupa'nın çoğunu sonbahar mevsimi boyunca normalden daha kurak havalar beklerken, Portekiz'den batı Fransa'ya kadar olan yerlerde fırtına dönemleri görülebilir. 

Bu bölgeler, eylül ayından kasım ayına kadar çok sayıda etkili rüzgar fırtınası riski taşımaktadır.

Atlantik Okyanusu'ndaki tropik fırtınaların Eylül ve Ekim aylarında bu bölgeyi etkileme  riskini beraberinde getireceği ve ekim ayından kasım ayına kadar daha yöresel rüzgar fırtınalarının izlenmesi beklenmekte. 

Fırtına tehdidinin yanı sıra, batı Fransa ve İber Yarımadası'nda normalin biraz üstünde sıcaklıklar bekleniyor.

Kuraklık riski Doğu Avrupa için endişe verici 

Doğu Avrupa’nın bazı kesimlerinde yaz hiç bitmeyecek gibi görünecek ve önümüzdeki sonbaharda yüksek sıcaklıklar devam edecek.

Baltık ülkelerinden doğu Balkanlar ve Ukrayna'ya kadar olan kısımda Eylül ayından Kasım ayına kadar sıcaklar devam edecektir. Bu durum tarımı da olumsuz yönde etkileyecektir. 

Bölgede uzun süreli sıcakların yanı sıra, önümüzdeki aylarda kuraklık daha da yaygınlaşacaktır.

Kuraklık için en büyük risk Ukrayna, Moldova, Romanya ve Beyaz Rusya arasında olacak. Yağış, Kasım ayına kadar pek görülmeyecek. 

Sıcak ve kurak havalar, doğu Avrupa’nın yükseklerinde kasım ayına kadar kar yağışı ihtimalini de iyice zayıflatıyor.

Mevsimlik tahminler konusunda, geçmiş yıllar ve mevsimlere ait accuweather mevsimlik tahminlerine ulaşıp, yorumlar ve değerlendirmelerden, accuweather tahmin başarı yüzdesini kafanızda belirleyebilirsiniz. 

http://www.forumatmosfer.com/forum-mevsi...tahminleri
Orçun Bostancı 2018-2019 sonbahar- kış videolu ön tahmin:Bu gönderiye 2 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Beğen 1 Muhteşem
.
Cevapla
Sonbahara yaklaşmışken bu başlığın açılması elzemdi, eline sağlık abi. Accuweather’in bahar tahminleri kış tahminlerine göre daha tutarlı bölgemiz açısından. Ağustos ayının da yarısını bulmuşken daha detaylı incelemeler gelecektir. Bekleyip yaşayalım...
Bu gönderiye 1 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Beğen
Anlıyorum
Cevapla
Yavrum akdeniz bu sene sahne senin
Allah-u Azimüşşan
Cevapla
2019 kış tahminim videolu 1. Bölüm SmileWhatsApp grubumuz yoktur
Cevapla
Uzun zaman sonra yağışlı bir sonbahar yaşayacağız gibi görünüyor aşırı ısınan orta ve doğu akdenizin sonucu biraz da sanki ama yaşayıp görelim bakalım
Cevapla
Bu yaz sıcak ve yağışlı geçti. Sonbahar’da ılık zaman zaman serin ve yağışlı geçecek gibi. Kış için zaman uzun sonbahar’ı görmek lazım.
.
Cevapla
İstanbul'da sonbahar güzeldir. Özellikle de kışa yakın bölümü. Puslu hava, serin esen poyraz ve sprey şeklinde hafif yağmur, dökülen yapraklar Smile Düşününce bi ferahlık geldi.
Cevapla
Accuweather 2018 Sonbahar tahminini 'Avrupa' için yayımlamış,ben de bu verilere göre bir yorum yapayım.
Öncelikle diğer arkadaşların dediği gibi daha sonbahara bile girmeden kış tahmini yapmak için çok erken.Sadece gelen ilk verilere göre bir tahmin yapabiliriz.
Bu harita aynı geçen sene olduğu gibi Türkiye'nin Ortasından,Suriye,Irak vs gibi coğrafyayı kaale almamış aynı renkte göstermiş.Aslında Accuweather'in bir de Asya tahmini görmek lazım.
Elde ki veriye göre ise Sonbahar mevsiminde Akdeniz'in çalışacağı öngörülüyor fakat burada uzun vadede Serkan'ın endişesine katılıyorum,Rusya'nın kurak,Balkanların sıcak olması trendi kışında devam ederse tipik İzlanda'nın baskın olduğu kışlara dönebilirde.Bol bol yağmur,yağışın bir türlü kar değerlerine inemediği saç baş yolduran sistemler de alabiliriz.
Aslında sonbahar tahmini için güzel bir tablo vaad edilmiş.Bol atraksiyonlu,fırtınalı,yağışlı bir mevsim.Sonbaharın ortalarında yavaş yavaş kış ile ilgili daha sağlıklı fikirler elde edebileceğiz.
Son olarak şunu belirtmek isterim,Geçen kışın anasını ağlatan coğrafyalar bu yazın da anasını ağlattı.Yani eskilerin deyimiyle 'kış sert geçince yaz da sıcak geçti'
Türkiye'nin özellikle kuzey batı kesimlerinin yaz biterken bir kez bile Basra,Afrika'dan sıcak atağı yemediği bu yazı ben sıcak geçmiş olarak görmüyorum.Ortalamaların üzerinde geçmiş olabilir ama sıcak bir yazdı diyemem ben.İstanbul'un Karadeniz kıyılarında denize girmek için rüzgarın kuvvetli olmaması,havanın daha durgun olması gerekir.Aksi halde sıcak havada bile denize giremezsiniz.Çünkü rüzgar hem dalga boyunu yükseltir hem de RİP akıntıyı körükler.Bu sezon İstanbul'un Karadeniz kıyıları pek elverişli olmadı bu konuda.
Yazımı bitirirken accuweather sonbahar tahminine göre sıcak Eylül tezinin de çöpe gittiğini belirtmek isterim.Kısa ve anlamsız bir yaz mevsimi geride kalacak gibi görünüyor Bizler için.
''GULYABANİ VARDIR''
Cevapla
Eline sağlık Serkan abi güzel bir yazı olmuş. Yine her seneki temennimiz gibi bu sene de güzel bir kış geçmesi ümidi ile beklemeye geçtim Smile
Bu gönderiye 1 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Muhteşem
KEŞKÜL
Cevapla
Bu kış üstünde durmamız gereken konulardan birinin Güneş Aktivitesi olduğunu düşünüyorum. Bu kış ve 2020'de neredeyse dip yapacak. Güneş aktivitesinin dip yaptığı seneler sert kışlara denk gelmiş genelde. Üstüne birde hafif El Nino, doğulu QBO var. Endekslerde negatif olabilir. Daha her şey için çok erken ama bu kıştan ümidim var. En son yaptığım araştırmaya göre şu anda bu seneye giden en benzer seneler 1976 ve 1987 gibi duruyor. Kış yaklaştıkça her şey belli olur.
havaninotlari.com
Cevapla
  
 • 1(current)
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • ..
 • 15
 • Sonraki 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2019 İLKBAHAR TAHMİNİ Serkan Sezenoğlu 7 5,652 17-02-2019, Saat: 16:48
Son Yorum: Cem Rıdvan BAŞ
  2019 KIŞ TAHMİNİ Serkan Sezenoğlu 144 93,856 14-12-2018, Saat: 23:57
Son Yorum: Batuhan Özer
  2018 YAZ MEVSİMLİK HAVA TAHMİNİ Serkan Sezenoğlu 10 7,106 26-05-2018, Saat: 08:06
Son Yorum: TC Tayfun Akcadag
Information 2018 İLKBAHAR MEVSİMLİK TAHMİNİ Ümit 4 3,952 01-05-2018, Saat: 19:48
Son Yorum: MuratOzkan
  2017-2018 KIŞ MEVSİMLİK HAVA TAHMİNİ Orçun Bostancı 16 13,696 24-11-2017, Saat: 10:31
Son Yorum: Ümit

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi