HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

 • 1(current)
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • ..
 • 15
 • Sonraki 
Konuyu Oyla:
 • Toplam: 3 Oy - Ortalama: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
2019 KIŞ TAHMİNİ
2018-2019 KIŞ MEVSİMLİK TAHMİNİ


resim2019 KIŞI NASIL GEÇECEK? 

Konu etiketleri:
2019 kışı nasıl geçecek ? 
Bu kış nasıl geçecek ? 
Bu sene kış nasıl geçecek 2019 ?
Kar ne zaman yağacak? 
2019 kış tahmini
2019 kış tahminleri
2019 Nasa Kış Tahmini 
Accuweather 2019 Kış Tahmini 
Accuweather 2019 Avrupa kış tahmini
2019 Accuweather Asya tahmini 

2018-2019 KIŞ TAHMİNİ 

Şu ana kadar açıklanan accuweather, cfsjamstec, ecmwf, wsi, meteo france ve Avrasya kar örtüsü verilerine bakarak 2019 kış tahminine ilişkin yeni verileri, direkt 2019 kışına yönelik tahminleri değerlendirdiğimiz bu başlığa indirgemek durumunda kaldık. 

Daha önce iki mevsimi birlikte götürdüğümüz 2018-2019 Sonbahar kış tahmini başlığında, sonbaharın gidişatıyla birlikte kışa akseden verileri de zaman zaman değerlendirip, kışa ilişkin öngörülerde bulunmuştuk:

2018-2019 Sonbahar-Kış Tahmini :
http://www.forumatmosfer.com/konu-2018-2...hmini.html

Ancak artık sonbaharın ortalarına geldiğimiz bu günlerde kışa ilişkin daha ciddi tahmini veriler gelmeye başladığı için sonbaharı ayırıp, sadece bu kış tahmini konu başlığına geçme gereksinimimiz doğdu.

Şimdiye kadar açıklanan, Accuwheater ve Nasa tahmini de dahil olmak üzere bilimsel verileri ayrıntılarıyla irdeleyip, SONUÇ bölümünde atalarımızın yüzyıllara dayalı çıkartımlarını da ekleyip, 2019 kışının nasıl geçebileceğine dair öngörülerimizi belirtip, değerlendirmelerde bulunacağız...


2019 KIŞI NASIL GEÇECEK?

Artık gelenekselleştirmeye başladığımız, videolu kış tahminimiz de yayında. Yazımızı okumadan önce videomuzu da izleyebilirsiniz. 

2019 Kış Tahmini
Orçun Bostancı & Serkan Sezenoğlu

ACCUWEATHER 2019 AVRUPA KIŞ TAHMİNİ 

Accuweather'ın  kış 2019 tahminine göre ortaya çıkan tablo şöyle:

Accuweather Türkiye'ye rastgele veya nadir olarak fırtınalı demiş. Belli ki durağan bir kış olmayacak bu sene. Bol poyrazlı, karayelli karlı sistemler alabileceğiz belki de.. 1992 veya 2004 benzeri bir kış yaşamamız olası görünüyor.  

Kuzeyimizi soğuk deposu olarak göstermesi, mevsim normallerinin altında sıcaklıklarla bir kış geçirebileceğimizi gösteriyor. Asya tahmininde belki kuzeyimizi de bu bölgeye dahil edebilir ve bizi yine yeşil renkli fırtınalı tarafta gösterebilir. Göstermese de sorun değil, Karadeniz-Kırım civarına kadar gelen soğuklar illa ki güneye, bize de birkaç kaçak yapacaktır. Ama Sibirya, ama İskandinav yükseği, ama kutuptan polar ataklar yardımıyla bu kış bol bol karlı sistemler alabilme ihtimalimiz hayli yüksek bu tahmine göre...

Özetle Avrupa üzerine yüksek basınç oturacağı, batı Avrupa'yı sıcak tarafta bırakacağı ve kuzeyimizde sürekli bir soğuk hava deposu dolaşacağı görünüyor. Bu soğuk havanın güneye, yani bize, inmesi kaçınılmaz bir gerçek olacaktır. 

resim


resim

2019 ACCUWEATHER ASYA KIŞ TAHMİNİ 

Accuweather Asya tahmininde şu noktalara değinilmiş:


Bu kış Türkiye'den Suriye, Kuzey Pakistan, Güney Çin ve Güney Japonya'ya kadar sık sık gerçekleşmesi beklenen bir fırtına koridorunun oluşması bekleniyor.

Bu patern Akdeniz ve Karadeniz havzasından Himalayalara kadar sürekli yağmur ve dağlık bölgelerde görülecek kar yağışlarına sebebiyet verecek bir döngüye sebep olacak. 

Fırtınalar alışılagelmemiş yerlerde, ani su baskınlarına ve yerel yoğun kar yağışlarına sebebiyet verebilir

Soğukların güneye kadar inme ve Lübnan , Suriye, İsrail, Ürdün ve Kuzey Irak'ın bazı noktalarına ocak ve şubat aylarında kar yağma olasılığı yüksek. 

Bu patern Türkiye'den kuzey İran'a kadar mevsim normallerin altında sıcaklıklara sebebiyet verebilir.

Fırtınalı havalara ilave olarak zaman zaman kuzeyden salınımlarla gelecek soğuklar Türkiye'de Karadeniz kaynaklı deniz etkili ağır kar yağışlarına (dek) sebep olabilir. Özellikle de dağlık kesimlerde.


resim


JAMSTEC 2019 KIŞ TAHMİNİ

Jamstec, Aralık-Ocak-Şubat 2019 kış ayları tahmini ortalama sıcaklıklarını mevsim normallerinin neredeyse 1 derece üzerinde öngörmüş Türkiye için. Aslında Sibirya bölgesi ve orta Amerika dışında dünyanın neredeyse tamamını sıcak tarafta göstermiş. Bu, dünyanın 2000'li yıllardaki genel ısınma trendiyle de örtüşüyor aslında. 

1880-2017 YILLARI ARASI KÜRESEL SICAKLIK ANAMOLİSİ GRAFİĞİ:
Animasyon, NASA'nın Küresel Modelleme ve Asimilasyon Dairesi tarafından yapılan analizinin sonucunda, 1880 yılından bu yana her ay için dünya sıcaklık anomalilerini göstermektedir .

Özellikle 1950 yılından itibaren sanayileşme, nüfus artışı ve şehirleşmeyle birlikte, sıcaklıklarda belirgin anamoli artışı göze çarpıyor. 

Bu süreçte Türkiye'de iklim değişikliğini incelediğimiz konuyu aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. 

Türkiye İklimi:
http://www.forumatmosfer.com/forum-turkiye-iklimi

Jamstec kış tahmini, karlı ve soğuk kış beklentisi olanlar için moral bozucu olsa da, mevsim normallerinin üzerinde geçen kışlarda da pekala uygun basınç dizilimleriyle, soğuk ve yağışın çakışmasıyla karlı sistemler alabileceğimiz unutulmamalı. Ayrıca bu modelin kasım ayındaki son güncellemeleri daha net fikir verecektir. 

resim
Jamstec 2019 kış tahmini yağış öngörüsü de oldukça can sıkıcı görünüyor. Çünkü mevsim normallerinin altında bir yağış beklentisi var. Bol sistemli bir kış beklentisi için Akdeniz’in çalışarak, alçak basınçlarla yağış üretmesi ihtimalini, jamstec'in bu kurak kış beklentisi elbette sekteye uğratacak gibi görünüyor. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi kasım ayı verileri ve güncellemeleri beklenmeli yine de. 

resim

Edit: Jamstec Aralık ayı güncellemesi soğuk ve karlı bir kış adına harika çıktı. Hem normallerden soğuk  mavi ile gösterilen taraftayız, hem de yağışlı. 

resim

2019 AVRASYA KAR ÖRTÜSÜNDE SON DURUM VE KIŞA ETKİSİ 

Kar örtüsünün fazla olması, radyatif soğuma yoluyla yer seviyesini ciddi miktarlarda soğutuyor. Bu soğuma ise o bölgede bir yüksek basınç oluşmasına sebebiyet veriyor. 
Bilim adamları bu konudaki çalışmalarıyla, Avrasya kar örtüsüyle arctic salınım (AO) arasında çok büyük yüzdeli oranda korelasyon olduğunu ispatlamış durumda. 
Şöyle ki, avrasya kar örtüsü ne kadar çok artarsa AO o kadar negatife meylediyor. 
AO ne kadar negatif olursa, Trakya hariç Türkiye'nin geri kalanında kış sıcaklık ortalaması o kadar yüksek oluyor. Trakya'da AO indeksiyle sıcaklık arasında, done olacak belirli bir korelasyon yok. 
Yani Avrasya'da aşırı kar örtüsü demek, aşırı negatif AO ve Türkiye'nin büyük çoğunluğu için ılık bir kış demek. 
Yağış konusunda ise tam tersi bir korelasyon var. Bu sefer AO'ya bakarak yağış konusunda en fazla Trakya ve Marmara bölgesi için net konuşabiliyoruz. Ne kadar negatif AO, Trakya ve Marmara'da o kadar bol yağış demek. Bu, Marmara hariç Türkiye'nin genelinde ise daha az kar yağışı demek oluyor. 

Özetle, Avrasya kar örtüsü, AO indeksi korelasyonuyla,  kış öngörülerinde sıcaklık bakımından Türkiye'nin doğusunu, yağış bakımından batısını ilgilendiriyor. 

Bu konuyu ayrıntılarıyla aşağıdaki linkte incelemiştik. 

Avrasya kar örtüsünün kışa etkisi:
http://www.forumatmosfer.com/konu-avrasy...tkisi.html

Geçen yıl kar örtüsü oldukça fazlaydı ve genel olarak kış mevsimini negatif veya aşırı negatif AO ile geçirdik ve doğru düzgün sistem alamadık..

28 Şubat - 1 Mart 2018 Sistemi:
http://www.forumatmosfer.com/konu-27-28-...stemi.html

Bu yıl ise Avrasya kar örtüsü geçmiş yıllara oranla oldukça az miktarda seyrediyor. Grafikte Ekim ayının 13'ü itibariyle siyah çizgi, son 10 yılın en alt seviyesinde. 

resim

Avrasya kar örtüsünün ortalamanın altında ilerlediği ekim aylarının ardından gelen kışlarda, pozitif veya nötre yakın AO ile, ülkemizin, Trakya hariç(Belirgin korelasyon yok çünkü) , kışı, mevsim normallerinin daha altında ve soğuk geçirme ihtimali daha fazla olmaktadır.

Dolayısıyla şu ana kadarki Avrasya kar örtüsü verileri, karlı bir kış beklentisi için şimdilik olumlu yönde ilerlemekte. Yine de ay sonu verileriyle daha net şeyler konuşabileceğiz. 


NOT:

31 Ekim tarihli son güncellemede Avrasya kar örtüsünün ay başındaki değerlere göre oldukça arttığı gözleniyor. Bu durumda belli ki AO indexinin kışın nötre yakın pozitif veya nötr civarında dolaşacağı gözleniyor. Yani aşırı negatif veya pozitif gibi sistem almamızı zora sokacak şartları sağlamayacağı görünüyor.

resim

resim

2019 NASA KIŞ TAHMİNİ

İlk olarak 15 Eylül tarihinde iklimbilimci Ned Nikolov, 18 ay icinde küresel sıcaklığın, 1981-2010 ortalamasının altına düşerek, dünyanın genel bir soğuma trendine gireceğini öngörmüştü. En son 2012 ocak-şubatta eksiye değerlere geçtiğimiz bu öngörünün doğruluğunu test etmek için bizlere  güzel bir fırsat sunmuştu. 

https://twitter.com/NikolovScience/statu...78144?s=19

Sonrasında Eylül ayının sonlarında Nasa'dan Martin Mlynczak:  ''Atmosferin termosfer tabakasındaki soğumayla, 2019 ocak ayı başında soğuk uzay dönemi çağına giriyoruz.Şu anda normalden 10 kat fazla soğuk olan termosferdeki soğumanın, en alt tabaka olan troposfere de yansıması bekleniyor'' açıklamasıyla, geçtiğimiz haftalarda verdikleri abartılı haberlerle, Türkiye'deki yazılı ve görsel basınla, sosyal medya hava tahmin hesapları 2019 kışına dair mevsimlik tahminlerin ilk fitilini ateşlediler. 

Nasa 2019 kış tahmini olarak sunulan haber içeriğinin orjinali :
https://www.iceagenow.info/headed-for-sp...scientist/

resim

Aşağıdaki grafikte, atmosferin üst katmanlarından termosferdeki belirgin sıcaklık düşüşü göze çarpıyor. 

resim

  Aslında söylenmek istenen şey, termosfer seviyesinde şu an belirgin bir soğumanın olduğu ve bu durumun alt atmosfer tabakalarından troposfere de yansıması beklenerek, soğuk uzay çağı olarak adlandırılacak olması. 

Aşağıdaki grafikte ise asıl önemli nokta olan, termosfer tabakasındaki bu soğumanın, atmosferdeki en alt tabaka ve yeryüzüne en yakın olan troposfer tabakasına bu soğumanın nasıl yansıdığı görülüyor.

resim

Grafikte 80'li yıllardaki negatif değerler çok bariz bir şekilde görünüyor. 90'ların başı ve sonu, 2008 ve 2011-12'de de çok kısa süreli düşüşler olmuş. Sonra yine aşırı artış olmuş traposfer seviyesinde. 

Grafikteki mavi noktalar ayları, kırmızı çizgi ise o yılki 12 ayın sıcaklık ortalaması. Yani bazı aylar ortalamaların çok üzerinde sıcak geçerken, bazı aylar mevsim normallerinin altında kalmış olabilir ama sonuç olarak yılın ortalaması yüksekte  yani mevsim normallerinin üzerinde kalmış olabilir.

Dolayısıyla bu grafik geçmiş kışların ortalama sıcaklık değerleri değil, bütün yıla ait ortalama sıcaklık değerlerini gösteriyor . Buna bakarak sadece geçmiş kışlar hakkında bir değerlendirme yapamayız. 

Asıl olarak grafikten okumamız gereken ise, önümüzdeki yıllarda genel bir soğuma trendine doğru yol aldığımız gerçeği. Küresel ısınma verilerinden dolayı, bu trend 80'lerdeki gibi geniş çaplı olmayacaktır çok büyük ihtimalle. Belki  
önümüzdeki bir kaç yılın kışına bu soğuma trendi yansıdığında grafikte görünen 2012 yılı gibi nispeten daha iyi kışlar geçirmemizi de sağlayabilir ama sonrasında yine ısınma trendi yansıyacaktır grafiğe çok büyük ihtimalle , tıpkı 2010'lu yıllardaki gibi. 

Sıcaklıklar ne kadar mevsim normallerinin üzerinde olursa olsun, bu demek değildir ki uygun basınç dizilimleriyle sağlam bir sistem alamayacağız. 

Örneğin bu grafiğin tavan yaptığı 6-11 ocak 2017 tarihlerinde İstanbul'da bazı ilçelerde neredeyse 1 metreye yakın kar görmüştük:
http://www.forumatmosfer.com/konu-6-11-o...stemi.html

Yine 17-19 Şubat 2015 tarihinlerinde de hatırı sayılır kar yağışları almıştık:
http://www.forumatmosfer.com/konu-17-19-...ur-ki.html

ECMWF 2019 KIŞ MEVSİMLİK TAHMİNİ 

resim

Avrupa Orta Vadeli Tahminler Merkezinin (ECMWF) yaptığı mevsimlik tahminlere göre, 2018-2019 kışında, Doğu Karadeniz mevsim normallerinin oldukça üzerinde sıcak, batı kesimler ise mevsim normallerinde ve az üzerinde sıcaklıklarla geçecek. 


resim


Ecmwf 2019 yağış tahminine bakarsak ise, önümüzdeki Kasım, Aralık ve Ocak aylarında Sibirya yüksek basıncının ve Orta Akdeniz siklonlarının daha aktif olacağı öngörülüyor. 

Bu sinoptik tahminine göre, yurdumuzun güney ve güney doğusunda, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da ortalamalara göre daha yağışlı bir kışın olacağı ve doğu bölgelerin daha sıcak bir kış geçireceği  diğer yerlerin ise normaller civarında sıcaklık ve yağışla bir kış yaşayabileceği yorumlanabilir..

Tekrar hatırlatmakta fayda var. Mevsimsel tahminler genel ortalamalar üzerinden yapılır. Genel itibariyle sıcak geçen bir kış içerisinde aşırı soğuk bir veya bir kaç sistem veya normal olarak nitelenen bir kışta da aşırı sıcak ve soğuk günler de olabilir.

CFS 2019 KIŞ TAHMİNİ 

National Centers for Environmental Prediction (NCEP)

The Climate Forecast System (CFS) 
resim

Cfs, doğu Karadeniz'i mevsim normallerinde, hatta maviye boyayıp mevsim normallerinin daha da altında bırakmış.Bu görüntüye göre doğu Karadeniz bol kar alabilir.

Bu arada ABD, en önemli uzun vade tahminleri Cfs'den alıyor. 

Bu da ay ay ayrıntılı Avrupa tahminleri :
resim

Daha ayrıntılı tahminde görünen, Kasım,  Aralık ve Ocak aylarında özellikle İstanbul'u ve doğu Karadenizi hep maviye boyamış ve soğuk tarafta bırakmış. 

ACCUWEATHER KANADA VE KUZEY AMERİKA 2019 KIŞ TAHMİNİ 


Accuweather kuzey Amerika ve Kanada ayrıntılı tahminine göre, bu kış için beklenen, arctic salınımların daha fazla olacağı, daha soğuk ve kar yağışlı bir Kanada. 

resim


Bu da Accuweather'ın geçen yılki tahmini:

Geçen yıl ortalama bir soğuk vermişti Accuweather. 

resim


METEO FRANCE 2019 KIŞ TAHMİNİ 

resim

Meteo France 2019 kış mevsimlik tahmini de jamstec'e benzer, mevsim normallerinin üzerinde, sıcak bir kış tahmininde bulunmuş. Yaklaşık mevsim normallerinin 0.5-1 derece üzerinde. Çok takip ettiğimiz bir veri olmasa da, yakın zamanda paylaşılan tahminlerden biri olduğu için bahsetmek istedik. 

Accuweather ABD 2019 Kış Tahmini

Bu arada Accuweather, ABD kış mevsimlik tahminini açıkladı.

resim
 
ABD'nin doğu kıyıları geçmiş yıllara göre nispeten daha ılık görünüyor.Bu bizim için güzel sonuçlar doğurabilir.Malum önceki senelerden yaşadığımız tecrübelere göre oralara soğuk inmeye başladı mı, iş kısır döngüye giriyordu. Ayrıca bu yıl orta Amerika'yı soğuk ve karlı tarafta gösterdiler. Orta Amerika'ya sistem inmesi demek, İzlanda'da Yüksek Basınç aktif demek. Bu da bize sistem demek. Geçen yılki tahmin ise şöyleydi:

resim


Kanadalı çiftçilerin yıllık hazırladığı, 2019 Çiftçi Takviminde (Farmers' Almanac), bu yıl Kanada'da Şubat 2019'da eksi 40 ila eksi 45 dereceye kadar hava sıcaklıklarının görüleceği tahmin ediliyor. 

https://m.mynet.com/bu-kadarini-onlar-bi...0104441700

Bu çiftçi almanaclarının daha önce yaşanmış (1816'da ) çok ilginç hikayesini şu yazımda anlatmıştım:

1816 YAZSIZ GEÇEN YIL :
http://www.forumatmosfer.com/konu-1816-y...n-yil.htmlWSI EKİM-KASIM-ARALIK AYI MEVSİMLİK TAHMİNİ 

Bir IBM Hava Durumu Şirketi, WSI de önümüzdeki ayları mevsim normallerinin üzerinde ve sıcak geçireceğimizi öngörmüş. 

resim
Ekim
 • İskandinav bölgesi - normalden daha sıcak

 • İngiltere - Normalden daha sıcak

 • Kuzey ve güney yarımküre - normalden daha sıcak

 • Güneydoğu Avrupa (Türkiye) ve Güney Kore hariç

 • İskandinav bölgesi - normalden daha sıcak
Kasım
 • İngiltere - Normalden daha sıcak

 • Kuzey yarımküre- normalden daha sıcak

 • Güney yarımküre -  Iberia hariç normalden daha serin
Aralık
 • İskandinav bölgesi - Norveç dışında, normalden daha sıcak

 • İngiltere - Normal ama güneyden daha sıcak, kuzeyden daha serin

 • Kuzey ve güney yarımküre

 • normalden daha sıcak
Orçun Bostancı 2019 Kış Tahmini İlk Öngörüleri:

Forumumuzun kurucularından Orçun Bostancı'nın da 2019 kışına dair ilk öngörüleri şöyle :

Türkiye Geneli 2019 Kış Tahminim ;  İskandinavya civarlarında yüksek basınç hakimiyeti, Akdeniz havzasında ise Atlantikten inen alçak basınç depresyonları. Bol bol yağış, mevsim normallerinin üzeri sıcaklıklar fakat kuzeyden daha sık soğuk hava salınımları ve daha fazla KAR. Kısacası benim öngörüm 2004 kışına benzer bir snoptik görünüm var. Basınç dizilimleri zaman zaman hem Akdeniz üzerinden hem kutuplardan aynı anda gelecek sistemleri Balkanlar üzerinde çarpıştırabilir.


resim

Bu sezon AO ve NAO verilerine göre beklenen muhtemel basınç dizilimleri ortalaması. Geçmişte efsanevi 1954 ve 1985 kışları ile aynı paterndeyiz. Ekim sonu detaylı kış tahmini yapacağım. 

Ahmet Ustaoğlu 2019 Kış Tahmini İlk Öngörüleri:

Yine forumumuzun kurucularından Ahmet Ustaoğlu ise 2019 kışı öngörüsünde şunları söyledi;

Kuzey Atlantik okyanusunun sıcaklık değerleri Ağustos ayından bu yana 1 derece kadar düşerek  Grönland çevresi mevsim normal sıcaklık değerlerine inmiştir. Doğu Amerika Kıtasının kıyılarının anormali 1,5 derecede seyrediyor. 
Şu anki sıcaklıklara göre konuşursak, zayıf El Nino hadisesi sınırında.

Ancak kuzey Pasifik okyanusunda sıcaklık değerlerin de herhangi bir değişiklik olmamasına karşı Bering boğazında ki SST Anormali sıcaklığı +4,5 derece olarak uç noktaya yükselmiştir.

Sibirya üzerindeki soğuk hava, Pasifik okyanusunda tepki olarak oluşacak Alçak Basınç alanları kurtarmak için sürekli salınmalar olacak.

Accuweather Amerika kış tahmininden ve orta Amerika'ya sistem inmesi İzlanda üzerinde Yüksek basınç alanı oluşması tezinden yola çıkarsak;

Pasif İzlanda, İskandinav üzerinde oluşacak Yüksek Basınç alanı ile Sibirya dan sağlam bir sistem indirme potansiyeli (hatta blokajlı) olan bir sezon olabilir.

10 hPa Sıcaklıkları 15 gün içerisinde -72 derecelere çıkarak mevsim normalleri altına iniyor. Bu da alt seviyelerin daha da erken soğumasına işaret.

Bu mevsimdeki Pasifik'teki tayfunların çokluğu aslında kış mevsimi için sevindirici veriler sunarken, son günlerde tekrar ibrenin Atlantik okyanusuna ve ABD'ye kasırgalarla dönmesi İzlanda'yı azdırabileceği korkusuyla Ahmet'i de ürkütmeye başladığı söylenebilir. 


(En son Michael kasırgası çok yıkıcı oldu. Son 50 yılın karaya girme hızı en hızlı kasırgası oldu. 1 knt farkla cat4'de kaldı. 919 mb alçak basınç ile son yılların en derin alçak basıncı rekorunu kırdı.)


Türkiye ve dünya üzerindeki hava olaylarını instagram veya twitter hesaplarımızdan anlık takip edebilirsiniz. 

www.instagram.com/forumatmosfer

www.twitter.com/forumatmosfer 

ENSO ENDEXİ
EL NİNO-LA NİNA

resim


Son güncellemelere göre kış aylarını büyük ihtimalle zayıf el nino şeklinde geçireceğiz. Bu doğrultuda önceki yıllara göre ülkemizde bu kışbiraz daha yağış ihtimalinin fazla olabileceği söylenebilir ancak, el nino veya la ninalı kış mevsimlerinde sert veya zayıf geçecek kış tahminlerine ilişkin belirgin bir korelasyon yok. Zayıf veya kuvvetli la ninalı zamanlarda da, el ninolu zamanlarda da gayet tatmin edici kışlar da olmuş, berbat geçenler de. 

Bu yılki batılı QBO beklentisi ve geçmiş yıllarla sinoptik karşılaştırması yapıldığında en çok 1990-91 kışıyla benzerlikler taşıdığımız söylenebilir. Batılı QBO'larda genelde batı Avrupa kış bakımından daha şanslı oluyor .

Aralık 1990, ilk hafta sonlarında İngiltere'nin orta bölgeleri için kayda değer bir kar fırtınası yapmış. Ocak 1991, fırtınalı bir başlangıçtan sonra tüm Avrupa'da oldukça soğukmuş. Şubat 1991, ilk haftanın sonunda kar yağışlı ve aşırı derecede soğuk geçmiş batı Avrupa'da. 


MJO ENDEKSİ 

Mjo endeksine bakarak önümüzdeki haftalarda neler olabileceğininin tahminine dair yazıyı daha önce paylaşmıştık. 

http://www.forumatmosfer.com/konu-bir-uz...deksi.html


Kısa ve orta vadede bize ışık veren mjo endeksine göre şu an faz2'deyiz. Geçtiğimiz haftada coğrafyamızda tipik bir Rex Block paterni etkili oldu . Ülkemizde konumlanan yukarı seviye alçak merkezi ve kuzeyinde konumlanan yüksek  basınç merkezi uzun süre yerini korudu ve blokajda kaldı. Alçak merkeze bağlı olarak hafta boyunca yer yer yağışlar da görüldü. 

Mjo faz endeksi önümüzdeki hafta 8'e doğru yol alıp,  Avrupa kuzeyindeki yüksek basıncın üzerimize doğru genişlemesiyle nispeten sakin bir hafta geçirmemizi sağlayacak


Sonraki hafta ise faz1'e doğru yönelip, AO'nun negatife doğru yönelmesiyle Ekim son haftasında sistem almamızı sağlayacak. Yani Ekim son hafta büyük ihtimalle soğuk ve yağışlı geçecek. 


Sonrasında ise faz1'deki hareketi belirleyici olacak. Kasım ilk yarısının da yüksek basınç hakimiyetinde ve yağışsız geçme ihtimali var. Ancak yine de bunu konuşmak için erken. 


resim


SONUÇ


Konuyu özetlersek, Accuwheater kuzeyimizi soğuk tarafta gösterip, bizim fırtınalı, zaman zaman Karadeniz etkisiyle oluşan yoğun kar yağışları etkisi altında olabileceğimizi belirtmiş.CFS de mevsimlik tahmininde bizi soğuk tarafta bırakmış ve özellikle doğu Karadeniz'de kış şartlarının ağır olabileceğinin ve bol bol (DEK) deniz etkisiyle kar sağanaklarını alabileceğimizin işaretlerini vermiş. 

Jamstec, meteo france ve Ecmwf 2018-2019 kış mevsimlik tahminleri ise genel olarak ülkemizi,  mevsim normallerinin üzerinde ve sıcak tarafta gösteriyor. Yağış tahmininde ise genel olarak kurak tarafta kalıyoruz. Avrasya kar örtüsü verileri ise şimdilik, daha çok karlı ve soğuk bir kış için güzel veriler sunmakta. Bunun yanısıra eğer kasım ayında Avrasya kar örtüsü Balkanlar-Kafkaslar boyunca ilerlerse soğuk bir kış geçirme ihtimalimiz de artar.

Kasım sonu oluşabilecek PV(polar vortex) deki yer değişim ile -AO patern oluşabilir,  ki eğer geçen seneki gibi aşırıya kaçan negatif NAO oluşmaz ise Aralık ayı başında güzel sistemler alabiliriz...

Bu kış da, son senelerde olduğu gibi başrol oyuncuları Azor Yükseği ve İzlanda Alçağı olacak. Sibirya Yüksek Basıncı’nın bu kış sahne alması da mümkün ancak daha net bir şey söyleyebilmek için Kasım ayını beklemeliyiz.

Mevsim normallerinin üzerinde sıcak ve kurak bir kış geçireceğimiz tahmininde bulunan bilimsel verilerin aksine, atalarımızın yüzyıllara dayanan öngörü ve çıkartımlarına bakarsak ise, beklentimiz bu kışın sert geçeceği ve bol kar yağışı görebileceğimiz yönünde. Örneğin kavak ağaçları yapraklarını üstten döktüğü zaman o kışın sert geçmesi beklenirmiş. Nitekim kavak ağaçlarının geçen yıl yapraklarını alttan döktüğüne şahit olmuş ve ılık bir kış geçirerek bunu bir nevi test etmiştik. Bu sene ise yaprakların üstten döküldüğüne şahit olduk. Yine palamut balığının bolluğunun, sert ve bol karlı geçecek kışa delalet ettiği söylenir. Bu sene o da bol. Benzer şekilde ayva ağaçlarının bol meyve vermesi de, o kışın sert geçeceğine dair istatistiksel olarak atalarımıza done olmuş. Bu yıl ayva da bol miktarda var. 

Yine bilimsel verilere dönecek olursak;
Jamstec için kasım ayı güncellemeleri beklenmeli, Ecmwf mevsimlik tahminleri genelde pek itibar edilecek türden olmuyor. Belirgin ve başarılı bir uzun vade tahminini hatırlamıyorum. Yine de yabana atmamak lazım. Avrasya kar örtüsü için de ay sonu verileriyle tekrar bir değerlendirme yapılmalı.(Yazının içerisinde güncellendi) 

Avrupa'da bugün gerçekleşen sıcaklık anamoli grafiğine bakarsak, mevsim normallerinin oldukça üzerinde sıcaklıklarla sonbaharı geçiren ülkelerin çokluğu göze çarpıyor. Bunun tezahürü bakalım atmosfere hangi şekilde olacak? 

resim

Özellikle Fransa ve İngiltere'de Ekim ayı sıcaklık rekorlarının kırıldığı bu günlerin ardından, atmosferin sıcak-soğuk dengesinin gereği, modellere de yansıyan bu ay sonundaki soğuk salınım ihtimalinin gerçekleşip, gerçekleşmeyeceği ve nereleri kapsayacağı merak konusu. Kışın bu döngü ve ısrarın devamı için sonbaharın sonlarında da olsa bu tarz ataklarla  ortalamaların altında soğuk günler geçirmemiz çok önemli


resim

Yine tekrar edecek olursak, mevsim normallerinin altında veya üzerinde sıcaklık ve yağış tahminleri, uygun basınç dizilimleriyle sağlam bir kaç sistem alıp, alamayacağımızı bize açıklamaz. Sadece bu ihtimallerin daha fazla gerçekleşme oranının fazlalığını bize açıklar. Fala inanma, falsız da kalma tabiri gibi, mevsimlik tahminlere pek itibar etmeyin ama mevsimlik tahminsiz de kalmayın Smile 

Son yıllardaki verilere bakarsak, Türkiye’nin daha sıcak, daha az yağış alan ve daha yüksek buharlaşmanın olduğu bir iklim ile karşı karşıya olduğunu ifade edebiliriz.

Bilim çevreleri ve kamu kuruluşları, küresel iklim değişikliğinin Türkiye'de de meteorolojik doğal afetlerin hem sıklığını hem de etkisini artırma riski olduğunu belirtiyor. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü(MGM) , dünya genelinde “küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle, meteorolojik, iklimsel ve hidrolojik afetlerin oluşum sayılarında ciddi artışlar olduğunu” ifade ederken, Türkiye’nin 6. Ulusal İklim Değişikliği Bildirimi’nde ise tümTürkiye’de sıcaklıkların yükselmekte, yaz günleri ve sıcak gün sayısının artmakta ve tüm meteorolojik istasyonlarda toplam yağışlarda azalma olduğu ortaya konuluyor. 

Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda, yakın zamanda yaşadığımız, araçların camlarını kıran dolu yağışlarını oluşturan konveksiyonel yağışların artması, sel ve su baskınlarına yol açan şiddetli yağışlar, 6-9 ocak 2017'deki gibi 1 metreyi bulan kar yağışlarının görülmesi, Akdeniz ve Ege'de görülen medicane tarzı tropical fırtınaların devamı gibi extrem hava hadiselerini daha sık görürsek şaşırmamamız gerekiyor. 

Umarım gelecek yılları sadece geçmişte yaşanan meşhur kışları okumak ve yadetmekle geçirmeyiz.
 
İSTANBUL'UN MEŞHUR KIŞLARI :
http://www.forumatmosfer.com/forum-istan...ur-kislari

DÜNYA TARİHİNDE İZ BIRAKAN METEOROLOJİK OLAYLAR:
http://www.forumatmosfer.com/forum-dunya...ik-olaylar

Artık gelenekselleştirmeye başladığımız, videolu kış tahminimiz yayında. 

2019 Kış Tahmini
Orçun Bostancı & Serkan SezenoğluDİĞER YAZI DİZİLERİM:
**********************

İSTANBUL'UN MEŞHUR KIŞLARI:
http://www.forumatmosfer.com/forum-istan...ur-kislari

1929 KIŞI - BOĞAZDA BUZ ÜZERİNDE İNSANLARIN FOTOĞRAF ÇEKTİRDİĞİ EFSANE KIŞ
http://www.forumatmosfer.com/konu-1929-k...e-kis.html

UNKAPANI KÖPRÜSÜNÜ 4 PARÇAYA AYIRAN MEŞHUR 1936 KIŞI
http://www.forumatmosfer.com/konu-unkapa...-kisi.html

1954 KIŞI VE BOĞAZI KAPLAYAN BUZ KÜTLELERİ
http://www.forumatmosfer.com/konu-1954-k...eleri.html

1957 KIŞI - İSTANBUL
http://www.forumatmosfer.com/konu-1957-k...anbul.html

İSTANBUL, EDİRNE VE AVRUPA'YI FELÇ EDEN MEŞHUR 1963 KIŞI
http://www.forumatmosfer.com/konu-istanb...-kisi.html

1966 KIŞI - İSTANBUL
http://www.forumatmosfer.com/konu-1966-k...anbul.html

1967 KIŞI - İSTANBUL
http://www.forumatmosfer.com/konu-1967-k...anbul.html

1972-1973 KIŞI - İSTANBUL'DAN KIŞ MANZARALARI
http://www.forumatmosfer.com/konu-1972-1...alari.html

İSTANBUL'UN MEŞHUR 1985 KIŞI
http://www.forumatmosfer.com/konu-istanb...-kisi.html

İSTANBUL'UN MEŞHUR MART 1987 KIŞI
http://www.forumatmosfer.com/konu-istanb...-kisi.html

BİR FOTOĞRAFIN ÖYKÜSÜ... 1987 KIŞINDA ATATÜRK HAVAALANI
http://www.forumatmosfer.com/konu-bir-fo...alani.html

1992 KIŞI - BİR KIŞ EFSANESİ
http://www.forumatmosfer.com/konu-1992-k...anesi.html

İSTANBUL'UN MEŞHUR 2004 KIŞI
http://www.forumatmosfer.com/konu-istanb...-kisi.html

1987-2018 YILLARI ARASINDA, İSTANBUL'DA, MART AYINDA KAR YAĞIŞLI GÜNLER
http://www.forumatmosfer.com/konu-1987-2...unler.html


DÜNYA TARİHİNDE İZ BIRAKAN METEOROLOJİK OLAYLAR:
http://www.forumatmosfer.com/forum-dunya...ik-olaylar

ÇANAKKALE SAVAŞI'NDA DÜŞMANA 16.000 KAYIP VERDİREN KAR FIRTINASI:27 KASIM 1915
http://www.forumatmosfer.com/konu-canakk...-1915.html

1816 - YAZSIZ GEÇEN YIL
http://www.forumatmosfer.com/konu-1816-y...n-yil.html

3 ŞUBAT 1972 (İRAN) - 8 METRE KAR KALINLIĞIYLA TARİHİN EN ÖLÜMCÜL KAR FIRTINASI
http://www.forumatmosfer.com/konu-3-suba...inasi.html


DÜNYA İKLİMİ:
http://www.forumatmosfer.com/forum-dunya-iklimi

ORMANLIK ALANLAR YAĞIŞI ÇEKER Mİ?
http://www.forumatmosfer.com/konu-ormanl...er-mi.html

KUTUP IŞIKLARI - AURORA BOREALIS
http://www.forumatmosfer.com/konu-kutup-...ealis.html

YANARDAĞ PATLAMALARI KIŞ MEVSİMİNİ ETKİLER Mİ?
http://www.forumatmosfer.com/konu-yanard...er-mi.html

ÇILDIR GÖLÜ’NDE BUZDA BALIK AVI 
http://www.forumatmosfer.com/konu-cildir...k-avi.html

SALAR DE UYUNİ - UYUNİ TUZ ÇÖLÜ
http://www.forumatmosfer.com/konu-salar-...-colu.html

NASA GÖRSELLERİ KANIT GÖSTERİLDİ : HAVA DURUMUNA MÜDAHALE EDİLİYOR
http://www.forumatmosfer.com/konu-nasa-g...liyor.html

SİBİRYA'DA YENİ BİR GİZEMLİ KRATER BULUNDU
http://www.forumatmosfer.com/konu-sibiry...lundu.html

1984-2016 YILLARINA AİT İSTANBUL UYDU FOTOĞRAF GÖRÜNTÜLERİ KIYASLAMASI
http://www.forumatmosfer.com/konu-1984-2...amasi.html

1880-2017 YILLARI ARASI KÜRESEL SICAKLIK ANAMOLİSİ GRAFİĞİ
http://www.forumatmosfer.com/konu-1880-2...afigi.html


TÜRKİYE İKLİMİ:
http://www.forumatmosfer.com/forum-turkiye-iklimi

TÜRKİYE'DE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE METEOROLOJİK AFETLER
http://www.forumatmosfer.com/konu-turkiy...etler.html

TÜRKİYE'NİN ŞİDDETLİ DOLU İKLİMİ
http://www.forumatmosfer.com/konu-turkiy...klimi.html

ÇÖL TOZLARININ  ÇEVRE VE BİTKİLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ... 
http://www.forumatmosfer.com/konu-col-to...ileri.html

BEYAZIT KULESİ: ÇOCUKLUĞUMUZUN KAR SEVİNCİ
http://www.forumatmosfer.com/konu-beyazi...vinci.html


FORUM ATMOSFER OKULU:
  
AVRASYA KAR ÖRTÜSÜNÜN KIŞA ETKİSİ
http://www.forumatmosfer.com/konu-avrasy...tkisi.html

BİR UZUN VADE KLAVUZU: MJO ENDEKSİ
http://www.forumatmosfer.com/konu-bir-uz...deksi.html

AMATÖR TAHMİNCİLİK TARİHİ VE MODELLERİN GÜVENİLİRLİĞİ
http://www.forumatmosfer.com/konu-amator...rligi.html

UZUN VADELİ TAHMİNLER, FIRTINA TAKVİMİ VE SİSTEM DÖNGÜSÜ
http://www.forumatmosfer.com/konu-uzun-v...ngusu.html

KAR YENİR Mİ? KAR NEDEN SEVİLİR? KAR SEVGİSİ !..
http://www.forumatmosfer.com/konu-kar-ye...vgisi.html


UYARI:

https://www.forumatmosfer.com web sitesinden alıntı yapmak isteyen kişi, kurum ve kuruluşlar;  “Yazılı izin almış olsalar dahi” kullandıkları materyalin  http://www.forumatmosfer.com sitesinde yayınlanmakta olduğunu ve bu siteden alıntı yapıldığını açık bir şekilde belirtmekle beraber http://www.forumatmosfer.com sitesine link vermek zorundadır.Sonraki mevsimlerde artık herhalde yeni sorularımız; 

2019 ilkbaharı nasıl geçecek? 
2019 yazı nasıl geçecek? 
2019 sonbaharı nasıl geçecek? 
2020 kışı nasıl geçecek?
  soruları olacak Smile 

Accuweather  son 10 yıllık  kış dönemleri tahminleri:

resim
resim
resimresim
resimresimresimresimresim
resim
Bu gönderiye 36 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
20 Beğen 16 Muhteşem
.
Cevapla
Thumbs Up 
Serkan kardeşim , emeğine sağlık  Bravo

Özellik ile benim de yakından takip ettiğim , atalarımızın yıllar boyunca yaptıkları gözlemlere dayanan, Palamut balığı ile ilgili aşağıdaki yazına katılıyorum   Wink
" Yine palamut balığının bolluğunun, sert ve bol karlı geçecek kışa delalet ettiği söylenir.Bu sene o da bol "

En az bir tane efsane " 6-11 Ocak 2017 HGS Sistemi " almayı umut ediyor ve diliyorum  Big Grin
( " 28-31 Aralık 2016 CRB sistemi " gibi olmasında  haha )

Winter is coming  Cool
Bu gönderiye 15 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
11 Beğen 4 Hahaha
"Eğer Bir Gün Benim Sözlerim Bilimle Ters Düşerse Bilimi Seçin''
                    Mustafa Kemal Atatürk
Cevapla
Serkan hocam eline emeğine sağlık  Smile bu kadar ayrıntılı muhteşem bir analiz, ayrıca şunu eklemek istiyorum atalarımızın dediği noktasında mantarda bol bu sene, mantar bol olursa  kış sert olurmuş  sukur bu kış Allah'ın izniyle sert geçer inşa'allah  sukur
Bu gönderiye 12 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
12 Beğen
Cevapla
Elinize emeğinize sağlık umarım güzel bir kış geçiririz.
Bu gönderiye 10 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
10 Beğen
Allah-u Azimüşşan
Cevapla
eline sağlık serkan abi.Gayet beklediğim bir tahmin olmuş.artık hayırlısı Smile
Bu gönderiye 13 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
11 Beğen 1 İnanılmaz 1 Hahaha
Cevapla
Sevgili Serkan çok güzel bir analiz olmuş. Arkadaşlar 1984 85 kışında unutmam hamsi o kadar çok bolduki mahmutbeyde kamyonlar ile satıyorlardı şimdi palamut çok bol sokaklarda palamut satıyorlar. Ne 1985 sonrası böylesine hamsi satıldığını gördüm nede geçen senelerde palamut satıldığını yani yollarda satılmadı hiç. Bu kış yapılan bütün mevsimsel tahminleri altüst edebilir sabırla beklemek gerek. Ayrıca sert kışlarda kuzeyli rüzgarlar çok daha fazla oluyor diyebilirim. 1986 Ekim itibari ile olduğu gibi.
Bu gönderiye 11 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
11 Beğen
Cevapla
Emeğine sağlık Serkan abi. Yine çok detaylı bir tahmin yazısı olmuş. Harikasın.
Bu gönderiye 13 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
13 Beğen
.
Cevapla
(14-10-2018, Saat: 12:37)TC Tayfun Akcadag Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili Serkan çok güzel bir analiz olmuş. Arkadaşlar 1984 85 kışında unutmam hamsi o kadar çok bolduki mahmutbeyde kamyonlar ile satıyorlardı şimdi palamut çok bol sokaklarda palamut satıyorlar. Ne 1985 sonrası böylesine hamsi satıldığını gördüm nede geçen senelerde palamut satıldığını yani yollarda satılmadı hiç. Bu kış yapılan bütün mevsimsel tahminleri altüst edebilir sabırla beklemek gerek. Ayrıca sert kışlarda kuzeyli rüzgarlar çok daha fazla oluyor diyebilirim. 1986 Ekim itibari ile olduğu gibi.

ayvanın bol olduğu senelerde de kış vasat geçti.bence ayvalık palamutluk iş değil bu tayfun abi Smile
Bu gönderiye 1 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Beğen
Cevapla
Ben bu seneyi 1996-97 kışına benzetiyorum. Bakalım hayırlısı
Bu gönderiye 6 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
6 Beğen
Cevapla
Serkan hocam eline saglik harika bir calisma olmus zaman ayirip cok detayli analiz yapmissin, kasim 15 den sonra atmosfer bize daha net veriler sunacaktir diye dusunuyorum ayrica Orcun beyle doğada bortu bocekli video bekliyoruz . Benim kasim ayindan cok ümidim yok ancak bu kistan cok umitliyim. Tuğba hanim tekrar hos geldiniz
Bu gönderiye 8 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
8 Beğen
Cevapla
  
 • 1(current)
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • ..
 • 15
 • Sonraki 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2019 İLKBAHAR TAHMİNİ Serkan Sezenoğlu 7 5,960 17-02-2019, Saat: 16:48
Son Yorum: Cem Rıdvan BAŞ
  2018-2019 SONBAHAR - KIŞ TAHMİNİ Serkan Sezenoğlu 140 103,336 11-10-2018, Saat: 11:39
Son Yorum: Yusuf Eski
  2018 YAZ MEVSİMLİK HAVA TAHMİNİ Serkan Sezenoğlu 10 7,487 26-05-2018, Saat: 08:06
Son Yorum: TC Tayfun Akcadag
Information 2018 İLKBAHAR MEVSİMLİK TAHMİNİ Ümit 4 4,139 01-05-2018, Saat: 19:48
Son Yorum: MuratOzkan
  2017-2018 KIŞ MEVSİMLİK HAVA TAHMİNİ Orçun Bostancı 16 14,231 24-11-2017, Saat: 10:31
Son Yorum: Ümit

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi